Praha - Po mediální masáži o cestě České republiky řeckou cestou přichází další masáž, zaměřená na příjemce sociálních dávek, zamýšlí se Václav Krása.
Političtí představitelé, ale i část médií, vytvářejí atmosféru ve společnosti, že občané pobírající sociální dávky jsou převážně lidé štítící se práce, příživníci, kteří žijí na úkor těch pracovitých. Jsou to „socky", které způsobily, že máme deficitní rozpočet, a proto je třeba plošně provést drastické škrty, abychom všichni mohli žít lépe a radostněji.
Velmi překvapivý je způsob navrhovaných změn. Sám jsem, jako pravicový politik před léty vysvětloval, že sociální dávky mají být individuální, mají řešit konkrétní situaci. Tomu také odpovídal zákon o státní sociální podpoře, který umožňoval flexibilní řešení různých sociálních situací rodiny, jako základního článku společnosti. Dnes jsme svědky toho, že pravicová vláda navrhuje plošně zrušit či výrazně snížit systémové podpory rodin.
Obdobný způsob přístupu státu k občanům jsme všichni zažili před více než dvaceti lety, kdy převládalo vědomí, že všichni mají stejné žaludky, stejné potřeby. Proto jsme měli všichni téměř stejné příjmy a většina z nás bydlela ve stejných panelácích.
Uvedu jeden příklad tohoto „pravicového" přístupu k řešení sociální problematiky. Vláda navrhuje, aby byl zrušen sociální příplatek bez náhrady. Tato dávka je určena rodinám s nezaopatřeným dítětem, jejichž příjem je nižší než dvojnásobek životního minima a její výše je stanovena podle skutečného příjmu rodiny. Dávka není vyplácená rodinám, pokud se prokáže, že se rodiče nesnaží zvýšit příjem vlastním přičiněním.
Při úvahách o tomto návrhu jsem oslovil jak ministra J. Drábka tak i premiéra P. Nečase a upozornil jsem je, že tento návrh může mít velmi drastické dopady na rodiny se zdravotně postiženými dětmi. Pan ministr mě ujistil, že zrušení sociálního příplatku bude kompenzovat změnou rodičovského příspěvku, což se samozřejmě nestalo. Drobná úprava je pouze u rodin s dětmi do sedmi let, u starších dětí není žádná kompenzace.
Existuje několik tisíc rodin s dětmi se zdravotním postižením, pro které ztráta sociálního příplatku znamená propad do hmotné nouze a obrovské problémy s udržením rodiny pohromadě. Dostávám desítky dopisů, kde mi zoufalí rodiče píší, že neví, co mají dělat. Sami si svůj osud nevybrali, přesto svůj úděl bez reptání statečně nesou. Teď dostávají tvrdou ránu. Je možné, že někteří z nich budou svojí situaci řešit tím, čemu se po léta bránili, dají svoje děti do ústavů. Bude to pro ně traumatizující, ale bude to řešení. Zbaví se cejchu „socek", co ostatním ubírají, budou moci pracovat, ale náklady v ústavech, které jsou mnohem vyšší než sociální příplatek, zaplatí veřejné rozpočty.
Jednou z povinností každého státu je vytvářet solidární prostředí pro ty občany, kteří z různých důvodů nejsou objektivně schopni si vlastní prací vydělat na svoje potřeby. Pokud stát v této oblasti selhává, vytváří velmi nebezpečné klima, které může vést k sociálním bouřím a k útokům radikálních skupin na sociálně slabé. Sociální příplatek není jenom položka ve státním rozpočtu, kterou lze škrtem pera zrušit. Ovlivňuje osudy desetitisíců lidí. Vláda by si měla uvědomit, že reforma není škrtání jednotlivých položek ve státním rozpočtu.
Václav Krása je předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením. V roce 2006 založil politickou stranu Hnutí lepší Řepy
Související

Postup výměny průkazů postižených lidí možná bude snazší

"Postižení nemůžou stát ve frontách." NRZP žádá vytvoření mobilních očkovacích týmů
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA
před 55 minutami

Brusel na nohou: Úředníci přišli o víkend, scházejí se diplomaté. Kvůli Trumpovi
před 1 hodinou

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině
před 3 hodinami

První předpověď počasí na příští víkend. Česko bude pod vlivem útvaru nad Alpami
včera

Nevídaná nehoda na Bruntálsku má vážné následky. Na auto spadl obráběcí stroj
včera

Slovenský filmař ovládl karlovarský festival. Skarsgård má Křišťálový glóbus
včera

Trump oznámil uvalení cla na zboží z EU. Známe první reakce českých politiků
včera

Dvacítku už nikdo neoblékne. Liverpool vyřadí číslo tragicky zesnulého Dioga Joty
včera

Dálnice D8 je obousměrně uzavřená. V tunelu se stala nehoda
včera

Sobotní počasí je ve znamení teplotních rozdílů. Neděle přinese změnu
včera

Von der Leyenová reaguje na Trumpa. S Američany chce ještě vyjednávat
včera

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
včera

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
včera

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
včera

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí
včera

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
včera

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
včera

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
včera

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
včera
Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová
Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.
Zdroj: Jakub Jurek