Konec lánů řepky: Babiš ustoupil, podpora biopaliv končí

Praha - Stát už nedá na pěstování řepky olejné ani korunu navíc. Daňová podpora biopaliv, která stojí 1,5 miliardy ročně, by podle ministra financí Andreje Babiše měla skončit koncem června.

Žlutých polí ale v naší krajině zřejmě neubude. A sám Babiš, který má na trhu s biopalivy dominantní postavení, kvůli tomu rozhodně nezchudne. "Už nechci poslouchat Kalouskovy lži," odůvodnil včera Babiš své rozhodnutí.

Ministr financí v souvislosti s připravovanou novelou zákona o biopalivech musel svádět tvrdou bitvu se svým předchůdcem Miroslavem Kalouskem kvůli údajnému střetu zájmů. Že nakonec ustoupil a rozhodl se daňové zvýhodnění zrušit, s tím ale zas tak nesouvisí, píše dnešní MF Dnes.

Hlavním důvodem byl postup opozice, které se podařilo připravovanou novelu zablokovat. A to by pro Česko mohlo znamenat nemalé potíže. "Návrh zákona, kterým měla být snížena podpora vysokoprocentních biopaliv od července 2015, opozice zablokovala. Tím by pokračovala podpora vyšší, než navrhuje vládou schválený program podpory," sdělil Babiš Lidovým novinám.

Pokud by se zákon nepodařilo včas schválit a daňové zvýhodnění paliva z řepky by pokračovalo podle staré, neupravené normy, nemělo by oporu ve vládních dokumentech a usneseních. To by velmi pravděpodobně narazilo v Evropské unii, uvádí MF Dnes.

Co konec daňové podpory biopaliv znamená? Velmi zjednodušeně řečeno: stát patrně vybere víc na daních, ale benzin a nafta zdraží. Distributoři totiž stále budou mít ze zákona povinnost biopaliva přimíchávat do pohonných hmot, jen se za ně budou muset platit vyšší daně. A to se promítne do výsledné ceny.

Zůstává otázkou, co bude Česko s podporou biopaliv dělat dál. V tuto chvíli se čeká na stanovisko z Bruselu, kam vláda zaslala žádost o radu. Změně se dříve či později nevyhneme. Koncem dubna schválil Evropský parlament úpravu, podle níž by se měl podstatně snížit podíl biopaliv z potravinářských plodin (tedy hlavně z řepky).

Jde o takzvaná biopaliva první generace, která životnímu prostředí více škodí, než pomáhají. Ta byměla postupně nahradit generace druhá, například z živočišného či dřevěného odpadu. Česká legislativa s nimi ale v tuto chvíli nepočítá. Přitom existují i další evropské závazky, například o snížení emisí v dopravě o 6 procent do roku 2020 ve srovnání s rokem 2010. Nejsnazším způsobem, jak toho dosáhnout, jsou právě biopaliva druhé generace.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš biopaliva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy