Příspěvky na péči bere stále více lidí, stát zaplatí miliardy

Praha – Na příspěvek na péči mají nárok lidé s hendikepem nebo senioři, kteří si za ně zajišťují pomoc doma nebo v nějakém zařízení. Příjemců této pomoci rok od roku přibývá, stát na nich loni vyplatil více než 20 miliard.

Lidí, kteří pobírají příspěvek na péči, postupně přibývá, s tím samozřejmě rostou i výdaje. Zatímco na konci roku 2012 dávku dostávalo 312.600 handicapovaných a seniorů, letos v březnu ji pobíralo 336.700 osob.

Problém spočívá v tom, že česká společnost stárne. Podle odborníků bude tento trend pokračovat, bude přibývat lidí ve vysokém věku. Na konci loňska žilo v Česku podle údajů statistického úřadu 54.800 žen a mužů nad 90 let. Za pět let by to podle propočtů mohlo být kolem 77.400 lidí a v roce 2030 pak 118.100. Výzkumný ústav práce a sociálních věcí už dřív spočítal, že by v roce 2020 mohlo příspěvek na péči pobírat kolem 355.000 osob.

Letos v prvním čtvrtletí vyplatily úřady práce postiženým a seniorům 5,23 miliardy korun. Loni v prvním kvartálu jim poslaly 4,97 miliardy a v roce 2012 celkem 4,46 miliardy. V březnu 2013 dávku pobíralo 318.700 osob, letos o 18.000 víc.

Výzkumníci poukazují, že velká část lidí přijímajících příspěvky na péči je ale využívá jiným způsobem, než ne co jsou určené. V dřívější studii Výzkumného ústavu práce se objevilo i doporučení, aby lidé v domácí péči příspěvek nedostávali. Naopak ti, kteří by si platili profesionální péči, by pobírali od státu o několik tisíc víc než dnes. Díky tomu by byla větší poptávka po registrovaných službách a vznikla by nová pracovní místa, zdůvodnili autoři studie.

Proti tomu se ale postavili postižení, ministryně práce Michaela Marksová Tominová chce o vhodném modelu ještě letos jednat.

Související

Lidé v rouškách, ilustrační foto

Roušky od státu dostanou i invalidé a handicapovaní do 18 let

Roušky a respirátory pro ochranu před koronavirem dostane vedle seniorů nad šedesát let také 170.000 lidí s plným invalidním důchodem a 17.000 zdravotně postižených do 18 let. Respirátory zamíří i k učitelům. S návrhem dnes souhlasila vláda, informovala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Školství

Co dál s inkluzí? Návrh revize má být na podzim, změní se i vzdělávací programy

Praha - Handicapovaní žáci se speciálními vzdělávacími potřebami by v budoucnu v běžných školách měli častěji sdílet jednoho asistenta pedagoga. Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce v nadcházejícím školním roce také urychlit připravované změny rámcových vzdělávacích programů (RVP), podle kterých školy vytvářejí rozvrhy a určují obsah výuky.

Více souvisejících

handicapované děti Ministerstvo práce a soc. věcí důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy