Vyšetřovatel kauzy ŘSD: Klíčová svědkyně byla donucena k výpovědi

Praha - Klíčová svědkyně kauzy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), v níž jsou obvinění dva někdejší ředitelé firmy Petr Laušman a Alfréd Brunclík, byla ke své výpovědi donucena. Tvrdí to bývalý vyšetřovatel případu Rostislav Kotrč, kterého však kvůli únikům informací ze spisu začátkem srpna obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nařčení odmítla s tím, že i toto prověřovala inspekce, podezření se ale neprokázalo.

"V dubnu 2013 se mi mimo jiné potvrdila osobním rozhovorem s korunní svědkyní v kauze ŘSD právě i ta skutečnost, že byla mými kolegy donucena k tomu, aby vypovídala tak, jak ji donutili," sdělil dnes ČTK Kotrč. "GIBS prověřoval i tuto situaci, a ta se nepotvrdila," reagovala Bradáčová, která na policistu z protikorupční jednotky podala trestní oznámení kvůli úniku informací."Poté, co jsem upozornil GIBS na své poznatky, že klíčová svědkyně v kauze ŘSD byla ke své výpovědi donucena pod nátlakem, bylo paradoxně dne 1. 8. 2013 zahájeno účelové trestní stíhání mé osoby," míní elitní detektiv. Inspekce jej viní z toho, že údajně obhájcům obviněných při nahlížení do spisu prozradil totožnost utajené svědkyně. Tu však podle Kotrče znali advokáti na základě pochybení jeho předchůdců již rok předtím, tedy o půl roku dříve, než k útvaru nastoupil.Inspekce pak policistovi nedávno sdělila i další obvinění ze zneužití pravomoci kvůli rozhovoru s novinářem, prohledala jeho byt a údajně zabavila důkazy sloužící k obhajobě. Státní zástupce také podal návrh na jeho vzetí do vazby, soud však muže nechal na svobodě. "Následná snaha o mé vzetí do vazby pak není motivována ničím jiným než mě umlčet a dát mi výstrahu, že o poměrech na ÚOKFK (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality) a VSZ Praha již nemám hovořit," poznamenal Kotrč.Muž si ale stěžuje také na to, že jeho stíhání dozoruje údajně nepříslušné Vrchní státní zastupitelství v Praze, konkrétně pak státní zástupce Pavel Prygl, který je jako stážista přímým podřízeným Bradáčové. Podle vrchní žalobkyně ale je v tomto případě obligatorně daná příslušnost vyhláškou ministerstva spravedlnosti.Někdejší vyšetřovatel případu rovněž tvrdí, že Bradáčová měla osobní vztah k jednomu z obviněných v kauze související s ŘSD, která s ní byla sloučena. Prý šlo o jejího bývalého spolužáka ze školy, jehož stíhání bylo zrušeno. "Ve vztahu ke kauze označované jako ŘSD neznám osobně žádnou z osob obviněných a nikdy jsem se s nimi nesetkala," prohlásila státní zástupkyně. Připustila, že jeden z jejích bývalých spolužáků z vysoké školy v související kauze figuroval. Dodala také, že tato část bude opět ze spisu vyloučena.V kauze ŘSD policie stíhá od prosince 2011 kromě Laušmana i bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Halu a další dva lidi. Laušmana a Halu policisté viní z přijímání úplatku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Policie stíhá také někdejšího právníka podniku Roberta Wolfa a podnikatele Jiřího Neužila. Prý státu nevýhodnými pronájmy pozemků a dálničních odpočívadel způsobily škodu zhruba 300 milionů. Brunclíka pak detektivové obvinili letos v dubnu z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži. Podle policie je odpovědný za zmanipulované zakázky na pronájem dálničních odpočívadel se škodou 120 milionů korun.

Související

Alfréd Brunclík, bývalý šéf ŘSD

Policie viní bývalého šéfa ŘSD Brunclíka ze zmanipulování zakázky

Praha - Protikorupční policie obvinila bývalého generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Alfréda Brunclíka. Podle detektivů je odpovědný za zmanipulovanou zakázku na pronájem dvou dálničních odpočívadel. Kromě něj policie stíhá další čtyři lidi, včetně bývalého výkonného ředitele Michala Haly. Brunclík své stíhání považuje za nesmyslné a podal proti stíhání stížnost. Uvedla to dnes Česká televize.

Více souvisejících

kauza: řsd Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně) řsd

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy