Dopravní podnik hlavního města (DPP) trpí nedostatkem řidičů. V současnosti se už kvůli tomu musí omezovat některé spoje. Vedení Prahy bude jednat s ministerstvem dopravy o novele zákona o silniční dopravě, která by snížila věkovou hranici pro řízení autobusu MHD z 21 na 19 let. Odboráři s tím nesouhlasí.
Na tiskové konferenci o problémech s nedostatkem řidičů a omezováním linek informovali zástupci dopravců a představitelé magistrátu. Primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) chce jednat s ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (ANO) o novele zákona. „Sejdu se s panem ministrem, a když se s ním dohodnu, že to on podpoří jako vládní novelu, tak to podpoříme ze strany hlavního města. Což si myslím, že je ten nejlepší způsob,“ řekl Scheinherr pro ČTK.
Zákon by snížil věkovou hranici pro řízení autobusu MHD na 19 let. V Česku nyní platí minimum 21 let bez dvouleté zkušenosti s řízením nákladního vozidla. Řidič autobusu může být i majitel řidičského průkazu pro osobní automobil.
DPP se potýká s nedostatkem řidičů dlouhodobě. V listopadu se to dotkne dvaceti autobusových linek. "Nezrušíme žádnou linku, ale dojde k omezení některých spojů a prodloužení intervalů, aby si mohli řidiči oddychnout. Nechceme ale, aby došlo ke snížení komfortu pro cestující. Omezení je jen tam, kde je možné podle aktuálních dat provoz omezit," řekl Scheinherr.
Dopravní podnik je největší městskou firmou, na kterou město dává ročně přes 13 miliard korun. Celkem má podnik zhruba 11 000 zaměstnanců, z nichž jsou přes čtyři tisícovky řidičů. S nedostatkem řidičů se potýkají i společnosti provozující příměstské linky. Praha doufá, že mladí lidé pomohou vyřešit současný personální problém.
Předseda jedné z odborových organizací dopravního podniku Petr Pulec považuje tento nápad za nebezpečný. Podle něj snížení věku pro získání řidičského oprávnění skupiny D nepomůže zacelit hluboký podstav profesionálních šoférů. Svou nespokojenost vyjádřil v dopise, který má k dispozici redakce serveru Zdopravy.cz.
Související
Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu
Pravda o velké výluce metra. Praha vysvětlila, co se opravuje
MHD Praha , Autobusy , Praha sobě (sdružení) , Dopravní podník Praha , zákony , hnutí ANO , Vladimír Kremlík , Ministerstvo dopravy , řidičský průkaz
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 1 hodinou
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 2 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 3 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 3 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 4 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 5 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 6 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
Českou uměleckou obec zasáhla další velmi smutná zpráva. V den svých 94. narozenin zemřel spisovatel Vladimír Páral, jehož některá díla byla i zfilmována. Páral, jenž vystudoval chemii, se psaní věnoval od 60. let minulého století.
Zdroj: Jan Hrabě