Spor o Libeňský most: Studie nebyla odborně oponována, tvrdí komora inženýrů

Studie Kloknerova ústavu ČVUT, na základě které vedení hlavního města rozhodlo o rekonstrukci Libeňského mostu, nebyla odborně oponována. Uvedla to Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), podle které je Kloknerův ústav špičková instituce v oblasti diagnostiky staveb, ale nemá zkušenosti s projektováním mostů a na nutných diagnostikách opravené konstrukce může v budoucnu profitovat.

Komora reagovala na vyjádření náměstka pražského primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě), v kterém zpochybnil nezávislost ČKAIT. Náměstek se k tomu dnes nechtěl vyjadřovat. Ředitel Kloknerova ústavu Jiří Kolísko ČTK sdělil, že studie je volně dostupná a odborné diskuzi se ústav nikdy nebránil.

Zástupci ČKAIT v minulém týdnu na tiskové konferenci uvedli, že zvolený postup hlavního města bude oproti stavbě nového mostu znamenat prodražení, zdržení a navíc nedodržení zákonných parametrů stavby. Náměstek Scheinherr v reakci uvedl, že zástupci ČKAIT jsou sami členy projektových kanceláří, nejsou nezávislí a jejich cílem může být opravu mostu brzdit. Studie Kloknerova ústavu je podle jeho vyjádření nezávislá, opírá se o fakta a potvrdil ji profesor švýcarské univerzity v Lausanne a specialista na rekonstrukce mostů Eugen Brühwiler.

Komora se proti vyjádření náměstka ohradila s tím, že na tiskové konferenci vystoupili nezávislí odborníci a pokud někdo může profitovat na rekonstrukci mostu, je to Kloknerův ústav, protože rekonstruovaný most bude nutné pravidelně kontrolovat. Studie ústavu navíc podle ČKAIT nebyla odborně oponována. "I projekty objemově stokrát menší se běžně nechávají oponovat, zejména pokud mají být investicí ze státních prostředků, tedy z peněz daňových poplatníků," napsal v prohlášení čestný předseda ČKAIT Václav Mach.

Komora rovněž upozornila, že nikdo z odborníků, kteří vystoupili na tiskové konferenci, se nijak nepodílel na přípravě dřívějšího projektu náhrady Libeňského mostu novým. Scheinherem zmíněné doporučení švýcarského experta Brühwilera navíc podle zástupců ČKAIT nebylo zveřejněno a oprava mostu nevyřeší řadu problémů, které by podle zadání projektu měla. Patří mezi ně například zlepšení dopravní situace nebo průtoku při povodních.

Ředitel Kloknerova ústavu Kolísko v reakci uvedl, že oponovat a vyjadřovat svůj názor na prezentovaná řešení může každý, kdo o to má zájem. "S potěšením sledujeme, že se tak děje i když s prezentovanými oponentními názory nemusíme vždy souhlasit. Odborné diskusi jsme se nikdy nebránili a vedeme ji s každým, kdo projeví zájem, jsme osloveni a k diskuzi přizváni," uvedl.

Libeňský most z roku 1928 je v havarijním stavu, od svého postavení nebyl kompletně opravován. Loni musel být kvůli havarijnímu stavu dočasně uzavřen pro auta a MHD. Minulé vedení Prahy počítalo se zbouráním mostu a jeho nahrazením novou konstrukcí. Na tomto rozhodnutí se podílela komise rady, ve které zasedali i členové ČKAIT. Současné vedení města po volbách ale rozhodlo o opravě.

Radní vybrali další postup koncem letošního dubna. Vycházeli při tom z expertní zprávy Kloknerova ústavu, která navrhla čtyři možné varianty. Rada vybrala tu, která počítá s posílením, nikoliv náhradou stávající konstrukce mostu přes Vltavu. Oprava by podle zástupců hlavního města měla trvat 32 měsíců a uskutečnit se od září 2022 do dubna 2025. Náklady na rekonstrukci mostu mají být asi 480 milionů korun, na dalších 80 milionů vyjdou přeložky inženýrských sítí.

ČKAIT je stavovská organizace, která sdružuje více než 30.000 autorizovaných inženýrů a techniků, jimž byla udělena autorizace v oblasti stavebnictví. Ta je opravňuje vypracovat projektovou dokumentaci pro stavby. Členové komory mají podle svého vyjádření ze zákona povinnost spolupůsobit při ochraně veřejných zájmů.

Související

Více souvisejících

Praha - Libeňský most Praha Mosty obecně Praha sobě (sdružení)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy