Praha - Jestliže svůj dům vytápíte kotlem, musíte si ho nechat do konce roku 2016 zkontrolovat. Obecní úředníci totiž mohou napřesrok chtít doklad o tom, že je kotel v pořádku.
Pokud ho majitel nepředloží, bude mu podle ministerstva životního prostředí (MŽP) hrozit dvacetitisícová pokuta. Zájem o kontroly je ale podle MŽP minimální, úřad proto apeluje na lidi, aby neotáleli.
"Možná v té zdrženlivosti hraje roli i fakt, že další kontrola bude ze zákona muset proběhnout do dvou let a za dva roky zas, kontroly se budou již pravidelně opakovat. Patrně proto je většina lidí nechává až na poslední chvíli," řekla mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
Povinnost je podle ní už známa od roku 2012, kdy začal platit současný zákon o ochraně ovzduší. Podle posledních údajů z roku 2011 by mělo revizí projít přibližně 560.000 lokálních topenišť.
"Doporučujeme si kontrolu objednat čím dříve, tím lépe. Vyhnete se možnému čekání na kontrolu i riskování, že na poslední chvíli pro zaneprázdněnost kontrolorů nestihnete zákonný termín," upozorňuje ředitel odboru ochrany ovzduší MŽP Kurt Dědič.
Ministerstvo předpokládá, že cena základní kontroly se bude pohybovat v řádu stokorun. Otázkou ale je, zda budou jednotlivé kraje zásobeny speciálními techniky.
Novela zákona o ochraně ovzduší, kterou před koncem roku schválila vláda a o jejímž osudu rozhodne Parlament, umožní také přímou kontrolu lokálních topenišť v domácnostech, kde bude existovat podezření na porušení zákona.
Návrh počítá s tím, že když se v jednom roce opakovaně objeví podezření na porušení zákona, budou moci úřednici v příslušném domě zkontrolovat kotel. Nejdřív majitel dostane písemné upozornění, podruhé už na kotel přijde kontrola. Ten, kdo ji domů nepustí, může dostat pokutu až 50.000 korun.
O program Nová zelená úspora je velký zájem
Za pouhé dva měsíce od spuštění příjmu žádostí do kontinuální výzvy programu Nová zelená úsporám dorazilo na Státní fond životního prostředí ČR celkem 1587 žádostí. Vyjádřeno v korunách to představuje sumu v celkové výši více než 343 milionů korun.
Kontinuální výzva určená pro rodinné domy jede na plné obrátky. Zájemci o dotace podávají své žádosti od 22. října 2015 a od té doby jen za první měsíc dorazilo na SFŽP ČR celkem 813 žádostí. „Zhruba po dvou měsících jsme dnes s počtem 1587 podaných žádostí téměř na dvojnásobku. V rámci kontinuální výzvy počítáme, že v příštím roce budou k dispozici další prostředky v programu NZÚ v hodnotě až 2,85 miliardy korun," komentoval na konci roku 2015 ministr životního prostředí Richard Brabec.
Aktuální výzva je pro majitele rodinných domů, kteří chtějí získat dotaci na výměnu oken, dveří, zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo či solární systémy. Podporuje se i výstavba domů s velmi nízkou energetickou náročností. Stejně jako v minulých výzvách platí, že se výše dotace odvíjí od dosažených energetických úspor a ve výsledku může uhradit až 50 % celkových výdajů, uvedlo MŽP na svém webu.
Zažádat o peníze na energeticky úsporná opatření mohou majitelé rodinných domů před realizací podporovaných opatření, v jejich průběhu nebo i po dokončení. Elektronický formulář žádosti je dostupný na webových stránkách programu, kde jsou rovněž uvedeny veškeré podrobnější informace. V případě jakýchkoli nejasností nebo dotazů se mohou žadatelé obracet na pracovníky krajských poboček Fondu, kteří jsou jim k dispozici v pondělí a ve středu od 9 do 17 hodin a v pátek od 9 do 12 hodin. Využít mohou i zelenou linku na telefonním čísle 800 260 500, a to od pondělí do pátku od 7 do 16 hodin.
Související
Budoucnost bydlení v Česku? O státní podporu žádají desítky projektů
Příspěvek na bydlení 2025: Podmínky a jak o něj žádat
Bydlení , Ministerstvo životního prostředí , zákony
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 38 minutami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 1 hodinou
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 2 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 4 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
včera
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
včera
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
včera