Českou inspekci životního prostředí povede Petr Bejček

Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) povede dosavadní státní tajemník na ministerstvu financí Petr Bejček (39). Nastoupí od 1. března, uvedl dnes na tiskové konferenci ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Slibuje si od něj mimo jiné zlepšení efektivnosti a reputace inspekce.

Bejček v případě Bečvy zatím vychází pouze z veřejných zdrojů. Podle něj fatálně selhala komunikace mezi jednotlivými aktéry, nejen inspektory, ale i hasiči a vodoprávním úřadem. Chce proto revidovat postupy a přiblížit reakci na velké havárie krizovému řízení. "Tak aby každý věděl, co má dělat, kam volat," řekl. Právě kvůli tomu, že po havárii nebyly podle něj sesbírány klíčové důkazy, není nyní možné přijít na původce havárie, která znamenala úhyn desítek tun ryb v řece.

Podle Jurečky je třeba revidovat plán inspekční činnosti. Dobře kauzu rozebrat tak, aby chybný postup nebyl opakován. Bejček nevyloučil personální změny, chce se ale zaměřit hlavně na zlepšení vnitřních postupů inspekce. Měla by se pod jeho vedením více věnovat "velkým kauzám", na jejichž řešení má zázemí, marginálnější by podle něj neměly být zanedbány, nicméně by se jimi častěji měly zabývat jiné správní orgány.

"Česká inspekce dostává ročně až tisíce podnětů, což je naprosto správné, ale některé ty podněty, si myslím, že nemusí být řešeny v takové intenzitě, a mohou být tedy řešeny jinými orgány, které k tomu jsou kompetentní, protože ty kompetence se v řadě případů překrývají. A česká inspekce by se měla soustředit zejména na ty velké případy, protože v tomto ohledu má na to tu nejlepší kvalifikaci a personální zázemí," řekl Bejček.

Bejček se stal státním tajemníkem na ministerstvu financí v říjnu 2018. Přišel tam z Agentury ochrany přírody a krajiny, kde do té doby působil jako ředitel samostatného právně-personálního odboru. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a Fakultu životního prostředí na České zemědělské univerzitě v Praze, obor regionální environmentální správa. V roli ředitele ČIŽP hodlá uplatnit své manažerské zkušenosti se zkušenostmi ze státní správy a znalostmi ochrany životního prostředí.

Bývalý ředitel inspekce Erik Geuss podal v říjnu loňského roku žádost o odvolání z funkce k 7. prosinci. Loni v květnu avizoval záměr odstoupit kvůli politickým tlakům, které cítil po otravě řeky Bečvy v září 2020. Trvá na tom, že inspekce při hledání příčin otravy řeky postupovala správně. Už dříve uvedl, že svého nástupce by chtěl varovat především před byznysem s nebezpečnými odpady, který považuje za velký problém.

Resort pořádal výběrové řízení ještě před koncem loňského roku, žádný z tehdejších kandidátů ale neprokázal dost kompetencí a předpokladů pro řízení této funkce. Od 1. ledna se podle novely služebního zákona mohli do nově vypsaného řízení přihlásit i zájemci mimo státní službu. Na jeho základě dnes po rozhodnutí o jmenování, které vydala státní tajemnice na MŽP Simeona Zikmundová, Jurečka Bejčka jmenoval.

Jurečka zároveň připomněl novelu vodního zákona, kterou úřad předkládá do připomínkového řízení. Novela by v reakci na ekologickou havárii na Bečvě měla zavést přísnější tresty při proviněních v souvislosti se znečištěním vodních toků. Například za vypuštění nebezpečných látek do řek by podnikům měla hrozit pokuta až 25 milionů korun oproti současné maximální výši pět milionů.

Související

Vratislav Mynář

Firma kancléře Mynáře dostala další pokutu od úřadů

Společnosti O.L.G.A., v níž je společníkem hradní kancléř Vratislav Mynář, uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) další pokutu za neoprávněné čerpání vody. Firma ji využívala k zasněžování sjezdovky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. K předchozí pokutě 300.000 korun tak společnost musí zaplatit ještě dalších více než 38.000 korun.
Richard Brabec (ANO)

Ministr Brabec se na výboru zastal inspekce, slova znalce nekomentoval

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nemá důvod nevěřit České inspekci životního prostředí (ČIŽP) ohledně postupu po zářijové havárii na Bečvě. Brabec to dnes řekl sněmovnímu Výboru pro životní prostředí. Podle něj je však důležité, aby ČIŽP své kroky obhájila.

Více souvisejících

Česká inspekce životního prostředí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy