Bakalářky se stávají minulostí. Kvůli umělé inteligenci je ruší další škola

Na Vysoké škole ekonomie a managementu (VŠEM) v pražských Stodůlkách končí s bakalářskými pracemi a ústními státními závěrečnými zkouškami. Vedení školy tak reaguje na stále větší rozmach umělé inteligence. Podobný krok zavedla loni na podzim i další vysoká škola.

"VŠEM přichází s revoluční změnou ve vysokoškolském vzdělávání, kterou před pár dny oficiálně schválil Národní akreditační úřad pro vysoké školství, který ze zákona dohlíží na kvalitu vysokoškolského vzdělávání," uvedla na svém webu škola.

Dodala, že od akademického roku 2024/2025 nahrazuje tradiční bakalářské práce prakticky orientovanými Bakalářskými projekty. 

"Zatímco většina českých vysokých škol setrvává na povinnosti předkládat a obhajovat bakalářskou práci, VŠEM se rozhodla tento historický koncept změnit. Namísto tradičního přepisování odborné literatury se studenti zaměří na praktické projekty, které reflektují skutečné situace a problémy z praxe. Vysíláme tak jasný signál posunu ke kvalitnějšímu a užitečnějšímu vzdělání, které bude mít dlouhodobou hodnotu pro studenty i absolventy VŠEM," píše škola.

Podle vedení školy jde o reakci na rostoucí vliv nástrojů strojového učení, jako je ChatGPT, které zásadně mění způsob práce s informacemi ve vzdělávání, zároveň se jedná o výsledek více než ročního úsilí o modernizaci realizovaných studijních programů. 

Změny se týkají nově nastupujících studentů v nadcházejícím akademickém roce, stávající studenti VŠEM se mohou rozhodnout, zda zůstanou u své původní struktury studia, nebo se zcela vydají novou cestou Bakalářského projektu.

TU zavedla loni na podzim i Podnikohospodářská fakulta VŠE. Studenti, kteří nastoupí v příštím akademickém roce, nebudou muset nadále psát bakalářské práce. Podle děkana Jiřího Hnilici přestaly být užitečné s nástupem umělé inteligence, neboť je nereálné odhalit, zda práci vypracoval sám student.

Bakalářské práce dnes zvládne napsat umělá inteligence stejně dobře, jako student. Podle děkana to je jedním z důvodů, proč se škola rozhodla je zrušit. "Mnohem pravděpodobnější stále momentálně je, že si student nechá práci zpracovat profesionální agenturou než AI. Bohužel jich existuje v Česku, ale i ve světě, opravdu hodně," řekl pro Forbes.

"Příchod AI pro nás byl spíš impulzem, že je načase systém změnit způsobem, který je v souladu s dlouhodobou strategií fakulty. To znamená pojmout závěr bakalářského studia prakticky, což dává mnohem méně prostoru pro plagiátorství a studenti si do života odnesou mnohem více užitečných zkušeností," dodal.

Práce tak nahradí nová forma, u níž bude zřejmé, že jde o práci studenta. Půjde o takzvaný bakalářský projekt v rozsahu deseti kreditů, který bude možné splnit řadou způsobů.

"Půjde buďto o odbornou stáž v kombinaci s podrobnou zprávou ze zahraničního studijního pobytu, účast na fakultním výzkumném projektu, či konkrétní podnikatelský projekt," vyjmenoval děkan.

Studenti, kteří si vyberou stáž, ji budou muset splnit na konkrétním projektu některé z partnerských firem. U podnikatelského projektu bude škola vyžadovat, aby student založil a rozjel vlastní podnikání. Výzkumně zaměření studenti pak budou mít možnost bakalářský projekt splnit účastí na výzkumném projektu fakulty.

Umělou inteligenci jako takovou ale škola nezakazuje, při psaní prací je podle děkana možné ji využívat. "Zakazovat ji by byl stejný nesmysl, jako například zakazovat vyhledávač Google. Naším záměrem nicméně je, aby AI nebyla zneužívána. Jinými slovy, aby ji studenti využívali jako nástroj a aby tak činili eticky," uvedl. 

Související

Mikuláš Bek Původní zpráva

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

Více souvisejících

Školství Vysoké školy umělá inteligence (AI)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy