Při zásahu ve Spolchemii policie nedokázala zadržet dva lidi, hledá se "krtek"

Praha - Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová potvrdila, že při pátečním zásahu ve Spolchemii se policii nepodařilo zadržet dva lidi. Odmítla se ale vyjádřit ke spekulacím, že jde o podnikatele Petra Sisáka a advokáta Iva Haly. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) by únik informací od policie byl znepokojující informací.

"Mohu potvrdit, že veškeré osoby zajištěny nebyly. I přes to, že byl státním zástupcem vydán předchozí souhlas se zadržením, tak dvě osoby na základě těchto příkazů zadrženy nebyly," řekl Bradáčová v Otázkách Václava Moravce s tím, že v tomto ohledu nemůže vyloučit ani případný únik informací ať už z protikorupční policie, nebo z vrchního státního zastupitelství.

"Jména určitě potvrzovat nebudu, ani je nebudu vyvracet," odpověděla s odkazem na trestní řád na přímý dotaz, zda jsou těmito osobami Sisák s Halou.

Psali jsme:
Po zásahu ve Spolchemii obviněno 14 lidí, měli se dopustit řady trestných činů
 

"Je potřeba takzvaného krtka najít. Já nevím, kde ten krtek je, jestli u policie nebo někde jinde," řekl Chovanec. Vedení policie podle něj není přesvědčeno o tom, že by byl problém na straně detektivů.

"Státní zástupce právě s ohledem na to, že jsou tyto dvě osoby nekontaktní, podal u obou těchto osob příslušnému soudu návrh na vydání příkazu k zadržení. Což je první krok k tomu, aby v případě, že zůstanou nekontaktními, bylo přistoupeno k tomu, že státní zástupce podá návrh na vydání eurozatykače a mezinárodního zatýkacího rozkazu," vysvětlila Bradáčová.

Připustila, že páteční zásah souvisí s kauzou Key Investments. Nechtěla ale potvrdit, zda se věc týká i zvýhodnění Centra pro ekonomiku a politiku Václava Klause.

Související

Lenka Bradáčová, od 30. července 2012 vrchní státní zástupkyně v Praze.

Čeští vyšetřovatelé evidují 2800 válečných incidentů, uvedla Bradáčová

Čeští vyšetřovatelé válečných zločinů na Ukrajině evidují z otevřených zdrojů zhruba 2800 incidentů a přes 40.000 poškozených či zničených objektů. Mají také informace o vysídlování dětí z Ukrajiny do Ruska. Serveru Seznam Zprávy to řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Doplnila, že česká policie obvinila za rok od zahájení ruské invaze 57 lidí z nenávistných trestných činů vůči Ukrajincům.
Lenka Bradáčová, státní zástupce

Elektronické důkazy jsou u války nový fenomén, uvedla Bradáčová

Zcela novým fenoménem v monitorování válečného konfliktu jsou elektronické důkazy z Ukrajiny, ať už ve formě SMS a MMS zpráv či audiohovorů a videohovorů. Novinářům to dnes řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Poznatků je podle ní velké množství a česká policie je nyní především musí analyzovat. Zdůraznila, že jde teprve o prvotní šetření.

Více souvisejících

Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně) Milan Chovanec Spolchemie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy