Český červený kříž dosud poslal na Ukrajinu 446 tun pomoci za 139 milionů

Celkem 446 tun zdravotnické pomoci za 139 milionů korun poslal na Ukrajinu za rok trvání ruské invaze Český červený kříž (ČČK). V Česku pomohl 330.000 uprchlíků, které z Ukrajiny vyhnala válka. ČČK to dnes oznámil v tiskové zprávě. V pátek uplyne rok ode dne, kdy Rusko zahájilo vojenský útok na Ukrajinu.

Podle posledních údajů OSN, zveřejněných v úterý, zahynulo kvůli této válce už nejméně 8000 civilistů včetně stovek dětí. Obětí je ale podle OSN zřejmě výrazně více, protože organizace zahrnuje do údajů jen ověřená úmrtí. Z domovů válka vyhnala asi 14 milionů lidí.

Na Ukrajinu vyslal ČČK celkem 46 misí se zdravotnickým materiálem. "První zásilka naší pomoci dorazila na Ukrajinu již pátý den po invazi, jako vůbec první z Česka," sdělil dnes prezident organizace Marek Jukl. Pomoc byla a je podle něj zaměřená hlavně na zlepšení dostupnosti zdravotní péče.

V zásilkách od ČČK byly desítky tisíc kusů různých zdravotnických setů, třeba pro léčbu popálenin nebo pro polní chirurgii, a léky. Organizace ale poslala například i zdravotnické stany včetně teplovzdušného vytápění a elektrocentrál, zdravotnické přístroje, jako jsou ultrazvuky či plicní ventilátory, nebo nemocniční postele a další vybavení.

"Jako součást naší pomoci poskytl ČČK také sanitky, včetně mobilní JIP nebo již dvou Mercedesů Benz Atego, které umožňují najednou transportovat osm ležících raněných, a zdravotnická odsunová vozidla," doplnil Jukl. "Celkově na Ukrajině již jezdí 48 námi dodaných vozidel a několik elektrokoloběžek," uvedl. ČČK také zajistil přepravu zraněných a nemocných z Ukrajiny k ošetření do Česka či jiných evropských zemí.

Součástí pomoci však nebyly jen prostředky sloužící pro záchranu životů zraněných a nemocných, ale také pomoc, jak zranění a nemocem předejít. ČČK totiž na Ukrajinu poslal rovněž přilby a ochranné vesty, vysílačky, satelitní přístroje a navigace nebo zařízení pro úpravu pitné vody. Kromě toho ještě organizace podpořila ukrajinské hasiče dodávkami výstroje.

Zásilkami pomoci na Ukrajinu ovšem činnost ČČK podle něho nekončí. Pracovníci organizace pomáhají také v Česku lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. Zajišťovali třeba zdravotnickou a psychosociální pomoc, krizové linky či adaptační kurzy pro děti. Celkem podle Jukla takto pomohl ČČK 330.000 lidí a na tuto pomoc vynaložil zhruba 90 milionů korun. "Speciální činností ČČK je Pátrací služba Červeného kříže, umožňující rodinám pátrat po jejich blízkých nebo si s nimi vyměňovat zprávy osobní povahy," doplnil prezident ČČK.

Pomoc ČČK financuje především ze své veřejné finanční sbírky, na níž se dosud sešlo 324 milionů korun, a také z příspěvků od sponzorů či státu. "Děkujeme všem za podporu, bez níž bychom tuto pomoc nemohli realizovat, a věříme, že nám lidé i řada institucí umožní nadále v naší pomoci pokračovat," uvedl Jukl. Peníze na pomoc pro Ukrajinu mohou lidé posílat do Fondu humanity ČČK s číslem účtu 333999/2700 a variabilním symbolem 1502, a to mimo jiné také přes web organizace.

Pomoc ČČK je součástí humanitární operace Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Do ní je zapojeno v terénu asi 130.000 dobrovolníků a pracovníků těchto organizací, kteří již poskytli pomoc přibližně 30,5 milionu válkou ohrožených lidí.

Deset dalších větších neziskových organizací v Česku, které patří mezi členy FoRS - Českého fóra pro rozvojovou spolupráci, poskytlo Ukrajině za rok trvání války s Ruskem pomoc za více než dvě miliardy korun. Různou podporu získalo 1,19 milionu lidí. Zmíněné organizace jsou ADRA, Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), Arnika, CARE ČR, Vyšší odborná škola sociální Olomouc CARITAS, Člověk v tísni, Diakonie ČCE, Charita ČR, Sdružení dobrovolných aktivit INEX a Nesehnutí.

Související

Více souvisejících

Červený kříž

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy