Ministerstvo Marksové žaluje bývalého šéfa sociální správy kvůli bytům, ten to považuje za mstu

Praha - Bývalý ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Vilém Kahoun a jeho někdejší náměstek Karel Chod čelí čerstvé žalobě ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí. Kahoun a Chod dle MPSV porušili povinnosti při správě cizího majetku a zneužili pravomoci úřední osoby. Záminkou pro podání žaloby byla privatizace služebních bytů, která podle ministerstva proběhla v rozporu se zákonem.

O podání trestního oznámení dnes informoval deník Právo. Ministerstvo Michaely Marksové chce oba muže stíhat proto, že prý v roce 2009 zahájili privatizaci osmnácti služebních bytových domů a pozemků v pražských Radlicích. Kahoun a Chod, který v současnosti působí jako zástupce ředitele ČSSZ, sáhli k privatizaci, aniž by předtím nabídli nemovitosti k užívání jiným organizačním složkám státu. Byty byly ve skutečnost převedeny na bytové družstvo, následně je odkoupili zaměstnanci ČSSZ, dva z nich i Kahoun a Chod. Ministerstvo obvinilo oba muže z porušení povinností při správě cizího majetku a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Podle Práva navíc z trestního oznámení vyplývá, že vedení ČSSZ mělo špatnou rekonstrukcí byty nechat zchátrat a snížit jejich kupní cenu. Znalecký posudek odhadl cenu nemovitostí na 308 milionů korun, před rekonstrukcí by se přitom cena pohybovala někde na úrovni 345 a půl milionu korunu. Rekonstrukce v praxi znamenala výměnu oken a dveří, po jejich výměně však docházelo k zatékání a tvorbě plísní.

Celou kauzu přitom odstartoval audit, který si ministerstvo zadalo začátkem tohoto roku. Audit měl odhalit tuto podle ministerstva nezákonnou privatizaci. Audit i podání trestního oznámení může souviset se skutečností, že Kahoun se s ministerstvem soudí. Loni v létě napadl výběrové řízení na nového šéfa ČSSZ, dle jeho slov bylo politicky zmanipulované. Z výběrového řízení vzešel jako vítěz Jiří Biskup. „Výběrové řízení bylo provedeno a řízeno s cílem odstranit ze služebního místa žalobce (Kahouna, pozn. red.) a dosadit na jeho místo politicky vhodnějšího kandidáta, který by plnil pokyny náměstkyně ministerstva pro sociálně pojistné systémy (Ivy Merhautové z KDU-ČSL, pozn. red.),“ stojí v žalobě, která směřuje na nejvyššího úředníka MPSV. Kahoun má za to, že předsedkyně výběrové komise Merhautová nadržovala vítěznému kandidátovi.

„Je to zlý, úhybný manévr. Chtějí hnusně očernit mé jméno,“ cituje Kahouna deník Právo. Všechny věci ohledně privatizace domů byly podle něj v souladu s právní úpravou. „Ministerstvo neví, jakým způsobem mají škodit a ubližovat. Je to záměr, jde o blížící se soudní jednání,“ dodal Kahoun. Jde mu o zrušení tehdejšího výběrové řízení.

Audit MPSV měl prošetřit veškeré veřejné zakázky ČSSZ v období 2010-2016. Pochybení bylo nalezeno u většiny zakázek, zejména v zadávacích řízeních.

Související

Michaela Marksová /ČSSD/, exministryně práce a sociálních věcí

Marksová (ČSSD) se vrací. Bude politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničí

Politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničních věcí bude od 15. června bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Marksová by se měla zabývat podporou krajanů, rozvojovou či humanitární pomocí, podporou české vědy a výzkumu ve světě i podporou žen v diplomacii.

Více souvisejících

Michaela Marksová-Tominová čssz Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

včera

Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

včera

včera

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

včera

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy