Na to, že se vozíčkáři při cestování vlakem potýkají s řadou překážek, dnes upozornil happening na pražském hlavním nádraží. Pořadatelé z neziskové organizace Asistence, která poskytuje sociální služby, apelují na vládu, aby se přihlásila k závazné koncepci odstranění bariér při cestování vlakem. Součástí iniciativy je petice, kterou dosud podepsalo několik tisíc lidí. České dráhy a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v reakci poukázaly na vysoká procenta bezbariérových vlaků a nástupišť.
Happeningu se zúčastnily tři desítky lidí, většinou vozíčkáři se svými asistenty. Společně sestavili nápis Vlakembezbariér.cz, jedna z účastnic držela transparent Cílem je, aby každý mohl přijít na nádraží a jet kam chce. Právě to podle ředitele Asistence Erika Čipery vozíčkáři v Česku nemohou. V současnosti si totiž musí nahlásit cesty vlakem s denním až dvoudenním předstihem. Ani to však není zárukou, že se pak cesta uskuteční.
Ředitel upozornil, že od roku 1989 byla bezbariérově upravena pouze čtvrtina nástupišť a nádražních budov v Česku. Cestování pak vedle bariérových vlaků na tratích handicapovaným ztěžují i často nefunkční nástupní plošiny. "Od lidí máme informace, že dvě až tři plošiny z pěti se porouchají," řekl. Vlak se pak podle něj buď zastaví, nebo jsou handicapovaní s vozíkem přenášeni ručně, což je nebezpečné.
V roce 2010 jsem jel vlakem za přítelkyní do Magdeburgu. Kouknul jsem na web Deutsche Bahn, abych si vyhledal bezbariérový vlak. Kupodivu jsem nenašel ani jeden se známým symbolem. Po chvíli mi to došlo. Všechny jsou totiž bezbariérové, včetně nádraží #vlakembezbarier
— vidurius (@vidurius) February 4, 2020
České dráhy uvedly, že vypravují 4845 bezbariérových vlaků, což jsou dvě třetiny všech spojů. "Mnohé naše regionální i dálkové linky linky jsou dnes stoprocentně bezbariérové. Síť bezbariérových spojů se průběžně rozšiřuje," řekla ČTK mluvčí drah Gabriela Novotná. Nutnost objednávání handicapovaných 24 hodin předem je podle ní jednotný čas pro celou Evropu, který vychází z nařízení EU.
Správa železnic uvedla, že má bezbariérový přístup na nástupiště na 54 procentech nádraží, do roku 2025 to bude 72 procent stanic. V případě budov je na páteřních tratích bezbariérově přístupných 37 procent nádraží, v roce 2025 to bude téměř 45 procent. Ke sladění požadavků na bezbariérovost nádraží a na jejich potřebné úpravy slouží od loňského roku platforma pro setkávání zástupců Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, osobních dopravců a Správy železnic, dodala správa železnic.
O svých zkušenostech dnes mluvili také někteří handicapovaní. Eliška Morozová například popsala cestu k rodině, z Prahy do Písku, kdy dojede jen do Strakonic, kde na ní čekají příbuzní s autem. Karolína Chovancová řekla, že lépe se dá dojet pouze do krajských měst. Zdůraznila, že právě obtížná možnost cestování je pro handicapované omezující i při výběru zaměstnání. Další z účastníků pak porovnal zážitek, kdy jih Španělska vlakem díky bezbariérovým přístupům procestoval prakticky sám, zatímco tříhodinovou cestou na vesnici v Česku řešil týden.
Právě zjištění, že mnozí handicapovaní vlivem těchto komplikací od cestování upouští, podle Čipery podnítilo současnou aktivitu. "Chceme, aby vláda deklarovala, že chce bezbariérové cestování vlakem," zdůraznil. Právě vyjádření vlády a koncepce s termíny postupného odstraňování bariér podle něj v současnosti chybí. Uvedl, že jako poskytovatelé sociálních služeb vidí, že "nynější způsob nefunguje."
Petici dosud podepsalo více než 3500 lidí. Podpis je možné připojit do konce března. Podle Čipery pak bude předána premiérovi premiérovi Andreji Babišovi.
Související
Minimální mzda se má po roce 2024 valorizovat, rozhodla vláda. NBÚ povede Čuřín
NRZP vadí nevyplácení příspěvku na péči ze Slovenska
zdravotně postižení , České Dráhy , Vlaky , život , SŽDC
Aktuálně se děje
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
včera
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
včera
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
včera
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
včera
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
včera
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
včera
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
6. června 2026 21:04
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
6. června 2026 19:44
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
6. června 2026 18:20
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
6. června 2026 17:01
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
6. června 2026 15:50
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
6. června 2026 14:31
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
6. června 2026 13:19
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
Oficiální statistiky ohledně epidemie eboly v Demokratické republice Kongo zaznamenaly výrazný pokles, což na první pohled vypadá jako nadějná zpráva, avšak situace je mnohem komplikovanější. Zatímco ještě nedávno úřady hovořily o více než tisíci podezřelých případů a téměř 250 úmrtích, aktuálně Kongo hlásí přibližně 380 potvrzených nakažených a 60 zemřelých, ke kterým se přidává dalších 15 potvrzených případů a jedna oběť v sousední Ugandě.
Zdroj: Libor Novák