Stát posiluje zabezpečení přejezdů, chystá zabezpečovací systém ETCS a další opatření na lokálních tratích, napsal dnes ČTK v reakci na nehody na tuzemských železnicích premiér Andrej Babiš (ANO). Je přesvědčen, že ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda jdou správným směrem. Předseda vlády zároveň vyjádřil soustrast rodinám zesnulých při nehodách.
"Celé je mi to především nesmírně líto a rád bych vyjádřil upřímnou soustrast rodinám zesnulých při těchto nehodách. V poslední době byly tři, dvě z nich byly bohužel vážné. V obou případech velmi pravděpodobně neselhal systém, ale došlo k pochybení jedince," uvedl Babiš.
V uplynulých sedmi dnech se stalo na tuzemských tratích několik velkých nehod. Nejtragičtější byl střet dvou vlaků na regionální trati na Karlovarsku, při kterém zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. Další nehoda se stala v pátek na trati mezi Prahou a Kolínem. U pražských Běchovic narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Na stejné trati pak v úterý večer narazil osobní vlak do zadní části nákladního expresu. Po nehodě zemřel strojvedoucí. Příčiny nehod se zatím vyšetřují, podle předběžných zpráv šlo o lidské chyby.
"Včerejší nehoda byla na jedné z nejlépe zabezpečených tratí, podle informaci od ministra Havlíčka technika neselhala. Strojvedoucí poté, co projel návěstidlo na červenou, zastavil, pak se z neznámých důvodů rozjel. Ministr Havlíček vyrazil hned na místo a na dnešek svolal nově vytvořenou Bezpečnostní radu pro železnice a připravuje návrh dalších opatření pro posílení bezpečnosti. Což jsme mimo jiné na Správě železnic řešili velmi detailně i včera (v úterý)," poznamenal premiér.
Nová Bezpečnostní komise pro železnice by se měla sejít dnes v 18:00. Havlíček dnes ČTK také sdělil, že chce posílit investice do bezpečnosti. Zároveň plánuje řešit i personální otázky, zejména navýšením počtu zaměstnanců na železnici. Babiš uvedl, že na investice na železnice letos stát vyčlenil 52 miliard korun.
Generální ředitel Správy železnic Svoboda v úterý na tiskové konferenci řekl, že správa letos zmodernizuje 142 křížení za 1,36 miliardy korun, v příštím roce pak investice zvýší na 1,5 miliardy, za které se zrekonstruuje 170 přejezdů. Správa zároveň v příštích sedmi letech plánuje úplné zrušení 13 přejezdů na koridorech.
"Posilujeme zabezpečení přejezdů, chystáme evropský systém ETCS, další opatření na lokální tratě. A já jsem přesvědčený, že pan ministr a generální ředitel Správy železnic jdou v tomto správným a jediným možným směrem," dodal Babiš.
Premiér v době, kdy resort dopravy přebíral Havlíček, mimo jiné uvedl, že si sám v rámci ministerstva "hlídá některé organizace". Zmínil Ředitelství silnic a dálnic, Správu železnic, České dráhy a ČD Cargo. "Velké organizace, které mají ředitele, management, dozorčí radu. Tam jsou jasné úkoly a z hlediska řízení to není vůbec náročné, si myslím," poznamenal v lednu.
ETCS je automatický systém, který kontroluje pohyb a polohu vlaků. Umožňuje například zastavit vlak při nedovoleném projetí návěstidla, dohlíží také na dodržování nejvyšší dovolené rychlosti a podobně. Například podle místopředsedy sněmovního dopravního podvýboru Ondřeje Polanského (Piráti) má ale instalace systému zpoždění.
Související
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
Andrej Babiš , Karel Havlíček , železnice , Nehody vlaků , SŽDC , České Dráhy , Ministerstvo dopravy
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 1 hodinou
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 2 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 3 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 4 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 6 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 7 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
Železniční dopravu v Praze ochromily během druhého svátku vánočního velké problémy. Na Hlavním nádraží došlo k poruše, která omezila provoz ve všech směrech. Na odstranění závady se pracuje.
Zdroj: Jan Hrabě