Praha - Dnes večer odletěl z pražského kbelského letiště vojenský speciál, který z Afghánistánu přiveze ostatky čtyř padlých českých vojáků. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Letoun by se měl zpět vrátit ve čtvrtek po 13:00. Na letišti se poté uskuteční pietní akt.
Na palubě letadla odletěl zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, který má v české armádě na starosti zahraniční vojenské mise. Opata v Afghánistánu zůstane do víkendu.
Podle původních plánů armády se měl let využít také na doplnění českých jednotek. Pětice vojáků ale podle Růžičkové odletí až o víkendu dlouho plánovaným letem, kterým budou do Afghánistánu dopraveni i další vojáci určení k pravidelné obměně jednotek.
Jednat by se mělo především o řidiče, kterých má český kontingent nedostatek. Na spojenecké letecké základně Bagrám nahradí čtyři vojáky, kteří zahynuli při úterním teroristickém útoku, a pátého vojáka, který byl těžce zraněn.
Letadlo by mělo v Afghánistánu zůstat pouze několik hodin a v Praze má podle plánu opět přistát ve čtvrtek ve 13:10. Následovat bude krátký vojenský pietní ceremoniál, během kterého budou rakve zahalené do české vlajky vyneseny z letadla. Vojenský kaplan poté pronese smuteční řeč. Aktu se zúčastní i prezident Miloš Zeman.
Související
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
Armáda České Republiky , Afghanistán
Aktuálně se děje
včera
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
včera
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
včera
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
včera
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
včera
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
včera
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
včera
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
včera
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
včera
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
včera
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
včera
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
včera
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
včera
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
včera
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
včera
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
včera
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
včera
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
včera
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
včera
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
24. června 2026 22:00
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
Ruská armáda pokračuje v pomalém postupu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, kde soustředila většinu svých sil se záměrem obklíčit klíčová města Kosťantynivka a Lyman. Podle nezávislých odborníků oslovených webem CNN i samotných ukrajinských vojáků jsou však prohlášení Moskvy o zásadních úspěších přehnaná.
Zdroj: Libor Novák