Vláda podpořila jmenování pěti nových generálů

Praha - Vláda dnes podpořila návrhy premiéra v demisi Andreje Babiše, ministra vnitra Lubomíra Metnara a ministryně obrany Karly Šlechtové (všichni za ANO) na jmenování osmi nových generálů. Povýšení by se mohl dočkat například ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych nebo ředitel pardubických krajských hasičů Miroslav Kvasnička, informovala ČTK mluvčí vlády Barbora Peterová. Dalších pět generálů by mohlo přibýt v armádě. Pokud bude s návrhem souhlasit prezident Miloš Zeman, budou noví generálové jmenováni 8. května.

Koudelka je dlouholetým pracovníkem kontrarozvědky, v tajných službách pracuje od roku 1992. Deset let vedl odbor kontrašpionáže. Ředitelem BIS je od srpna 2016. Frydrych působí u Národní protidrogové centrály od roku 2000, kde se z řadového policisty vypracoval nejprve na vedoucího odboru, v roce 2007 se stal zástupcem ředitele. Od roku 2009 pak útvaru šéfuje.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jakuba Fajnora mají hodnost generálmajora získat ředitel sekce plánování schopností ministerstva obrany Jaromír Alan a ředitel sekce rozvoje sil ministerstva obrany Ivo Střecha. Oba jsou nyní brigádními generály. Tuto hodnost pak mají získat tři nynější plukovníci generálního štábu. Jde o zástupce ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Miroslava Hlaváče, zástupce náčelníka Vojenské policie Pavla Chovančíka a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku.

Jaromír Alan působil v řadě velitelských a štábních funkcí v protiletadlové odbornosti, zúčastnil se nasazení v zahraniční operaci i práce ve strukturách NATO. Vystudoval Vysokou válečnou školu národní obrany v USA. Do současné hodnosti byl jmenován v roce 2016.

Ivo Střecha měl velitelské a štábní funkce v tankové a mechanizované odbornosti včetně velení brigádě, zúčastnil se nasazení ve třech zahraničních operacích i práce ve strukturách NATO. Prošel školou důstojníků v USA a absolvoval Kurz generálního štábu. Do současné hodnosti byl jmenován v roce 2017.

Miroslav Hlaváč působil ve velitelských a štábních funkcí v dělostřelecké odbornosti včetně velení brigádě rychlého nasazení, zúčastnil se nasazení v pěti zahraničních operacích. Absolvoval Královskou akademii obranných studií v Británii. Do současné hodnosti byl jmenován v roce 2007.

Pavel Chovančík měl velitelské a štábní funkce ve spojovací odbornosti a u Vojenské policie, zúčastnil se nasazení ve dvou zahraničních operacích. Do současné hodnosti byl jmenován v roce 2014.

Petr Procházka působil ve velitelských a štábních funkcí ve výsadkové odbornosti včetně pozic zástupce velitele brigády a zástupce velitele Velitelství výcviku-Vojenské akademie. Zúčastnil se nasazení v šesti zahraničních operacích a působil ve strukturách NATO. Do současné hodnosti byl jmenován v roce 2009.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR Armáda České Republiky Karla Šlechtová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy