Dávky na bydlení by se mohly mírně zvýšit

Dávky na bydlení by se mohly od ledna mírně zvednout. Počítá s tím návrh nařízení o zvýšení takzvaných normativní nákladů na bydlení, z nichž se pomoc potřebným od státu vypočítává. V pondělí ho projedná vláda. Předpis připravilo ministerstvo práce. Vycházelo z růstu cen.

Částky se upravují každý rok. Pro ten příští by jejich navýšení mělo být nižší než letos. Na dávky by po něm bylo podle ministerstva potřeba asi 321,6 milionu korun navíc.

Měsíční náklady na bydlení se stanovují podle počtu osob v domácnosti a velikosti bydliště. Pro početné rodiny a ve větších městech jsou vyšší. Pro nájemní byty by se mohly podle návrhu zvednout o 102 až 460 korun, v družstevních a vlastních bytech pak o 60 až 175 korun. Částky za pevná paliva a náklady srovnatelné s nájemným se tentokrát upravovat nemají.

V Česku se vyplácejí dvě dávky na bydlení - příspěvek a doplatek. Na příspěvek má nárok vlastník nebo nájemník, který je v bytě trvale hlášený, pokud mu na pokrytí nákladů na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent a jinde 30 procent příjmu. Dávka odpovídá rozdílu mezi normativem a 0,3 či 0,35násobkem příjmu. Za přiměřenou bytovou plochu pro jednu osobu se považuje 38 metrů čtverečních, pro dvě 52, pro tři 68 a pro čtyři a víc lidí 82 metrů. Doplatek má dorovnat výdaje na bydlení tak, aby lidem zbylo na živobytí.

V Praze se letos státem stanovené náklady pohybují v nájemních bytech podle počtu lidí v domácnosti od 8577 do 19.617 korun, ve vlastních či družstevních bytech od 4872 do 11.769 korun. Od ledna by to mohlo být v nájmu 8775 až 20.077 korun a ve vlastním od 4932 do 11.944 korun.

V dalších místech republiky jsou podle velikosti bydliště náklady nižší než v metropoli. Nejmenší jsou v obcích a městech s méně než 10.000 obyvateli. V nájemních bytech tam činí od 5374 korun pro jednu osobu do 12.703 korun pro početné rodiny, od ledna by to mohlo být 5476 až 12.955 korun. Ve vlastních a družstevních bytech jsou mimopražské normativy stejné jako v hlavním městě - mají činit od ledna od 4932 do 11.944 korun místo letošních 4872 až 11.769 korun.

Úprava normativů by podle podkladů k nařízení měla příští rok zvednout výdaje na příspěvky a doplatky na bydlení o 321,6 milionu korun. Letos za první tři čtvrtletí úřady práce vyplatily na obou dávkách zhruba 6,5 miliardy korun. Příspěvek v září pobíralo 147.900 lidí a doplatek 31.900 lidí. Loni se za celý rok vydalo zhruba 8,7 miliardy korun. V prosinci úřady práce poskytly 169.500 příspěvků a 33.100 doplatků.

Podle odborníků na sociální problematiku by mohlo příjemců dávek přibývat. V době nařízených omezení proti koronavirové nákaze řada lidí přišla o příjem či o jeho část. V minulých letech, kdy rostly výdělky, počet příjemců i výdaje na dávky klesaly.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR Sociální dávky Bydlení

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy