V Česku začne v neděli platit nový jízdní řád na železnici. České dráhy přichystaly pro cestující novinky v mezinárodní i regionální dopravě. Přibývá například nové spojení s Polskem. Větší množství změn se ale týká vnitrostátních spojů.
Hlavní novinkou v dálkové mezistátní a vnitrostátní dopravě je zavedení čtyř párů vlaků Baltic express z Prahy přes Pardubice, Lichkov a Wrocław do Gdyně, informovaly ČD v tiskové zprávě. V plánu je také postupné zavádění jednotek ComfortJet. Dopravce ale upozorňuje cestující, že k významnějším změnám v trasách, v časech odjezdů a příjezdů nebo v počtu dálkových vlaků nedojde. Změny jízdních řádů budou většinou v rozsahu několika minut.
K větším změnám dochází v regionální železniční dopravě, a to na základě požadavku jednotlivých krajských úřadů, respektive krajských koordinátorů dopravy, v souvislosti s dodávkami nových vozidel a s modernizací železničních tratí.
Nově se lidé svezou novými elektricko-bateriovými RegioPantery na nové přímé lince z Ostravy přes Studénku a Kopřivnici do Veřovic, elektrickými vlaky z Brna až do Zastávky u Brna nebo novými RegioFoxy mezi Táborem, Milevskem, Pískem a Strakonicemi. Rozšíří se také provoz spěšných vlaků zajišťovaných zcela novými jednotkami RegioPanter na trati z Prahy přes Kolín do Kutné Hory v rámci Pražské integrované dopravy.
ČD také zajistí "náhradní dopravu" během oprav silničního mostu přes řeku v Ústí nad Labem. Po dvaceti letech také začnou zastavovat regionální vlaky ve stanici Holubice na trati mezi Brnem a Vyškovem. Firma chce pokračovat v modernizaci vozidlového parku. Přehled všech změn najdou lidé na webu Českých drah.
Se změnou jízdních řádů vstoupí v platnost i další novinka. "Od neděle se budou smět vlaky rozjet už první vteřinu v dané minutě odjezdu. Dveře se tedy mohou zavřít už o pár vteřin dříve. Tak ať vám to neujede," uvedla Pražská integrovaná doprava (PID) na sociální síti X.
Praxe na české železnici je v současnosti jiná. Dopravce, který obsluhuje především hlavní město a Středočeský kraj, vysvětlil, že aktuálně je stále možné zahájit úkony k odjezdu až v dané minutě, která je uvedená v jízdním řádu.
Související
Vlaky v Praze zastavila tragická nehoda. Žena srážku nepřežila
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
Aktuálně se děje
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
včera
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
včera
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
včera
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
včera
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
včera
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
včera
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
včera
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
včera
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
24. února 2026 21:07
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
24. února 2026 19:42
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
Český ministr zahraničí Petr Macinka vystoupil v úterý na půdě Valného shromáždění OSN v New Yorku s neobvykle přímočarým projevem. U příležitosti čtvrtého výročí ruské invaze na Ukrajinu odmítl opakovat diplomatické fráze a svůj apel adresoval přímo ruskému šéfovi diplomacie Sergeji Lavrovovi, i když ten v sále osobně přítomen nebyl.
Zdroj: Libor Novák