Ubytovny čeká revoluce: Novela ohlídá dávky, ale i okna a WC

Praha - Doplatek na bydlení pro lidi v tísni by měl být od ledna v ubytovnách nižší než v bytech. Ubytovací zařízení by navíc od příštího roku měla splňovat standardy kvality, týkat se mají třeba metrů na osobu či počtu lidí na hygienické zařízení. Na jeden byt či pokoj by měl úřad vyplácet také jen jednu dávku. Aby o ni člověk nepřišel, měl by se sám snažit zvýšit si svůj příjem. Vyplývá to z novely o hmotné nouzi, kterou připravilo ministerstvo práce. Chce omezit výdaje na dávky za bydlení v předražených a nevyhovujících ubytovnách.

"V současné době dochází k progresivnímu nárůstu poskytovaného doplatku na bydlení, a to nejenom z důvodu dopadů ekonomické krize, ale i proto, že se řada občanů naučila určité výhody zákona o pomoci v hmotné nouzi využívat," uvedlo ministerstvo v podkladech k novele. Podle resortu navrhované změny budou mít dopad na "majitele nemovitostí", kteří pronajímají nevyhovující a předražené prostory.

Návrh počítá s tím, že by se na jeden byt či místnost měla vyplácet jen jedna dávka. Stanovila by se podle počtu osob, které spolu žijí a hospodaří. Pokud by člověk bydlel v bytě s cizími osobami, úřady by mu poskytly jen podíl na celkové částce. Zbytek by měli doplatit spolubydlící. O dávku by mohl přijít ten, kdo by se nesnažil si vhodné a přiměřené bydlení hledat a neusiloval by o nějaký příjem. Ministerstvo tak chce lidi motivovat k řešení jejich nepříznivé situace.

Norma má rozlišit byt a jiný obytný prostor, tedy třeba ubytovnu. V ní by měl být doplatek nižší. Například tam, kde by byla umývárna a WC společné na chodbě, by mohl dosahovat maximálně 75 procent stanovených normativních nákladů.

Podle novely musí ubytovny nově splňovat standardy kvality. Chystaná vyhláška nařizuje, aby byl jiný než obytný prostor uzamykatelný. Musí v něm být minimálně jedna místnost, která nesmí být menší než osm metrů čtverečních. Na každou další ubytovanou osobu pak připadá minimálně pět metrů čtverečních. Jedno hygienické zařízení má sloužit maximálně deseti nájemníkům, pro ženy a muže musí být oddělené. Podmínkou jsou okna - tedy denní světlo, přístup k pitné vodě, přímé větrání či vytápění s možností regulace. Doplatek by se určil podle obvyklého nájemného.

Doplatek se zatím může poskytovat jen sedm let. Ministerstvo navrhuje tuto lhůtu zrušit. Podle něj se totiž dosud stále odsouvalo zavedení sociálního bydlení, takže by někteří lidé bez této dávky mohli už brzy přijít o střechu nad hlavou.

Psali jsme:
Senát proti byznysu s chudobou: Na majitele ubytoven se chystá novela  

Podle odhadů vládní agentury pro sociální začleňování v ubytovnách žije až 100.000 lidí.

Platforma pro sociální bydlení je uskupením nevládních neziskových organizací, odborníků a zástupců veřejnosti věnujících se tématu sociálního bydlení a lidských práv. Reagujeme na dlouhodobou absenci systémového a smysluplného přístupu k problematice. Platforma zahrnuje především organizace, jež se dlouhodobě zabývají přímou prací s lidmi, kteří přišli o bydlení, hrozí jim jeho ztráta, anebo žijí v bydlení nekvalitním. Na základě této praktické zkušenosti považujeme stávající právní a institucionální rámec pomoci lidem ohroženým bezdomovstvím nebo vyloučením z bydlení za nedostatečný. Proto jsme se družili do této platformy a nadále budeme jednotně podnikat kroky ke zlepšení současné situace.

Založením platformy jsme rovněž navázali na závěry „Národního setkání lidí žijících v sociálních bytech", které na přelomu května a června 2012 uspořádaly organizace IQ Roma servis a Sdružení Podané ruce, uvádí se na webu socialnibydleni.org.

Sociální bydlení musí poskytovat dostatečnou právní jistotu, tak aby vyhovovalo nároku na bezpečný a dlouhodobý domov. Mělo by být důstojné a nemělo by přispívat ke stigmatizaci lidí, kteří jej využívají. Je třeba určit základní standardy, jež sociální bydlení musí splňovat. Zasazujeme se, aby tyto standardy naplňovaly současné trendy v bydlení a zároveň určovaly minimální výměru podlahové plochy a hygienické zázemí na jednu osobu, resp. domácnost. Fyzická podoba sociálního bydlení musí odpovídat nárokům na běžný život domácnosti a potřebám jejich jednotlivých členů.

Řešení sociálního bydlení by mělo čerpat ze současné debaty o deinstitucionalizaci sociálních a zdravotnických služeb a zařízení. Sociální bydlení by nemělo být považováno za službu (ve smyslu sociálních služeb) a nemělo by být dlouhodobě poskytováno v budovách určených výhradně k tomuto účelu. Sociální bydlení musí splňovat nároky na běžné bydlení a umožňovat udržování sociálního kontaktu nezatíženého místem, na kterém se nachází.

Související

Koronavirus SARS-CoV-2

Na ubytovně v Prachaticích je 20 nakažených koronavirem

Na ubytovně v Prachaticích je nakaženo 20 lidí covidem-19. Původně jich bylo 13, nové pacienty potvrdily zbývající testy klientů. Většinu nemocných tvoří cizinci, řekla ČTK ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Nakažení z ubytovny pracovali v jedné prachatické společnosti, která kvůli tomu musela zastavit provoz.
Koronavirus SARS-CoV-2

V ubytovně na Mělnicku je 10 nakažených, ohnisko na Kutnohorsku je pod kontrolou

Deset lidí nově nakažených koronavirem je v ubytovně v Čečelicích na Mělnicku. Jsou v izolaci, do styku s místními nepřišli. V okrese je tak celkem 13 případů covidu-19. Podle mluvčí krajské hygienické stanice Dany Šalamunové se nákazu v lokalitě podařilo hygienikům včas zachytit. "Máme to pod kontrolou," uvedla Šalamunová.

Více souvisejících

ubytovny Ministerstvo práce a soc. věcí Sociální dávky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy