Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyzval k racionální diskusi, ekonomický model pošty je podle něj nyní neudržitelný. Pošta chce snížením počtu poboček i propuštěním zaměstnanců zmírnit svou ztrátu, která se loni meziročně více než zdvojnásobila na 1,75 miliardy korun.

Počet poboček pošty se má k 1. červenci snížit o 300 na 2900. Vláda o tom bude rozhodovat zřejmě příští týden. Za posledních pět let klesl podle České pošty zájem o tradiční poštovní služby vlivem digitalizace o 40 procent. Pobočková síť se přitom nezměnila. Pošta podle pověřeného generálního ředitele Miroslava Štěpána nezavře pobočky v obcích, kde je pouze jedna. Pobočky, které budou nově spádové pro klienty, jejichž pošta bude zrušena, pak podle Štěpána zajistí dostatečnou kapacitu pro jejich obsluhu.

Podle Rakušana letos České poště hrozila insolvence, a proto bylo nutné, zahájit transformaci podniku, jejíž součástí je právě snížení počtu poboček a také propuštění asi 1600 z celkových 23.000 zaměstnanců firmy. Stát poště za to, co si u ní objednal, neplatil dostatečně, uvedl ministr. Jen ztráta z provozu služeb pro stát činí podle něj za roky 2018 až 2023 celkem 4,3 miliardy. I v případě zrušení 300 poboček pošty bude mít Česko podle informací ČTK více pošt v přepočtu na obyvatele než kterýkoli ze sousedních států.

Někteří starostové, primátoři či hejtmani si stěžují na to, že s nimi stát rušení pošt předem neprojednal. "Je tristní, že celá skutečnost byla jen jednostranným oznámením společnosti," uvedla primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub). "Vláda bohužel opět rozhodla o nás bez nás," uvedl plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO).

"Rozumím, že Česká pošta hledá úspory, kde se dá, ale postup, kdy se starosta dozvídá o zrušených pobočkách ve své obci z médií, považuji za bezohledný," uvedl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). "Stavějí nás před hotovou věc, lidé mi už volají a říkají: 'Starosto, něco s tím udělej!', ale otázka je, jak dalece to budeme schopni zvrátit," řekl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek (sdružení Oušťáci). Také zlínský hejtman Radim Holiš (ANO) uvedl, že vůbec nebyl dán prostor pro diskusi.

Vondrák a Macura žádají v otevřeném dopise ministra vnitra, aby rušení pošt přehodnotil. Podle nich je nepřijatelné a může zvýšit nezaměstnanost. "Jeví se, že jediným kritériem, které bylo zvoleno, je docházková vzdálenost, nic dalšího. Ta kritéria nerespektují, aspoň podle mě, specifika města, jeho sociálně-ekonomickou strukturu, věkovou strukturu," řekl Macura. V dopise s Vondrákem připomínají, že Moravskoslezský kraj je jedním ze tří strukturálně nejvíce postižených krajů v zemi. Potýká se s vysokou nezaměstnaností či zhoršeným životním prostředím a žije v něm mnoho seniorů.

Také podle předsedy Svazu měst a obcí Lukla je nutné se starosty obcí, kde chce stát pošty rušit, jednat o místních specifikách. "Bez úzké a věcné komunikace se nepodaří ani desetina předpokládaného," uvedl. Zástupci České pošty oznámili, že chtějí starostům a primátorům osobně vysvětlit výběr rušených poboček a prodiskutovat budoucí zajištění poštovních služeb.

Kuba vyzval k racionální diskusi. "Je logické, že tohle téma vyvolá velkou politickou diskusi, protože se redukuje veřejná služba tam, kde jsou na ni lidé zvyklí," řekl. Považuje za nutné, hledat způsob, jak veřejné prostředky vynakládat co nejúčelněji. Úspory v České poště obhajuje i středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). "Já si myslím, že bez některých zásadních opatření, která se měla z mého pohledu udělat možná už fakt dávno, třeba před deseti lety, se Česká pošta v současné situaci neobejde," uvedla.

Starostové a primátoři si ale často stěžují kromě rušení poboček i na důvody výběru rušených pošt. Rušené pobočky pošta údajně vybírala podle návštěvnosti, počtu transakcí, ekonomické rentability provozu a kritérií důležitých pro klienty, jako například bezbariérový vstup. Někde by ale měla skončit třeba právě bezbariérová pošta. Týká se to třeba Valašského Meziříčí na Vsetínsku, kde mají být podle starosty Roberta Stržínka (ANO) zrušeny tři ze čtyř pošt. "A třetí rušená je v ulici J. K. Tyla, tedy na našem největším sídlišti, v budově, kde je domov seniorů, kam chodí všichni naši senioři, využívají bezbariérového přístupu, protože pošta na náměstí není bezbariérová," uvedl.

Některé obce kritizují rušení pošt v oblastech obývaných hlavně seniory. "Pro nás by uzavření pobočky ve Staroměstské ulici znamenalo, že budou tyto služby hůře dostupné zejména pro dům s pečovatelskou službou, tedy pro seniory a také pro obyvatele okolních sídlišť," uvedl starosta Chodova Patrik Pizinger (Místní). "Pobočky budou zrušené i v okrajových územích Budějovic, kde jsou třeba starší občané, kteří si určitě datovou schránku zřizovat nebudou, pro důchod si musí dojít," řekla budějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).

Rušení pošt může také zkomplikovat dopravu. V Havlíčkově Brodě považuje radnice za nepřípustný hlavně konec pošty v Nádražní ulici. "Protože je pro nás strategickou poštou, využívá ji mnoho občanů," uvedl starosta Zbyněk Stejskal (ODS). Když budou všichni jezdit na poštu u náměstí, mohlo by to podle něj také ztížit dopravu v centru, i kvůli omezeným možnostem parkování.

Podle olomouckého primátora Miroslava Žbánka (ANO) nedává rušení pošt někdy ani ekonomický smysl. "Jestliže pošta vysílá po 100 letech signál, že prodává domy, které kdysi pro její fungování tato země zajistila, a zůstává v komerčních prostorách v nákupních centrech, kde platí nájem, tak je to opravdu velmi špatný signál pro českou veřejnost o hospodaření země," řekl.

Související

Více souvisejících

Česká pošta

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Volodymyr Zelenskyj s Justinem Trudeau, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Trudeau přijel do Kyjeva, setká se s prezidentem Zelenským

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Děje se tak v týdnu, kdy se Ukrajina vypořádává s následky zničení Kachovské přehrady a zároveň na bojišti pokračují tvrdé boje v rámci očekávané protiofenzivy. 

před 42 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

před 59 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein

Švýcarská socialistická mládež (JS) podle médií spustila petici za zrušení koncertů německé skupiny Rammstein v Bernu. Její zpěvák Till Lindemann čelí řadě obvinění z obtěžování žen. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy