Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma Westinghouse. Objem zakázky bude podle energetické firmy ČEZ, která elektrárnu provozuje, v jednotkách miliard korun. Do Dukovan palivo dříve dodávala ruská firma TVEL, společnost ČEZ se však rozhodla dodavatele změnit z bezpečnostních důvodů po loňském napadení Ukrajiny Ruskem.
Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že pro Česko je strategickým zájmem zbavit se závislosti na Rusku.
Ředitel divize jaderná energetika v ČEZ Bohdan Zronek na dotaz ČTK sdělil, že americké palivo se příliš neliší od ruského. Jaderný vědec Radek Škoda pro ČTK dodal, že výměna dodavatele paliva neohrozí bezpečnost elektrárny. Cenou za výměnu dodavatele jaderného paliva budou však podle něho pro ČEZ patrně vyšší náklady a mírně horší parametry paliva. Americké palivo ještě musí posoudit Státní úřad pro jadernou bezpečnost.
Westinghouse má jaderné palivo dodávat do Dukovan od začátku roku 2024. Délka kontraktu bude podle ČEZ záviset na počtu výměn paliva, minimální doba je ale sedm let. "Řádově jsou to jednotky miliard korun," uvedl Zronek k objemu zakázky. Konkrétnější být podle něj firma nemůže.
Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásoboval Dukovany od začátku provozu elektrárny, tedy téměř 40 let. Smlouva s TVEL byla sice uzavřena až do konce provozu současných bloků elektrárny, průběžně však musela být prodlužována formou dodatků ke smlouvě. To se nyní nestalo, a kontrakt tak vypršel. Pro změnu dodavatele se firma ČEZ rozhodla, když loni v únoru zahájilo Rusko vojenský útok na Ukrajinu.
Premiér Fiala po dnešním jednání vlády v Jeseníku řekl, že pro Česko je strategickým zájmem, aby se zbavilo závislosti na dodávkách z Ruska. "Děláme kroky, abychom v Temelíně a Dukovanech na ruském palivu závislí nebyli. Současně máme dostatečné zásoby, abychom mohli přechod uskutečnit," uvedl. Westinghouse bude společně s francouzskou firmou Framatome dodávat od příštího roku jaderné palivo i do elektrárny v Temelíně.
Dosud se hovořilo o tom, že neexistuje žádná alternativa ruského paliva pro dukovanský typ reaktorů. Podle ČEZ však Westinghouse v poslední době urychlil vývoj a je při vyloučení ruské společnosti TVEL jedinou firmou, která je nyní schopna palivo pro Dukovany dodat. "Dochází k dalšímu výraznému posílení energetické bezpečnosti," řekl předseda představenstva a generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš.
Nové palivo se podle šéfa jaderné divize ČEZ Zronka nebude výrazně lišit od předchozího ruského. "Palivo od Westinghouse je kompatibilní s ruským palivem. Liší se jen v některých technických detailech, jako je například konstrukce distančních mřížek," doplnil.
Jaderný vědec Radek Škoda však uvedl, že cenou za výměnu dodavatele jaderného paliva budou pro ČEZ patrně vyšší náklady a mírně horší parametry paliva. Bezpečnost provozu elektrárny to však podle něj neohrozí. "Ruské palivo je provozně lepší než americké, ale i americké je velmi bezpečné a ozkoušené," řekl. Zároveň připomněl, že v současnosti se v Česku i v zahraničí provádějí výpočty a studie, které bezpečnost zaručí.
Český fyzik se neobává ani případné poruchovosti, kterou v minulosti trpěla další česká jaderná elektrárna v Temelíně v době, kdy tam dodával palivo právě Westinghouse. "Oproti Temelínu v Dukovanech nehrozí prohýbání kazet, neboť toto palivo vver440 je oproti vver1000 výrazně bytelnější," řekl.
Americké palivo ještě musí posoudit Státní úřad pro jadernou bezpečnost. "Tyto aktivity už jsme zahájili a směřujeme k předpokládanému termínu zavezení," doplnil Zronek.
Westinghouse je rovněž jedním z uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Ten by měl být dokončen v roce 2036. Dalšími zájemci o stavbu jsou francouzská společnost EDF a jihokorejská firma KHNP. ČEZ v současnosti vyhodnocuje jejich nabídky.
Aktualizováno před 1 hodinou
Hračkářství na webu viní Západ z války na Ukrajině. Policie: Není to trestný čin
Související

Některé státy EU podle Síkely mohou podat žalobu proti podpoře bloku v Dukovanech

Senát bude řešit ochranu zaměstnanců a usnadnění stavby horkovodu do Brna
Jaderná elektrárna Dukovany , Westinghouse , jaderné elektrárny , ČEZ
Aktuálně se děje
před 51 minutami

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály
před 59 minutami

Rusové podminovali chemickou fabriku na Krymu. Výbuch by zasáhl i Turecko
Aktualizováno před 1 hodinou

Hračkářství na webu viní Západ z války na Ukrajině. Policie: Není to trestný čin
před 1 hodinou

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál
před 2 hodinami

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein
před 4 hodinami

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu
před 4 hodinami

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení
Aktualizováno před 5 hodinami

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí
před 5 hodinami

Polské farmáře rozzuřilo levné ukrajinské obilí a zablokovali hraniční přechody. Žádají podporu od Varšavy
před 5 hodinami

Seismická data potvrdila, že Kachovská přehrada byla vyhozena do povětří
před 6 hodinami

Berlusconi je opět v nemocnici, důvod hospitalizace není znám
před 6 hodinami

V Litvínově havaroval autobus, jedenáct lidí se zranilo. Zasahoval vrtulník
před 6 hodinami

Mrtvá zvířata, sklo, spotřebiče i střecha. Černé moře pociťuje následky odpálené přehrady
před 7 hodinami

Putin potvrdil, že Rusko v červenci začne rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku
před 7 hodinami

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě
před 8 hodinami

Pavel příští týden navštíví Sněmovnu, dohodl se s Pekarovou Adamovou
před 8 hodinami

Nemáš ruský pas? Nepočítej s evakuací ani inzulinem, platí pro lidi na okupovaném území
před 8 hodinami

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují
před 10 hodinami

Macron navštívil děti, které napadl Syřan u jezera Annecy. Motiv útoku je nejasný
před 10 hodinami
Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci
Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem.
Zdroj: Jakub Jurek