Africký mor prasat děsí Česko: Veterináři budou testovat chov ve firmě Zemet

Zlín - Zástupci Státní veterinární správy (SVS) dnes otestují prasata chovaná ve společnosti Zemet na Zlínsku. ČTK to ráno řekl Petr Majer ze SVS. Předpokládá, že ve firmě otestují zhruba 100 kusů. Opatření souvisí s potvrzeným výskytem afrického moru prasat u dvou divočáků nalezených u zlínské nemocnice. Zveřejněním na úřední desce SVS začala platit i mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nákazy.

"Odebereme vzorky, ze kterých zjistíme, zdali se v chovu nevyskytuje africký mor prasat. Je to naše povinnost, riziko nákazy tam je," uvedl Majer. Zástupce firmy Zemet Aleš Mikoška ČTK ráno sdělil, že s dnešním testováním počítá. Odebrané vzorky budou zaslány do Státního veterinárního ústavu v Praze. Výsledky mají být podle Majera známy do několika dnů.

SVS vymezilo takzvané zamořené území v kruhu o poloměru deset kilometrů od nálezu divočáků. Zemet je podle dostupných informací největší chovatel domácích prasat, který do okruhu spadá. Na 5000 zvířat chová na farmách v Sazovicích a Mysločovicích.

Obce ve vymezeném území kolem nálezu zahájily soupis prasat. "Týká se to hlavně domácích chovů. Potřebujeme mít představu o počtu zvířat, která jsou vůči nákaze vnímavá," vysvětlil Majer.

V ochranné zóně se nesmí lovit a krmit divoká prasata, myslivci v ní musejí aktivně vyhledávat a hlásit uhynulé divočáky. Chovatelé musí nahlásit všechna prasata v hospodářství a ustájit je tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50.000 korun, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony.

Obce v perimetru musí zabezpečit soupis prasat určených k domácí porážce a prasátek chovaných v domácnosti. "V obci jsou jen asi tři. Ještě to vyhlásíme rozhlasem," řekla ČTK starostka Sazovic Edita Hrbáčková. Podle ní se na úřad s dotazy ohledně afrického moru zatím nikdo neobrátil.

Hromadný odstřel divočáků se neplánuje, do oblasti by se podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda nastěhovala jiná divoká prasata. Českomoravská myslivecká jednota však v úterý vyzvala své členy k odlovu divokých prasat. Zákaz lovu je v ohnisku nákazy standardní postup.

Myslivci na Zlínsku se budou podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Zlín Zdeňka Hluštíka řídit nařízením veterinářů. Systematické pročesávání lesů neplánují. "Pokud ale my nebo psi ucítíme nějaký zápach padlé zvěře, tak ji dohledáme a budeme hlásit veterinární správě," řekl.

Na informace o africkém moru prasat reagovala zlínská zoologická zahrada, která také spadá do desetikilometrové zóny. Její veterinář už jednal o opatřeních s veterinární správou. V zoo chovaná prasata savanová zůstala zavřená a nebudou vypuštěna do venkovního výběhu.

Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé. Nakažlivou chorobu přenášejí volně žijící zvířata. Není nebezpečná pro lidi, objeví-li se ale v chovu, je třeba ho podobně jako u ptačí chřipky utratit a vyhlásit ochranné pásmo. V něm je třeba dodržovat mimořádná veterinární opatření.

Veterináře výskyt moru v oblasti překvapil. Na Slovensku ani v jižním Polsku se podle nich nemoc neobjevila. Nevědí, kde se divočáci nakazili. Dlouhodobě ale upozorňovali, že ohnisko choroby bylo loni například v Polsku, šíření se tam ale podařilo zastavit. Onemocnět mohou prasata domácí i divoká všech věkových kategorií. Veterináři proto už dříve začali sledovat divoká prasata a zkoumali uhynulá zvířata.

Africký mor prasat se projevuje i několikadenní vysokou horečkou. První příznaky se objevují při poklesu teploty. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. Vakcinace neexistuje. Inkubační doba by měla být podle Semeráda tři až pět dní.

Související

Více souvisejících

africký mor prasat Zlínský kraj Vepři Zvířata státní veterinární správa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy