Exekutor narazil: Nezabavitelnou část důchodu nelze strhnout ani z účtu, uvedl ÚS

Brno – Ústavní soud se dnes zastal důchodce,  kterému exekutor nechal strhnout 43.416 korun. Vyhověl jeho stížnosti, když konstatoval, že nezabavitelnou část důchodu nelze postihnout exekucí ani poté, co je uložena na bankovním účtu. 

Pisatel stížnosti tento postup považoval za obcházení zákona. Šlo prý čistě o úspory z důchodu, ze kterého mu exekutor provádí srážky už při výplatě. „Celá existence nezabavitelného minima je vedena úvahou, že i dlužníkům je zapotřebí ponechat jisté existenční minimum, aby mohli vést základní, důstojný život," řekl soudce zpravodaj Jan Musil.

V polovině roku evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) asi 85.000 důchodců s exekucí z důchodu. Existuje však pevně stanovená nezabavitelná část důchodu, exekutor se tedy dostane jen k penězům, které hranici přesahují. Letos je vyčíslena na 6179 korun měsíčně.

Na popud exekutorů úřad provádí srážky ze všech druhů důchodů, tedy ze starobních, invalidních i pozůstalostních. Průměrná výše srážky se pohybuje kolem 1900 korun. Od ledna do června 2016 správa poukázala na účty věřitelů celkem 973 milionů korun.

S tímto rozhodnutím souhlasí i Exekutorská komora ČR. Podle mluvčího Petra Vorlíčka se snaží dlouhodobě působit na soudní exekutory, aby v exekučních řízeních volili individuální přístup bez přílišného právního formalismu. „Zároveň je potřeba zdůraznit, že exekuční řízení je striktně formální a postup exekutora byl podpořen i závěry soudů nižších instancí," uvedl Vorlíček.

Okresní soud v Lounech pisatel ústavní stížnosti nejprve požádal o částečné zastavení exekuce, ale neuspěl. Podle lounského soudu se peníze na účtu stávají takzvanou vkladovou pohledávkou, kterou lze exekvovat. Nejde prý tedy o obcházení zákona. To potvrdil i Krajský soudu v Ústí nad Labem.

Ústavní soudci ale kritizovali justici za formalismus a nesprávný výklad zákona. „Je nerozhodné, kde je ona částka nezabavitelného existenčního minima uložena. Je v podstatě jedno, jestli je uložena ve slamníku nebo na bankovním účtu," uvedl Musil. V projednávaném případě byly na účtu prokazatelně jen peníze z důchodu a ne z jiných zdrojů.

Exekutorská komora si problém střetu exekuce srážkami z příjmu a exekuce přikázáním pohledávky z účtu u bankovního ústavu vědoma. „Bez novely příslušných zákonů, které by zavedly efektivní nástroje k ochraně nezabavitelných částek na bankovních účtech, není možné problém vyřešit," doplnil Vorlíček.

„Samozřejmě takových případů je více, a to je i důvod, proč se tím ÚS zaobíral," řekl novinářům důchodcův advokát Lukáš Franc.

Související

Petr Macinka

Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu

Rozhodnutí Ústavního soudu ohledně cesty prezidenta Petra Pavla na summit NATO vyvolalo mimořádně ostrou reakci ze strany šéfa diplomacie. Ministr zahraničních věcí Petr Macinka (Motoristé) na tiskové konferenci označil podání kompetenční žaloby i samotný středeční verdikt soudu za pokus o ústavní puč. Podle jeho slov se tato akce rozehrála na Pražském hradě a následně pokračovala v Brně, kde sídlí Ústavní soud.

Více souvisejících

Ústavní soud ČR Exekuce důchody

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal

Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.

včera

včera

německá policie

Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota

Německá policie musela na letišti v Lipsku nasadit protibombového robota poté, co byl v zabezpečeném prostoru nákladní zóny objeven dron vybavený výbušným zařízením. Incident se odehrál v bezprostřední blízkosti ukrajinského nákladního letounu a vyžádal si dočasné přerušení provozu i odklonění několika letů.

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory

Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.

včera

Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) se zúčastnil mimořádného videokonferenčního jednání ministrů vnitra členských států Evropské unie svolaného v reakci na migrační situaci ve španělské exklávě Ceuta. Hlavním tématem byl aktuální vývoj, přijatá opatření i další postup při ochraně vnějších hranic Evropské unie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy