Praha - Praha má po tunelu Blanka další velký průšvih. Nakupuje zřejmě nejdražší tramvaje na světě. Ty jsou navíc poruchové a extrémně nákladné na opravy. Nákup a provoz 250 vozů přijde město celkem na 50 miliard, píše MF Dnes.
Konečná cena 250 tramvají Škoda 15T ForCity, které si pražský přepravce objednal v éře primátora Pavla Béma (ODS) za 19,2 miliardy korun, bude ve skutečnosti mnohonásobně vyšší. Po započtení nákladů na opravy a údržbu během příštích dvaceti let vyjdou na 50 miliard korun.
"Provozní náklady vozů 15T jsou extrémně vysoké. S tramvajemi se musela předělávat depa, vyměnit koleje," připomíná další náklady bývalý radní za TOP 09 Jan Vašíček, který byl ještě donedávna členem dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP).
Přitom podle pracovníků, kteří mají v DPP na starosti tramvajový provoz, i podle Vašíčka nakoupila Praha tramvaje 15T, aniž byly vyprojektované. "Co vím, tak Praze nepatří ani autorská práva," zdůraznil Vašíček. Slova o extrémně drahém provozu potvrzuje i Analýza vozového parku tramvají DPP, kterou má MF DNES k dispozici. Píše se v ní, že pouze náklady na údržbu a opravu kol činí u jedné tramvaje 24 milionů korun za dvacet let provozu. U jiných moderních tramvají, které reálně jezdí v okolních zemích, dosahují tyto náklady pouze zlomku toho co v Praze.
Třeba u souprav Bombardier, které jezdí v Drážďanech, je to pět milionů za dvacet let. O milion a čtvrt více stojí výměny a opravy kol tramvají Siemens Combino jezdících v Erfurtu. "Tento problém je dán u Škody 15T špatným zavěšením kol způsobujícím vyšší opotřebení," tvrdí pracovníci DPP v analýze, kterou poskytli MF DNES.
Mezi další závady podle nich patří poruchy informačních panelů, praskání čepu na mechanických brzdách či koroze podvozkových částí. Problémy jsou třeba i se sedačkami - kvůli špatné kvalitě se podle analýzy bude muset po pár letech vyměnit přes sedm tisíc sedadel. Zaměstnanci DPP proto doporučují pozastavit nákup dalších souprav. Zatím jich výrobce dodal Praze 123 z objednaných 250. "Nízká spolehlivost komponentů vede k extrémní nespolehlivosti tramvají Škoda 15T," stojí v analýze.
Její závěry potvrzují i oficiální dokumenty DPP o stavu přejímek souprav. Vedoucí správy vozidel Milan Slunečko v nich uvádí: "V první dodávce bylo z 32 provozuschopných jen pět vozů." Dopravní podnik většinu závad potvrdil s tím, že nyní řeší s výrobcem jejich reklamace.
Související
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
Praha kvůli extrémnímu počasí zakázala rozdělávání ohňů a kouření na rizikových místech
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
před 1 hodinou
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 1 hodinou
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 2 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 3 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 4 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 5 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 5 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 6 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 7 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
včera
Slovensko hlásí nový teplotní rekord. Takovou noc ještě nezažilo
včera
Ruský voják vraždil na Krymu. Zemřeli nejméně čtyři lidé
Čtyři lidé zemřeli při útoku střelce na Ruskem anektovaném poloostrově Krym. Další osoby utrpěly zranění. Podle dostupných informací útočil voják, který střílel i po svých kolezích. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková