Důchodce týrají i členové rodin. Podívejte se, jak se bránit

Praha - Poslední statistiky a průzkumy varují před zvyšující se různou formou násilí, které zažívají starší lidé. Mnohdy jsou pachateli zejména mladí lidé nebo členové rodiny a kolikrát se nemusí vůbec jednat o napadení fyzické. V České republice totiž převažují případy psychického týrání. Co v takovém případě dělat?

Podle občanského sdružení Persefona a výzkumů Světové zdravotnické organizace se 4 až 6 procent seniorů setkalo s některou z forem domácího násilí. Výzkum občanského sdružení Život 90 ale ukazuje mnohem závažnější čísla. 13 procent respondentů z řad českých důchodců se stalo oběťmi fyzického napadením a 20 procent seniorů starších 60 let se setkalo s psychickým týráním.

Sdružení dále poukazuje na to, že pouze 16  procent týrání seniorů vyjde najevo, 84 procent zůstává z různých důvodů skryto. Tou nejčastější příčinou je totožnost pachatelů, kterými mnohdy bývají jejich členové rodiny, zejména děti či vnuci.

Podle sdružení Život 90 jim v následném volání o pomoc brání neochota přiznat si selhání ve výchově svého potomka, strach z opakovaného násilného chování, stud ze zveřejnění případu, nebo obava z existenčních potíží a z umístění do ústavu do sociální péče.

Špatné vztahy i potřeba peněz

Na problematiku násilí na seniorech stále častěji poukazují zejména komunisté. "V České republice čelí násilí téměř 60 tisíc seniorů. Z toho až 90 % obětí jsou ženy," upozornila nedávno ve zprávě server EuroZprávy.cz Místopředsedkyně KSČM Miroslava Vostrá. "Někdy trvá dlouho, než starší lidé pochopí, že je třeba se bránit a u některých vulgární nadávky přecházejí v bití a fyzické útoky. Většinou se jedná o týrání z okruhu nejbližších osob," dodala.

I ona podotkla, že pouze ve výjimečných případech pochází trýznitelé z okruhu zcela neznámých lidí. "Trvá dlouho, než se senioři rozhodnou obrátit o pomoc na policii či krizové linky. Jsou případy, kdy takovéto zacházení snášela žena více jak šest let," popisuje komunistka, podle které násilí vzniká na základě špatných vztahů v rodině.

Na problematiku napadaných seniorů upozornil ve zprávě server EuroZprávy.cz také její stranický kolega a kandidát do Senátu Miroslav Raindl. "Útoky na seniory a rodiče se množí. Oběťmi vražd, které u nás v poslední době narůstají, se stávají ve většině případů starší lidé. Věk obětí stoupá a věk vrahů se snižuje. Důvodem těchto vražd jsou ve velké míře peníze. Mají posloužit na nákup drog, krytí dluhů nebo prostě k lehčímu životu," tvrdí.

Co stojí za násilím?

Senioři jsou vzhledem k ubývajícím fyzickým silám spolu s dětmi nejčastějšími častěji oběťmi zločinu, zejména podvodů, krádeží i loupeží. Jak upozorňuje portál domacinasili.cz, u seniorům se postupem času mění rozložení sil ve vztazích k druhým lidem.

"Dochází k posunu z pozice více či méně samostatné nezávislé osoby do postavení osoby více či méně nebo dočasně závislé na jiných. Tato nerovnováha ve vzájemném postavení se může v podmínkách sociální izolace a při nerespektování lidské důstojnosti prohlubovat až do podoby nadvlády jedné strany nad druhou," varuje portál.

Domácí násilí, které v případě seniorů převažuje, je naučené chování ve vztahu mezi blízkými lidmi. "Jeho projevy ve stáří mohou být vyvrcholením předchozích špatných vztahů, ale může se projevit také naprosto nečekaně, například při onemocnění, které vyžaduje dlouhodobější péči druhé osoby a není možné ji zajistit jinak," popisuje Bílý kruh bezpečí, o.s.

Nejlepší obrana je prevence

Mnoho seniorů trpí pocitem osamělosti a opuštění, který je následně k účasti na nejrůznějších akcích či k touze po kontaktu prakcitky s kýmkoliv, kdo je poblíž. Z této skutečnosti těží například podvodné prodejní firmy, které prostřednictvím "výhodné" prodejní či předváděcí akce manipulují seniory a psychickými nátlkay je mohou donutit, aby si zakoupili některý z jejich drahých výrobků. Mnohdy bez možnosti vrácení nefunkčního zboží či jeho reklamace.

Řada seniorů se setkala s napadením, aniž by opustila prostory svéhoi bytu. Důvěřivosti důchodců často zneužívají podvodníci, kteří se pod stále rafinovanějšími záminkami snaží dostat do bezpečí jejich bytu a okrást je či násilně přepadnout. Často se vydávají za elektrikáře, plynaře, sociální pracovníky nebo úředníky.

Podle portálu isenior.cz by se důchodci měli bez výjimky držet těchto zásad:

Nikdy neotevírat nikomu neznámému, a to pod žádnou záminkou! Vždy mít na dveřích zastrčený bezpečnostní řetízek, aby si mohli ověřit, že za dveřmi je opravdu ten, za kterého se vydává. Vždy mít na očích telefonní číslo důvěryhodného souseda či známých (příbuzných) z blízkého okolí, kterým byste mohli zavolat v případě potřeby pomoci či rady. Volat ovšem předem, poté, co pustíte podvodníky do bytu, už je pozdě! V rodinných domcích zamykat vstupní dveře i přes den, když jste doma, a i tehdy, opustíte-li dům na krátký čas (pro dříví, na zahradu atd.). I této chvilky může zloděj využít k vniknutí do domu. Doma uchovávejte v hotovosti jen minimální částku peněz na běžný provoz domácnosti.

Senioři by si také měli dávat pozor na ulici, zejména v případě, že u sebe mají větí obnos peněz. Policie eviduje mnoho případů napadení, kterým předcházelo sledování důchodce lupičem například z banky nebo pošty až ke dveřím jeho bytu. Následně pachatel na nic netušící obeť zaútočí ve chvíli, kdy otevře domovní dveře svého bytu.

Neváhejte se obrátit pro pomoc

Ať už se senior stane obětí domácího násilí, týrání či přepadení od neznámého útočnika, měl by ve všech případech vyhledat pomoc. Nejčastěji se takoví lidé obrací na své nejbližší okolí, mnohdy jim to ale stud nedovolí. V takových případech se lze obrátit například na linku důvěry, krizová centra, sociální pracovníky nebo na organoizace zaměřené na pomoc seniorům.

Pomoc důchodcům v nouzi nabízí také služba Senior telefon organizace Život90, která nabízí především telefonickou krizovou pomoc, doprovázení uživatelů seniorů v dlouhodobé krizové situaci, ale i podporu osob pečujících o seniory nebo sociální poradenství. V akutním případě je vždy nutné obrátit se na Policii ČR na lince 158.

Má-li se situace obrátit k lepšímu, je často důležité a nezbytné přerušit kontakty s násilnou osobou, nejlépe za přítomnosti další osoby. Je-li pachatelem násilné činnosti osoba blízká, pro mnoho seniorů je představa jejich ztráty nepředstavitelná a strach ze samoty je silnější než strach o zdraví a život. Mnoho lidí se také bojí, že nezvládnou situaci vyřešit.

V obou případech mohou napomoci zkušení psychologové a odborní pracovníci sociálních služeb a institucí zabývající se pomocí ohroženým osobám. Ti poskytnou seniorům psychickou podporu a mohou je provést procesem odpoutání se od násilné osoby. 

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 
Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

Více souvisejících

důchodci, senioři napadení Násilí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy