ČSSD znovu zvažuje mimořádný příspěvek důchodcům

Kdyby v Česku letos výrazněji rostly ceny a lidé měli výdaje kvůli epidemii, sociální demokraté ve vládě znovu navrhnou vyplacení mimořádného příspěvku k důchodu. Na tiskové konferenci strany to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní bude záležet na vývoji ekonomických ukazatelů.

Příspěvek 5000 korun k důchodu vláda schválila loni měsíc před krajskými volbami. Bonus pak podpořil i Parlament a prezident. Senioři peníze dostali v prosinci. Státní rozpočet na to vydal 15 miliard korun.

"Pokud to bude potřeba i letos, tak to sociální demokracie navrhne," řekla Maláčová. Podle ní bude rozhodující vývoj ekonomických ukazatelů. "Máme polovinu ledna, myslím, že se ukáže v příštích měsících," uvedla šéfka resortu práce.

Podle ní se loňský příspěvek vyplatil jako kompenzace za zvýšenou inflaci a náklady, které lidé měli kvůli koronavirové epidemii. Premiér Andrej Babiš (ANO) bonus zdůvodňoval stresem důchodců v době jarní covidové vlny. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) argumentoval zdražováním a ministerstvo práce jako důvod uvádělo pokles poměru průměrné penze a průměrné mzdy v posledních letech, dopady epidemie na příjmovou a sociální situaci penzistů a nejistým vývojem. Ekonomové ale poukazovali na to, že příjem důchodcům v krizi neklesl. Řada opozičních politiků bonus označovala za předvolební uplácení na dluh.

Důchody se naposledy zvyšovaly letos v lednu. Průměrná starobní penze vzrostla o 839 korun a podle ministerstva práce by měla činit 15.336 korun. Vláda po svém nástupu slíbila, že průměrný důchod do letošních podzimních sněmovních voleb dosáhne 15.000 korun. Podle schváleného rozpočtu má do starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů letos putovat asi 537 miliard korun, tedy téměř třetina státních výdajů.

Důchody se budou podle zákonných pravidel zvyšovat i příští rok v lednu, a to o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Zatímco inflace může být vyšší, navyšování výdělků se teď kvůli koronavirové krizi a zrušení superhrubé mzdy neočekává. Valorizace by tak mohla být nižší než v dobách hospodářského růstu. O kolik by se penze měly příští rok upravit, bude jasné o letních prázdninách.

V minulých letech kabinet prosadil zvýšení důchodů o něco vyšší, než nařizoval zákon. Stejně chtěl původně postupovat i při letošním lednovém navýšení. Tento krok by ale trvale zvedl výdaje na penze. Vláda proto zvolila raději jednorázový příspěvek 5000 korun už loni, kdy si prosadila půlbilionový schodek rozpočtu.

Maláčová chce letos hlavně prosadit svou důchodovou reformu. Návrh počítá s bonusem 500 korun za vychované dítě, s dřívější penzí pro zhruba 400.000 pracovníků v náročných profesích a s minimální penzí pro každého seniora ve výši 28 procent průměrné mzdy, tedy asi 10.000 korun. Do 13. ledna mohly resorty, odbory a další instituce poslat připomínky. Ministerstvo práce je v příštích dvou týdnech chce vypořádat. Poté bude Maláčová jednat v koalici.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

Více souvisejících

důchody ČSSD

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy