Spor o Libeňský most: Studie nebyla odborně oponována, tvrdí komora inženýrů

Studie Kloknerova ústavu ČVUT, na základě které vedení hlavního města rozhodlo o rekonstrukci Libeňského mostu, nebyla odborně oponována. Uvedla to Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), podle které je Kloknerův ústav špičková instituce v oblasti diagnostiky staveb, ale nemá zkušenosti s projektováním mostů a na nutných diagnostikách opravené konstrukce může v budoucnu profitovat.

Komora reagovala na vyjádření náměstka pražského primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě), v kterém zpochybnil nezávislost ČKAIT. Náměstek se k tomu dnes nechtěl vyjadřovat. Ředitel Kloknerova ústavu Jiří Kolísko ČTK sdělil, že studie je volně dostupná a odborné diskuzi se ústav nikdy nebránil.

Zástupci ČKAIT v minulém týdnu na tiskové konferenci uvedli, že zvolený postup hlavního města bude oproti stavbě nového mostu znamenat prodražení, zdržení a navíc nedodržení zákonných parametrů stavby. Náměstek Scheinherr v reakci uvedl, že zástupci ČKAIT jsou sami členy projektových kanceláří, nejsou nezávislí a jejich cílem může být opravu mostu brzdit. Studie Kloknerova ústavu je podle jeho vyjádření nezávislá, opírá se o fakta a potvrdil ji profesor švýcarské univerzity v Lausanne a specialista na rekonstrukce mostů Eugen Brühwiler.

Komora se proti vyjádření náměstka ohradila s tím, že na tiskové konferenci vystoupili nezávislí odborníci a pokud někdo může profitovat na rekonstrukci mostu, je to Kloknerův ústav, protože rekonstruovaný most bude nutné pravidelně kontrolovat. Studie ústavu navíc podle ČKAIT nebyla odborně oponována. "I projekty objemově stokrát menší se běžně nechávají oponovat, zejména pokud mají být investicí ze státních prostředků, tedy z peněz daňových poplatníků," napsal v prohlášení čestný předseda ČKAIT Václav Mach.

Komora rovněž upozornila, že nikdo z odborníků, kteří vystoupili na tiskové konferenci, se nijak nepodílel na přípravě dřívějšího projektu náhrady Libeňského mostu novým. Scheinherem zmíněné doporučení švýcarského experta Brühwilera navíc podle zástupců ČKAIT nebylo zveřejněno a oprava mostu nevyřeší řadu problémů, které by podle zadání projektu měla. Patří mezi ně například zlepšení dopravní situace nebo průtoku při povodních.

Ředitel Kloknerova ústavu Kolísko v reakci uvedl, že oponovat a vyjadřovat svůj názor na prezentovaná řešení může každý, kdo o to má zájem. "S potěšením sledujeme, že se tak děje i když s prezentovanými oponentními názory nemusíme vždy souhlasit. Odborné diskusi jsme se nikdy nebránili a vedeme ji s každým, kdo projeví zájem, jsme osloveni a k diskuzi přizváni," uvedl.

Libeňský most z roku 1928 je v havarijním stavu, od svého postavení nebyl kompletně opravován. Loni musel být kvůli havarijnímu stavu dočasně uzavřen pro auta a MHD. Minulé vedení Prahy počítalo se zbouráním mostu a jeho nahrazením novou konstrukcí. Na tomto rozhodnutí se podílela komise rady, ve které zasedali i členové ČKAIT. Současné vedení města po volbách ale rozhodlo o opravě.

Radní vybrali další postup koncem letošního dubna. Vycházeli při tom z expertní zprávy Kloknerova ústavu, která navrhla čtyři možné varianty. Rada vybrala tu, která počítá s posílením, nikoliv náhradou stávající konstrukce mostu přes Vltavu. Oprava by podle zástupců hlavního města měla trvat 32 měsíců a uskutečnit se od září 2022 do dubna 2025. Náklady na rekonstrukci mostu mají být asi 480 milionů korun, na dalších 80 milionů vyjdou přeložky inženýrských sítí.

ČKAIT je stavovská organizace, která sdružuje více než 30.000 autorizovaných inženýrů a techniků, jimž byla udělena autorizace v oblasti stavebnictví. Ta je opravňuje vypracovat projektovou dokumentaci pro stavby. Členové komory mají podle svého vyjádření ze zákona povinnost spolupůsobit při ochraně veřejných zájmů.

Související

Více souvisejících

Praha - Libeňský most Praha Mosty obecně Praha sobě (sdružení)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 47 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 4 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 5 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno včera

Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy