Příspěvky na péči? Toto by se mohlo změnit

Praha – Systém posuzování a dávek pro lidi závislé na cizí pomoci změnila před několika lety reforma exministra zdravotnictví Jaromíra Drábka (TOP 09). Dříve příspěvky poskytovaly radnice, od roku 2012 úřady práce. Původně se hodnotilo 36 kritérií, nyní desítka. Je možné, že teď přijdou další změny.

O ty žádá Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP), návrh ke starému modelu ale podle ní nic neřeší. Jedenáct poslanců z opozičních i koaličních stran proto teď připravilo novelu, která počítá s návratem k 36 posuzovaným bodům, a to od ledna příštího roku. Návrh projedná vláda. Aby změna platila, měl by ji schválit Parlament a podepsat prezident.

Rada postižených i další organizace kritizovaly už původní systém, který podle nich nezohledňoval problematiku lidí s autismem nebo duševními chorobami. Stávající systém ale prý také není ideální, nesouhlas vyvolává například rozhodování posudkových lékařů.

„Návrat k 36 kritériím není cesta. Představitelé řady organizací to vidí jako problém. Tehdy to měly na starosti obce a posuzovali to sociální pracovníci se znalostí situace jednotlivých žadatelů, teď to dělají úřady práce a posudkoví lékaři. Jen by to přineslo organizační zmatky. Potřeba je systém změnit," řekl ředitel NRZP Václav Krása. Rozhodování by se podle něj jen prodlužovalo.

Změnit by se podle něj měl hlavně systém posuzování, na kterém by se kromě posudkového lékaře měl podílet třeba ergoterapeut, psycholog či psychiatr. Hodnocení by se mělo zaměřit i na potřebnost služeb. "Velký problém je především v systému posuzování a skutečnosti, že ministerstvo práce dostatečně rychle nepřipravuje nový způsob posuzování míry závislosti," uvedl Krása.

„Současné znění zákona se z hlediska osob žádajících o příspěvek na péči neosvědčilo. Mnoha lidem pobírajícím tuto dávku byl příspěvek snížen nebo dokonce odebrán. A to nikoliv proto, že by se změnil nebo zlepšil jejich zdravotní stav, ale protože jsou v rámci nového systému administrativně považováni' za soběstačnější, než ve skutečnosti jsou," říká se mimo jiné v důvodové zprávě k novele zákona.

Související

Školství, ilustrační foto

Na zdravotně postižené žáky v Česku půjde 456 milionů, projekt zaplatí EU

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má na vybavení škol a školských zařízení pro zdravotně postižené žáky připraveno 456 milionů korun z evropských fondů. Maximální dotace na projekt je 99 milionů korun, lze o ni žádat od 27. září 2018 do 27. září 2019. ČTK to dnes sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Více souvisejících

Postižené děti Václav Krása

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy