Za růst schodku penzijního systému může hlavně zastropování věku pro odchod do důchodu

Praha - Na růst schodku penzijního systému má mnohem větší vliv pevná hranice důchodového věku než valorizace důchodů. Po roce 2030, kdy se hranice pro odchod do penze zastaví na 65 letech a na odpočinek začnou chodit takzvané Husákovy děti, by se roční výdaje na penze mohly právě kvůli pevnému věku zvednout do roku 2060 v dnešních cenách o 75 miliard korun.

Kvůli pravidelnému přidávání by přitom rostly ročně zhruba o 15 miliard. Vyplývá to z konvergenčního programu ČR, který připravilo ministerstvo financí.

Důchodový věk se v Česku postupně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce. Po roce 2030 by se měl dostat na 65 let. Minulá vláda ČSSD, ANO a lidovců rozhodla o zastropování na této hranici. Věk by se měl sice pravidelně přehodnocovat, budoucí kabinety ale nemají povinnost ho upravovat. Valorizace je od letoška vyšší. Přidává se o polovinu růstu reálných mezd místo dosavadní třetiny a o růst cen.

Ministerstvo financí vycházelo z aktuální projekce do roku 2070. Propočty zohlednily pevný důchodový věk, demografický vývoj, růst mezd i produktivity a dosavadní důchodové odvody 28 procent z hrubého výdělku. Výsledky jsou podle konvergenčního programu "citelně horší" než v projekci z roku 2015. Ta ukazovala, že schodek důchodového systému by mohl kolem roku 2060 činit necelá dvě procenta HDP (hrubý domácí produkt). Podle nových propočtů s pevným věkem a s vyšší valorizací by ale výdaje na penze měly překročit příjmy o téměř čtyři procenta HDP.

"Podle propočtů ministerstva financí zhoršuje saldo penzijního systému v roce 2060 nejvíc zastropování důchodového věku... Absolutním zastropováním věku odchodu do důchodu došlo k růstu ročních výdajů na důchody v dnešních relacích o cca 75 miliard korun a změna valorizačního vzorce navýší výdaje o dalších cca 15 miliard," stojí v konvergenčním programu.

Podle něj by vybraná suma na důchody měla být po celou dobu do roku 2070 stabilní, i když se počet a podíl seniorů výrazně zvedne. Důvodem je zvyšování produktivity a výdělků. Příjmy penzijního systému by měly zůstat po celou dobu na 7,9 procenta HDP.

Také výdaje budou podle ministerstva financí "v podstatě stabilní", ale jen do té doby, dokud se bude odsouvat věk nástupu do penze. To totiž brzdí růst počtu důchodců a důchodkyň. Do roku 2030 by se měl schodek penzijního systému pohybovat kolem 0,3 procenta HDP. Zastropování ve 30. letech a odchod takzvaných Husákových dětí na odpočinek povede podle ministerstva "k poměrně dramatickému nárůstu výdajů". Dostat by se měly před rokem 2060 z nynějších zhruba devíti na 11,7 procenta HDP.

Podle výsledků studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Univerzity Karlovy Češi a Češky do důchodu odcházejí hlavně proto, že dosáhli důchodového věku. Přestat pracovat většinu z nich nenutí ani zdraví. Podle autorů studie představuje brzký odchod do penze pro společnost zbytečnou ztrátu - lidé mají ještě dost sil, mnoho zkušeností i ekonomický potenciál.

Studie ukázala, že podíl mužů a žen s chronickými onemocněními je v Česku a na západě srovnatelný. Podobné je to i s podílem lidí, kteří mají určitá omezení. Češi a Češky na tom nejsou hůř ani v mentálním zdraví. Zatímco počet pracujících lidí nad 60 let v cizině klesá postupně, v Česku se propadá náhle právě s oficiálních důchodovým věkem. Přitom se většině lidí po nástupu do důchodu výrazně propadne příjem.

Babišova vláda v demisi mluví o tom, že jejím cílem je vypracovat důchodovou reformu. Zatím přišla s návrhem novely, která posiluje solidární část důchodu a oslabuje část zásluhovou. Podle menšinového kabinetu ANO to má být základ pro budoucí reformní změnu.

Související

Praha

Ve třetím důchodovém pilíři letos ubylo 32 tisíc účastníků

Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci letošního třetího čtvrtletí spořilo 4,423 milionu lidí. Bylo to o 32.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které má ČTK k dispozici.

Více souvisejících

penzijní fondy penzijní reforma důchodci, senioři důchody Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy