Milost dostala i vražedkyně dítěte, úchylkář a známá prezidentovy ženy. Koho omilostnil Havel a Klaus?

Praha - Prezident Zeman včera oznámil, že omilostní doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka. Ohlášená milost vzbudila rozporuplné reakce. Zemanovi předchůdci v prezidentském úřadě mají na kontě také několik milostí, které vzbudily pochyby.

Miloš Zeman včera v TV Barrandov prozradil, že po návratu z Číny udělí milost dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Ten si odpykal už 23 let ze svého doživotního trestu. Milost pro Kajínka už okomentovala Unii státních zástupců. "Doufáme, že prezident Zeman bude v případě dalších vícenásobných vrahů při využívání svých pravomocí zdrženlivější," uvedla unie na svém facebookovém profilu.

Prezident Zeman udělil ve svém úřadě zatím pouhých 7 milostí. To je výrazně méně, než za své působení dali prezidenti Václav Klaus a Václav Havel. Václav Klaus udělil za 10 let celkem 412 milostí, za stejné období udělil jeho předchůdce Václav Havel 1247 milostí. Které milosti vzbudily nejrozporuplnější reakce?

1. Havlovo omilostnění dvojnásobného vraha Růžičky

O co šlo - Prezident Václav Havel udělil v roce 2000 milost 37letému Zdeňku Růžičkovi. Toho poslal soud za mříže na 17 let za brutální dvojnásobnou vraždu manželského páru. Jako vražedné nástroje mu posloužily nůž a lopata. Milostí byli nepříjemně překvapeni také policisté, který případ vyšetřovali, ale i ministerstvo spravedlnosti. Růžička svou vinu vždy odmítal.

2. Klausovo omilostnění "vážně nemocného" Steingera

O co šlo - Prezident Václav Klaus uděloval milosti převážně v případech daňových podvodů či krádeží. V roce 2004 omilostnil Karla Steingera, který byl poslán do žaláře za daňové podvody v případech lehkých topných olejů. Steinger nikdy do vězení nenastoupil, oháněl se lékařskými posudky, které tvrdily, že má rakovinu. Státní žalobkyně posudek zpochybnila, i přesto mu Klaus milost udělil. Steinger byl mimo jiné obchodním partnerem nejvýraznější figury českého podsvětí, Františka Mrázka.

3. Havlovo omilostnění vražedkyně 17měsíčního dítěte

O co šlo - V roce 1999 udělil Havel milost vražedkyni Petře Teclové, která měla spáchat vraždu svého 17měsíčního syna. Za to si měla odpykat 13 let ve vězení. Vražedkyně se k činu nikdy nepřiznala, vinu kladla otci dítěte. Teclová syna brutálně bila pěstmi a kopala do něj. To mu způsobilo těžká vnitřní zranění a krvácení. Dítě údajně umíralo několik hodin bez pomoci.

4. Klausova milost známé jeho ženy Livie

O co šlo - Klaus v roce 2012 omilostnil zakladatelku Metropolitní univerzity Annu Benešovou. Té byla uložena dvouletá podmínka za podplácení a zpronevěru. Benešová umožnila studium na soukromé univerzitě několika úředníkům zcela zdarma. Škola tak přišla o 6 milionů korun. Milost vzbudila kontroverze zejména proto, že omilostněná se znala s Klausovou manželkou Livií. Ta se účastnila slavnostního zprovoznění nového výtahu na univerzitě právě po boku Benešové, s ní se měla setkat také na charitativní akci "Mosty". Klaus milost odůvodnil tím, že se Benešová musí starat o svého těžce nemocného manžela.

5. Havlova milost pro úchylkáře Rangla

O co šlo - V roce 1994 Havel udělil milost Zdeňku Ranglovi. Násilník byl postrachem i svých spoluvězňů. Vyžíval se v jejich napadání a ubližování, dle psychiatrů to byl jistý druh úchylky. Ministerstvo spravedlnosti nedoporučilo udělit tomuto muži milost. Po propuštění z vězení pobýval krátce v psychiatrické léčebně, následně spáchal několik loupeží a v roce 1997 v Německu zavraždil tamního občana. Dostal další trest, v base má celkem strávit 24 let.

Související

Prezident Miloš Zeman

Zeman jmenoval 35 nových soudců, obhajoval milost pro Kajínka

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 35 nových soudců. Popřál jim, aby nepodléhali mediálním a jiným tlakům a řídili se vlastními názory. Vysvětloval jim také, jak se rozhoduje při udílení milostí. Hájil své rozhodnutí omilostnit odsouzeného vraha Jiřího Kajínka a uvedl, že milost by nikdy nedal tunelářům.

Více souvisejících

Jiří Kajínek Miloš Zeman Věznice trest Václav Klaus Václav Havel

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy