Negativní obraz kamionové dopravy a jejich řidičů v médiích a u veřejnosti může podle dopravců dále prohloubit současný nedostatek šoférů a tím ohrozit další fungování některých tuzemských dopravních firem. Nehodovost kamionů přitom mírně klesá. ČTK to sdělilo sdružení dopravců Česmad Bohemia. Nákladní vozidla se v Česku loni podílela na 7763 dopravních nehodách, což bylo 7,4 procenta všech nehod roku 2018. Meziročně nehod nákladních vozů ubylo o 331. Kamiony ale v posledních týdnech způsobily několik incidentů.
"Je nepochybné, že i řidiči kamionů musí zapracovat na dalším zvýšení bezpečnosti a mnozí mají své rezervy," přiznal generální tajemník sdruženi Vojtěch Hromíř. Podle něj však zároveň veřejnost i média spojují neukázněné šoféry s většinou bezproblémových řidičů. "Tím mohou přispět k dalšímu prohloubení nedostatku řidičů, který ohrožuje prosperitu tohoto oboru," dodal.
Česmad tak reaguje na zveřejnění několika incidentů z posledních týdnů, při kterých řidiči kamionů nebezpečnými manévry ohrozili ostatní motoristy. Nedávno třeba řidič polského kamionu na Liberecku málem narazil do kolemjedoucího osobního vozu, když nečekaně začal odbočovat vlevo přes dvojitou čáru.
Podle sdružení jde spíše o excesy, které mohou ohrozit další vývoj nákladní dopravy. Ta se dlouhodobě potýká s nedostatkem řidičů, podle dopravců jich k ideálnímu stavu schází přes 15.000.
Na českých silnicích se loni podle policie stalo 104.764 dopravních nehod, což je o 943 více než v roce 2017. Zvýšil se také počet obětí na 571, což bylo nejvíce za poslední tři roky. U nákladních automobilů byl trend opačný, nehod i jejich obětí mírně ubylo.
O snížení nehodovosti kamionů podle sdružení usilují sami dopravci. "Ročně proškolíme na povinném školení více než 15.000 řidičů, realizujeme i různé projekty a kampaně," popsal mluvčí sdružení Martin Felix. Zmínil například projekt z roku 2017 kamionautomat, který byl zaměřený na setkání ohrožených účastníků provozu s kamiony a speciálně také na děti. Letos sdružení realizuje projekt zaměřený na řidiče kamionů z okolních států, u kterých se v Česku nehodovost zvyšuje.
Související
Slováci obnovili blokádu na hranicích s Ukrajinou. Připojili se také Maďaři
Na Slovensku bude obnovena dopravní blokáda na hranicích s Ukrajinou
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 2 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 3 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 5 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
včera
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
včera
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
včera
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
I v Teplicích se v sobotu opět otevřely obchody, ale na jednom místě musely během dne neplánovaně přerušit provoz. Policie totiž musela na základě anonymní výhrůžky evakuovat obchodní centrum. Hrozba se naštěstí nepotvrdila.
Zdroj: Jan Hrabě