Praha – Loňský rok se nesl ve znamení sucha a horka, spolu s rokem předchozím to byly nejteplejší roky za posledních 240 let. I proto se ministerstvo rozhodlo bojovat se suchem a vybudovat hned několik přehrad. Podle odborníka na zemědělství Františka Havláta je třeba udělat mnohem více než to, o čem rezort Mariana Jurečky zatím mluví.
Kompletní dokument o boji proti suchu představí ministr vládě na přelomu února a března. Už teď je ale jasné, že plán počítá s vybudováním čtyř nových přehrad, které stát přijdou řádově na miliardy korun. Dvě větší mají vzniknout v Královéhradeckém a Zlínském kraji, dvě menší pak v kraji Středočeském.
„Toto není řešení, kterým by se dalo bojovat proti suchu. Přehrady do určité míry potřebujeme, protože je to určitá zásoba pitné vody, což je v pořádku. Ale pokud chceme nějaký, způsobem zabránit suchu, tak to nejde přes přehrady. To je nesmysl, tudy cesta nevede," říká pro EuroZprávy odborník na zemědělství Havlát.
Nová přehrada by měla vyrůst v Královéhradeckém kraji v lokalitě Pěčín na řece Zdobnici. Plánovaný objem nádrže je 17,1 milionu kubíků a nová vodní plocha by měla zabrat 80 hektarů půdy. Ještě větší přehradu o rozloze 160 hektarů plánují vybudovat ve Vlachovicích na Zlínsku na řece Vláře. Zadržovat by měla téměř 20 milionů kubíků vody.
Dvě malé přehrady o objemu 0,7 a 0,5 milionu kubíků by měly vzniknout na Rakovnicku na Kolešovickém a Rakovnickém potoce v lokalitách Senomaty a Šanov. Vlastní realizace následných opatření před následky sucha bude závislá... na výstavbě vodních nádrží a náklady lze očekávat v řádech jednotek miliard korun," píše se v materiálu pro vládu.
„Já bych řekl, že je to podobný tunel jako Blanka. Někdo chce nějakým způsobem použít dotace a finance na to, aby umožnil takzvané betonové lobby. V tuhle chvíli je to nesmyslné a zbytečné," říká pro EuroZprávy Havlát. Nejprve je podle třeba stabilizovat krajinu, tedy zmenšit půdní bloky na 20 až 30 hektarů, vrátit do krajiny krajinotvorné prvky i rybníky, a především úplně změnit zemědělské hospodaření.
„Dneska za to, že v krajině není voda, mohou průmyslový zemědělci. Špatně a nešetrně obdělávají zemědělskou půdu. Mohou za 90 procent problémů, protože za podpory dotací plundrují krajinu," varuje expert. „Proč máme zemědělcům platit tak obrovské dotace, když se chovají, jak se chovají? To má dopad i na potraviny. A to se musí změnit. Bezohledným a arogantním způsobem hospodaří na zemědělských pozemcích," kritizuje průmyslové zemědělce Havlát. I přesto si prý chce počkat na zveřejnění celé koncepce, protože až pak se uvidí, o čem se vlastně bude jednat.
Související
Jurečka nestrpěl slova Schillerové. Ujistil, že peníze na důchody budou
Překvapivé prohlášení vlády: Pokud bude před Vánoci u moci, pošle do Sněmovny návrh státního rozpočtu
Marian Jurečka (KDU-ČSL) , Ministerstvo zemědělství , František Havlát
Aktuálně se děje
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
včera
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
včera
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
včera
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
včera
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
včera
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
včera
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
včera
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
včera
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
včera
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
včera
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
24. prosince 2025 21:48
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
24. prosince 2025 21:26
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
24. prosince 2025 19:52
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
24. prosince 2025 18:44
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal najevo novou ochotu ke kompromisům v klíčových bodech, které dosud brzdily mírový proces s Moskvou. Během úterního setkání s novináři detailně popsal dvacetibodový plán, který označil za základní politický dokument mezi Ukrajinou, Amerikou, Evropou a Ruskem. Podle jeho slov je nyní míč na straně Kremlu, od kterého Kyjev očekává vyjádření po středečním jednání amerických zástupců s ruskou stranou.
Zdroj: Libor Novák