Česká republika poskytla Ukrajině za půl roku války vojenský materiál za 3,8 miliardy

Česká republika poskytla Ukrajině za půl roku války vojenský materiál za 3,8 miliardy korun. Pomáhá také raněným vojákům, sdělila ČTK ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podrobnosti o podobě darů, které na Ukrajinu putují, ministerstvo obrany z bezpečnostních důvodů tají.

Vedle vládní pomoci se do zásobování ukrajinské armády zapojily i české firmy. Podle dostupných informací byly na Ukrajině v uplynulých měsících nasazeny vrtulníky, tanky, houfnice nebo raketomety, které přišly z Česka. V noci na dnešek uplynulo šest měsíců od ruské agrese na Ukrajině.

"Nadále platí, že dokud válka na Ukrajině neskončí, nebudeme žádné detaily naší pomoci v podobě vojenského materiálu z bezpečnostních důvodů komentovat. Ale nadále dodáváme vojenský materiál, přičemž garantuji, že nejde o nic, co by česká armáda postrádala," uvedla Černochová. Ministerstvo obrany podle ní celkem poslalo na Ukrajinu materiál za 3,8 miliardy korun. "Mimo to kupříkladu pomáháme raněným ukrajinským vojákům v našich zdravotnických zařízeních a držíme na ubytovnách místa pro ukrajinské uprchlíky," dodala.

I když ministerstvo podobu dodávaných zbraní nekomentuje, informace o některých dodávkách se do médií dostaly. Americký ministr obrany Lloyd Austin například v květnu na tiskové konferenci řekl, že Česká republika věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy. V dalších týdnech se pak na sociálních sítích nebo v médiích objevily fotografie a videa, které jejich nasazení dokumentovaly, a to včetně bojových helikoptér Mi-24/35. U některých záběrů ale není možné určit, zda používané zbraňové systémy pocházejí ze skladů armády nebo soukromých firem.

Náměstek ministryně Tomáš Kopečný ČTK v květnu řekl, že Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Zdůraznil, že vojenská pomoc z České republiky odcházela již v době, kdy ostatní země nad dodávkami váhaly.

Kromě vládních zásilek se na zásobování ukrajinské armády podílejí i soukromé české firmy v rámci své výroby. Již na počátku války se k dodávkám na Ukrajinu přihlásily třeba skupina Czechoslovak Group nebo společnosti STV Group a Meopta. Část z materiálu, který do Ruskem napadené země putovala, zaplatila sbírka pořádaná ukrajinským velvyslanectvím. Na jeho účtu se od lidí i firem sešlo přes 1,2 miliardy korun. Nemalé peníze na nákup zbraní a munice od českých společností přišly podle dostupných informací i z ciziny.

Před dvěma týdny se v Kodani konala dárcovská konference, na které Česko představilo asi 50 průmyslových projektů, které je český obranný průmysl často ve spolupráci s Ukrajinci schopen v příštích měsících nebo letech realizovat. Dárcovské země by mohly nyní poskytnout peníze, aby bylo možné zvýšení českých výrobních zbrojních kapacit zaplatit.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Jana Černochová

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel se v Česku nadále šíří. Nejvíce mezi náctiletými

V Česku bylo během minulého týdne evidováno 1476 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). V letošním roce již bylo odhaleno 9 370 případů pertuse.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy