Praha – Výbor pro obranu dnes poepořil návrh, podle kterého by mělo dojít k úpravě podmínek při nasazování ozbrojených sil při živelných pohromách. Stávající zákon vyžaduje, aby v případě přírodní katastrofy byly nejprve povolány specializované záchranné oddíly. Tyto útvary ale čítají celkem jen 200 vojáků a podle ministerstva obrany nemají ani potřebné vybavení.
Senát pravděpodobně schválí novelu o ozbrojených silách, která zpružní nasazování vojáků při živelních katastrofách. Norma, kterou dnes jednomyslně podpořil výbor pro obranu, počítá s tím, že na záchranné práce třeba při záplavách bude možné vyčlenit vojenské útvary s potřebným počtem vojáků i vybavením.
Novela, o které bude horní komora Parlamentu jednat ve středu, také zakáže pořádání politických shromáždění a volebních kampaní ve vojenských objektech a při činnostech ozbrojených sil i mimo ně. V zákoně bude i text vojenské přísahy.
Civilní zaměstnanci, kteří jsou vysláni na zahraniční operace, nově dostanou rizikový příplatek a to ve výši 700 až 3500 korun denně podle míry rizika. Ministerstvo obrany to má stát asi 1,2 milionu korun ročně.
Předloha, která bude účinná od července, dále výslovně uzákoňuje pravomoc náčelníka generálního štábu velet armádě. Vrchním velitelem ozbrojených sil však nadále zůstane prezident republiky.
Související
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
Senátoři jsou pro. Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun
Aktuálně se děje
včera
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
včera
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
včera
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
včera
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
včera
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
včera
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
včera
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
včera
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
včera
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
včera
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
včera
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
včera
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
včera
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
včera
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
včera
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
18. srpna 2026 22:03
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
18. srpna 2026 21:06
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
18. srpna 2026 20:18
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
Vláda na pondělním zasedání schválila Dílčí územní rozvojový plán (DÚRP) VRT PRAHA, který vymezuje koridory pro vysokorychlostní trať na území hlavního města. Jde o významný krok v přípravě nové železniční infrastruktury, která má zvýšit kapacitu pražského železničního uzlu a vytvořit podmínky pro budoucí provoz vysokorychlostních vlaků.
Zdroj: Jan Hrabě