Na vojenské letiště Praha Kbely krátce před středeční půlnocí přistál vojenský speciál s ostatky vojáka Tomáše Procházky (41), který padl v pondělí v Afghánistánu. Na letištní ploše na něj čekala rodina, představitelé ministerstva obrany a armády, přítomen byl i prezident Miloš Zeman. Na palubě speciálu byli i dva vojáci, kteří byli zraněni v Afghánistánu tento a minulý týden. Do nemocnice je přepravily vrtulníky.
Z letadla rakev zahalenou do české vlajky vynesla čestná stráž a za doprovodu smuteční hudby ji položila na černý katafalk. Doprovázel ji jeden ze psů, kteří s Procházkou sloužili v Afghánistánu. Před rakví držel voják fotografii padlého. Krátce poté promluvil vojenský kaplan Petr Šabaka a zazněla státní hymna. Vojáci následně rakev odnesli do pohřebního vozidla, u kterého se s Procházkou rozloučili jeho blízcí. Pohřební služba za doprovodu motocyklů zamířila do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.
Kromě rodiny se s padlým přišli rozloučit například Zeman, kardinál Dominik Duka, ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník generálního štábu Aleš Opata nebo americký velvyslanec Stephen King.
Armáda svým speciálem přepravila do Česka i dva české vojáky, kteří byli zraněni při dvou útocích tento a minulý týden. Letadlo opustili ještě před zahájením smutečního aktu. Vrtulníky je následně přepravily do střešovické nemocnice. Podle ředitele speciálních sil Pavla Koláře je jejich stav dobrý, v nemocnici je nyní čeká další vyšetření. Na palubě byla i část příslušníků 10. strážní roty, kteří v uplynulých měsících hlídali spojeneckou základnu Bagrám. V Afghánistánu je vystřídali kolegové z 11. strážní roty.
Procházka zemřel v pondělí na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo. Procházka u jednotky, která má na starosti výcvik afghánských kolegů, sloužil jako kynolog. S rodinou žil v Hrádku nad Nisou.
Narodil se v Prachaticích v prosinci 1976. Do armády vstoupil v roce 2002. Nejprve působil jako řidič u 4. brigády rychlého nasazení, o dva roky později nastoupil ke kynologům. Podílel se na výcviku desítek psů. Působil ve čtyřech zahraničních misích, kromě Afghánistánu byl také v Iráku a dvakrát v Kosovu. Do Afghánistánu ho doprovázeli německý ovčák Bred a belgický ovčák Doky.
Náčelník Centra vojenské kynologie Chotyně Andrej Vítek novinářům po ceremoniálu řekl, že Procházka odváděl velice profesionální práci a kynologii dělal srdcem. Zpět do ČR podle něj přiletěli oba psi, kteří s ním v misi sloužili. Nyní je čeká karanténa a poté se rozhodne, jakému vojenskému kynologovi budou přiděleni. Ve své armádní službě budou pokračovat.
Procházku dnes ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) povýšil in memoriam z hodnosti rotný do nejvyšší praporčické hodnosti štábní praporčík. Zároveň mu udělil vysoké resortní vyznamenání Kříž obrany státu.
S Procházkou se už před odletem z Afghánistánu na bagrámském letišti rozloučili jeho kolegové.
Speciální síly na pomoc rodině padlého vypsali charitativní sbírku. Své příspěvky mohou posílat do Nadačního fondu speciálních sil do 23. listopadu na účet číslo 43-9412310217/0100 s použitím variabilního symbolu 601.
Pondělní útok byl třetím od začátku srpna, kdy po útoku sebevražedného atentátníka zemřela trojice českých vojáků. Minulý týden pak bylo zraněno pět Čechů, z toho jeden vážně, když u jejich obrněného automobilu explodoval civilní vůz naplněný výbušninou.
Související

Policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti vraha českého psovoda

Vraha českého psovoda američtí vojáci ubili k smrti
Tomáš Procházka (voják padlý v Afghánistánu) , Armáda České Republiky , Praha
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
před 2 hodinami

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno před 2 hodinami

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 3 hodinami

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
před 4 hodinami

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
před 5 hodinami

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
před 6 hodinami

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
před 7 hodinami

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
před 8 hodinami

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
před 8 hodinami

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno před 9 hodinami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
před 9 hodinami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 9 hodinami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 10 hodinami

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 10 hodinami

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 11 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 12 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 15 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 16 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera
Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.
Zdroj: Libor Novák