Praha/Brusel - Česká republika by se měla více zaměřit na podporu obnovitelných zdrojů energie při vytápění nebo zvýšit poměr recyklovaného odpadu. Vyplývá to z připomínek Evropské komise k návrhu takzvaného operačního programu Životní prostředí, na jehož základě hodlá Praha čerpat prostředky z fondů EU v období 2014-2020. Komisi se například nelíbí plán výměny kotlů spalujících uhlí za nové kotle - ovšem rovněž na uhlí; námitky má i proti nejednotné odpadové statistice. Dokument má ČTK k dispozici. České ministerstvo životního prostředí ale nevnímá připomínky negativně: chce je do konce roku odstranit a s Bruselem dále jednat.
"Evropská komise chválí zpracování operačního programu. Komise souhlasí s filozofií OP i jejím rámcem. Konkrétní připomínky jsou relativně snadno vypořádatelné a věříme, že se program podaří schválit do konce roku," reagovala na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Podle hodnocení komise jsou v českém textu dílčí nedostatky, které je třeba odstranit.
V rámci tohoto operačního programu by Praha mohla podle textu obdržet až 2,64 miliardy eur (téměř 73 miliard korun). Nicméně podmínkou pro čerpání peněz na všechny operační programy je přijetí služebního zákona a novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, takzvaném procesu EIA.
Ministerstvo musí upravit některé kapitoly. Český text podle EK vůbec nezahrnuje strategii redukce oxidu dusíku a polétavého prachu, což komise požaduje. Rovněž nevěnuje dostatečnou pozornost podpoře obnovitelných zdrojů energie při vytápění; plánovaná podpora výměny kotlů na uhlí za kotle spalující rovněž uhlí není v souladu s nízkouhlíkovou ekonomikou EU.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) řekl ČTK, že bude s EK nadále vyjednávat. Podpora takzvaných kotlíkových dotací z evropských zdrojů je pro něj prý absolutně klíčová. Je přesvědčen, že výměna starého kotle na uhlí za nový uhelný nízkoemisní uleví životnímu prostředí.
"Výměna kotlů na uhlí za jiný typ vytápění - například plyn - s sebou nese i vyšší náklady pro občany a je jisté, že zájem ze strany lidí především v těch nejpostiženějších oblastech nebude takový, respektive bude řádově nižší, než když způsob vytápění zůstane zachován," uvedl Brabec s tím, že o tom hovořil s představiteli krajů. Nový operační program podle něj podpoří i nízkouhlíkové technologie a přechod na jiné zdroje jako jsou obnovitelné zdroje energie.
Nedostatky obsahuje ale i kapitola s odpady. Brusel opět Praze připomněl, že nesplňuje závazky týkající se recyklace odpadu. Současné hodnoty jsou zhruba o 25 procent za těmi, kterých by mělo být dosaženo, uvádí. Český úřad rovněž podle komise vychází z nejasných čísel, když tvrdí, že se v zemi v roce 2012 spalovalo 11,8 procenta městského odpadu, zatímco Eurostat uvádí 20 procent. Mají na to vliv rozdílné statistiky, které Český statistický úřad (ČSÚ) a ministerstvo zpracovávají. Brabec proto vyjednává s vedením ČSÚ kvůli sjednocení dat. Chce se dohodnout do konce roku.
Evropská komise rovněž požaduje závazné plány týkající problematiky odpadů, jako je plán předcházení vzniku odpadů nebo plány odpadového hospodářství včetně provázání s regionálními plány. Na tom prý už resort pracuje. Následně je EK připravena na možnou podporu spaloven komunálního odpadu.
Související
Čech poprvé povede unijní úřad OLAF. Rozhodla Evropská komise
Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém
evropská komise , Ministerstvo životního prostředí , Richard Brabec (ANO)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rostoucí ceny online reklamy nutí malé podniky hledat alternativy. Tisk plakátů se vrací do hry
před 1 hodinou
Evropští lídři kvůli Ukrajině volali Trumpovi. Zelenskyj chystá jednání s Koalicí ochotných
před 2 hodinami
Rusové chystali druhé 11. září, do letadel chtěli umístit bomby, zjistili zpravodajci
před 3 hodinami
Česko a další státy EU požadují kvůli migraci omezení zákonů o lidských právech
před 3 hodinami
Machadová uprchla z Venezuely. Míří do Osla, kde měla převzít Nobelovu cenu
před 4 hodinami
Fiala je přesvědčen, že Česko předává Babišovi ve skvělé kondici
před 5 hodinami
Trump rozhodl. Američané přitvrdí proti obyčejným turistům
před 5 hodinami
Důchody vyplácené poštou od ledna zdraží. Existuje možnost, jak ušetřit
před 6 hodinami
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
před 7 hodinami
Nejočekávanější předpověď v roce. Meteorologové naznačili, jak bude o Vánocích
před 8 hodinami
V případu vraždy na ulici v Brně padlo obvinění. Muži hrozí až 20 let
před 8 hodinami
NATO se musí vzpamatovat jako celek. Adaptace na boj s teroristy už nestačí
před 9 hodinami
Piráti zřejmě nezmění kurz. Hřib bude v lednu obhajovat funkci
před 9 hodinami
Studenti v Ústí zburcovali policii. Obavy z útoku ve škole se nepotvrdily
před 10 hodinami
Na Ukrajině mohou být do tří měsíců volby, Zelenskyj není proti
před 12 hodinami
Počasí může ještě dnes trhat rekordy, pak se ochladí
včera
FT: USA daly Zelenskému na přijetí mírového plánu ultimátum. Ukrajina pošle Bílému domu odpověď ve středu
včera
Novinář měl neomezený přístup k Zelenskému. Teď vysvětlil jeho strategii při jednání i otřes po pádu Jermaka
včera
„Antiukrajinské body byly odstraněny.“ Zelenskyj posílá do USA revidovaný mírový plán
včera
Evropská unie se rázně vymezila proti tvrdé kritice Donalda Trumpa
Evropská unie se v úterý ohradila proti ostré kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který označil Evropu za „rozkládající se“ uskupení zemí vedené „slabými“ lídry. Trump v rozhovoru pro podcast The Conversation serveru Politico prohlásil, že Evropa je špatně řízená a nezvládá regulovat migraci. „Myslím, že jsou slabí. Myslím, že nevědí, co dělat. Evropa neví, co dělat,“ řekl americký prezident o evropských premiérech a prezidentech.
Zdroj: Libor Novák