Desetina lidí se zadlužuje problematicky, tvrdí asociace

Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky. Index rizikového zadlužování České bankovní asociace je tak letos deset procent. Proti loňsku, kdy šlo o 11 procent, se situace mírně zlepšila. S půjčkami přitom mají zkušenost tři čtvrtiny Čechů. Výsledky indexu představila asociace na tiskové konferenci. Průzkum se uskutečnil mezi tisícovkou respondentů v říjnu.

Nejčastěji si půjčili na auto či motorku (30 procent), rekonstrukci bytu (27 procent), spotřební elektroniku (26 procent) a bílé elektro (26 procent). Dvě třetiny Čechů by si naopak nikdy nepůjčily na zážitky nebo dovolenou a zdrženliví jsou lidé i pokud jde o sportovní vybavení (46 procent) nebo splácení půjčky další půjčkou (41 procent).

Více než polovina dlužníků (53 procent) využila banku. U splátkových společností si půjčku vzalo 28 procent. Na 23 procent si v případě potřeby půjčila od příbuzných nebo známých.

"Míra rizika je u bank velmi nízká. Zarážející ale je, že lidé se často u nebankovních společností nezajímají například o to, jestli vůbec mají licenci od centrální banky. Míra rizika je v takovém případě velmi vysoká a může dojít k neočekávaným situacím," uvedl hlavní právník asociace Filip Hanzlík. U splátkových společnosti si licenci u ČNB ověřovala čtvrtina dotázaných. U půjček přímo od prodejců zboží to bylo 18 procent.

Zkušenosti s kontokorentem má 31 procent populace, 29 procent někdy nakupovalo na splátky. Na 28 procent Čechů má zkušenost s jiným spotřebitelským úvěrem či půjčkou. Kreditní kartou někdy nakupovala čtvrtina lidí. Čtvrtina Čechů si nikdy na nic nepůjčila.

Na 45 procent Čechů využívá kreditní kartu na běžné nákupy a 30 procent ji vnímá jako rezervu. Na 16 procent lidí ji používá na speciální příležitostí, jako je cestování a podobně. U kontokorentu se situace liší a víc než polovina lidí ho má jako rezervu. Na běžné nákupy ho pak využívá necelá desetina.

Schopnost lidí splácet je pořád na dobré úrovni. V případě úvěrů domácnostem se objem problematicky splácených úvěrů zvýšil ke konci října o sedm miliard na 2,131 bilionu korun. Podíl těch nevýkonných v nominálním vyjádření stagnoval na 27 miliardách a v relativním vyjádření klesl na 1,2 procenta. U hypoték je tento podíl 0,58 procenta, tedy stejně jako v září, kdy šlo o historické minimum.

Necelá třetina dlužníků by v případě problémů se schopností splácet zkusila s poskytovatelem půjčky vyjednat odklad splátek. Téměř čtvrtina by si půjčila od příbuzných či známých. Na 17 procent by zkusila půjčky sloučit v bance a devět procent dotázaných uvedlo, že by situaci vůbec neřešilo.

Související

Moře, ilustrační fotografie. Komentář

Cesta na dovolenou, anebo do pasti? Češi si na léto dál vesele půjčují

Letošní dovolenková sezóna téměř vrcholí a letní školní prázdniny se brzy přehoupnou do své druhé poloviny. Aby bylo jasno, to není názor, to jsou holá fakta. Ale hledat fakta, proč si každý rok na dovolenou půjčuje v Česku skoro 600 tisíc lidí, je o něčem jiném. Zjistit důvody proč, je opravdu jako snaha nalézt pověstnou jehlu v kupce sena. Můžete namítnout, že co je vám do toho, jestli si někdo půjčuje na dovolenou nebo ne. Ať si každý dělá, co chce a co se mu líbí. Jenže, věc tak jednoduchá zase není.

Více souvisejících

dluhy češi

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy