Česko vstoupí do Bruselského institutu pro geopolitiku, schválila vláda

Česko vstoupí do Bruselského institutu pro geopolitiku, jehož vznik při loňském summitu Evropského politického společenství v Praze podpořili vrcholní představitelé Francie, Německa a Nizozemska. Schválila to dnes vláda, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí. Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, by Česko na chod institutu mělo ročně přispívat 50.000 až 70.000 eur (1,19 až 1,67 milionu korun).

Založení institutu iniciovala v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině skupina akademiků v čele s Luukem van Middelaarem. Institut se sídlem v Bruselu se má věnovat výzkumu a podněcování debaty o geopolitických výzvách, před nimiž Evropa stojí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a nizozemský premiér Mark Rutte o novém geopolitickém centru jednali loni v říjnu v Praze. Zakladatelé institutu podle ministerstva zahraničí od počátku vyjadřovali zájem o vstup Česka s ohledem na jeho expertizu a potřebu geografického rozkročení do střední a východní Evropy.

Ustavující výbor centra počítá s ročním rozpočtem alespoň tři miliony eur (zhruba 71 milionů korun). Vklad jednotlivých vlád by měl záviset na velikosti země. Část financí má institut získávat od soukromého sektoru a nadací.

Letos chce institut vydat report k budoucnosti Evropského politického společenství v květnu či červnu před summitem v Kišiněvě. Na podzim má v plánu report týkající se energetické bezpečnosti a geopolitiky energetických zdrojů. Na oba reporty budou navazovat veřejné akce, na jejichž přípravě se budou podílet čeští experti. Institut také plánuje zahájit spolupráci s evropskými univerzitami, včetně Univerzity Karlovy.

Plně funkční by centrum mělo být od začátku roku 2024, odkdy by se také měly platit roční členské příspěvky. O zapojení do institutu vyjednávají podle české diplomacie Dánsko, Rumunsko, Portugalsko, Španělsko, ale také zástupci některých velkých společností a některé evropské nadace.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 6 hodinami

před 7 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Čína už se stává hrozbou nejen na Zemi, varuje NASA

Čína posiluje své kapacity ve vesmíru a využívá svůj civilní program k maskování svých vojenských cílů, řekl dnes ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy