VV navrhují rozšířit okruh lidí, kterým jsou přiznávány průkazy ZTP a TP

Praha - Současný zákon o poskytování dávek zdravotně postiženým selhává, je ho třeba změnit a také rozšířit okruh lidí, kterým se poskytuje příspěvek na mobilitu a zvláštní pomůcky. Myslí si to poslanci Věcí veřejných, jejichž návrh na změnu projedná ve středu vláda.

Podle poslanců Věcí veřejných došlo přijetím zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, který nabyl účinnosti v roce 2012, v České republice k významnému zhoršení postavení zdravotně postižených lidí. Navrhují proto novelu tohoto zákona, i některých souvisejících norem, která by měla podle nich špatnou situaci napravit.

Za nejvýraznější zásah do postavení zdravotně postižených lidí přitom považují samotnou definici toho, kdo je osoba se zdravotním postižením.

Oproti předchozí úpravě totiž současné kritérium pro přidělení průkazu TP, ZTP a ZTP/P podle nich znevýhodňuje lidi s těžkým tělesným postižením, pro které je takové zvýhodnění důležité, protože jim umožňuje například snadněji cestovat na delší vzdálenosti, avšak které dosud nepotřebují při ostatních úkonech pomoc druhé osoby, a proto nežádají o přiznání příspěvku na péči.

"Selhání nové právní úpravy lze úspěšně demonstrovat na příkladu dvou shodně zdravotně postižených osob, kdy je paradoxně 'sankcionován' neposkytnutím dávky ten zdravotně postižený, který se přes svůj handicap úspěšně snaží o sebe postarat sám, zatímco ten, kdo zůstane pasivní a nesamostatný, dávku dostane," popisují poslanci VV v předkládací zprávě pro vládu.

Změnit by se měla rovněž příloha tohoto v současnosti platného zákona, která se zabývá přiznáváním příspěvku na zvláštní pomůcku a příspěvku na mobilitu tak, aby byla dostupná pro větší okruh zdravotně postižených. Ti totiž bývají často omezeni v možnostech používání veřejné dopravy a jejich sociální situace jim často neumožňuje pořídit si speciálně upravený automobil, jehož úprava pro zdravotně postiženého vyjde i na desítky tisíc korun. Například by se jednalo o lidi s amputovanou dolní končetinou.

Návrh však nemá příliš velkou šanci získat podporu vlády. Negativní stanovisko totiž už k němu připojila řada ministerstev včetně klíčového rezortu práce a sociálních věcí.

"Navrhované řešení, které se vrací k právnímu stavu před 1. lednem 2012, považuje ministerstvo za věcně nesprávné. Rovněž legislativní zpracování návrhu zákona vykazuje závažné nedostatky," konstatuje ve svém stanovisku. Vadí mu například to, že pokud by došlo k přijetí návrhu, mohlo by mít nárok na přiznání příspěvku na mobilitu až 380 tisíc lidí, což by znamenalo celkové výdaje více než 1,8 miliardy korun ročně.

Závažným nedostatkem návrhu je také podle ministerstva neprovázanost s ostatními ustanoveními zákona a s jinými právními předpisy, která by způsobila aplikační problémy. Navíc autorům z VV vytýkají, že v důvodové zprávě uvádějí zavádějící informace a neberou plně v potaz poznatky současné lékařské vědy.

Související

Vít Bárta /VV/, předseda strany

Exministr Vít Bárta nedostane od státu odškodnění 20 milionů. Nárok je promlčený, řekl soud

Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého ministra dopravy Víta Bárty, který žádal od státu 20 milionů korun jako náhradu nemajetkové újmy za trestní stíhání. Bárta čelil obžalobě z toho, že dal úplatek dvěma stranickým kolegům, justice mu však vinu neprokázala. O nároku bývalého šéfa strany Věci veřejné rozhodl pražský soud loni pravomocně tak, že je promlčený.

Více souvisejících

Věci veřejné zdravotně postižení Václav Krása

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy