Zlín - Zástupci Státní veterinární správy (SVS) dnes otestují prasata chovaná ve společnosti Zemet na Zlínsku. ČTK to ráno řekl Petr Majer ze SVS. Předpokládá, že ve firmě otestují zhruba 100 kusů. Opatření souvisí s potvrzeným výskytem afrického moru prasat u dvou divočáků nalezených u zlínské nemocnice. Zveřejněním na úřední desce SVS začala platit i mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nákazy.
"Odebereme vzorky, ze kterých zjistíme, zdali se v chovu nevyskytuje africký mor prasat. Je to naše povinnost, riziko nákazy tam je," uvedl Majer. Zástupce firmy Zemet Aleš Mikoška ČTK ráno sdělil, že s dnešním testováním počítá. Odebrané vzorky budou zaslány do Státního veterinárního ústavu v Praze. Výsledky mají být podle Majera známy do několika dnů.
SVS vymezilo takzvané zamořené území v kruhu o poloměru deset kilometrů od nálezu divočáků. Zemet je podle dostupných informací největší chovatel domácích prasat, který do okruhu spadá. Na 5000 zvířat chová na farmách v Sazovicích a Mysločovicích.
Obce ve vymezeném území kolem nálezu zahájily soupis prasat. "Týká se to hlavně domácích chovů. Potřebujeme mít představu o počtu zvířat, která jsou vůči nákaze vnímavá," vysvětlil Majer.
V ochranné zóně se nesmí lovit a krmit divoká prasata, myslivci v ní musejí aktivně vyhledávat a hlásit uhynulé divočáky. Chovatelé musí nahlásit všechna prasata v hospodářství a ustájit je tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50.000 korun, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony.
Obce v perimetru musí zabezpečit soupis prasat určených k domácí porážce a prasátek chovaných v domácnosti. "V obci jsou jen asi tři. Ještě to vyhlásíme rozhlasem," řekla ČTK starostka Sazovic Edita Hrbáčková. Podle ní se na úřad s dotazy ohledně afrického moru zatím nikdo neobrátil.
Hromadný odstřel divočáků se neplánuje, do oblasti by se podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda nastěhovala jiná divoká prasata. Českomoravská myslivecká jednota však v úterý vyzvala své členy k odlovu divokých prasat. Zákaz lovu je v ohnisku nákazy standardní postup.
Myslivci na Zlínsku se budou podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Zlín Zdeňka Hluštíka řídit nařízením veterinářů. Systematické pročesávání lesů neplánují. "Pokud ale my nebo psi ucítíme nějaký zápach padlé zvěře, tak ji dohledáme a budeme hlásit veterinární správě," řekl.
Na informace o africkém moru prasat reagovala zlínská zoologická zahrada, která také spadá do desetikilometrové zóny. Její veterinář už jednal o opatřeních s veterinární správou. V zoo chovaná prasata savanová zůstala zavřená a nebudou vypuštěna do venkovního výběhu.
Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé. Nakažlivou chorobu přenášejí volně žijící zvířata. Není nebezpečná pro lidi, objeví-li se ale v chovu, je třeba ho podobně jako u ptačí chřipky utratit a vyhlásit ochranné pásmo. V něm je třeba dodržovat mimořádná veterinární opatření.
Veterináře výskyt moru v oblasti překvapil. Na Slovensku ani v jižním Polsku se podle nich nemoc neobjevila. Nevědí, kde se divočáci nakazili. Dlouhodobě ale upozorňovali, že ohnisko choroby bylo loni například v Polsku, šíření se tam ale podařilo zastavit. Onemocnět mohou prasata domácí i divoká všech věkových kategorií. Veterináři proto už dříve začali sledovat divoká prasata a zkoumali uhynulá zvířata.
Africký mor prasat se projevuje i několikadenní vysokou horečkou. První příznaky se objevují při poklesu teploty. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. Vakcinace neexistuje. Inkubační doba by měla být podle Semeráda tři až pět dní.
Související
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
Na Frýdlantsku se potvrdil africký mor prasat u dalších uhynulých divočáků
africký mor prasat , Zlínský kraj , Vepři , Zvířata , státní veterinární správa
Aktuálně se děje
před 13 minutami
V Německu je po silvestrovských oslavách pět mrtvých. Zákaz prodeje pyrotechniky obchází přes Česko
před 32 minutami
Kde se zaseknul boj s extrémním počasím? Zastavit se ho podařilo jedné jediné zemi
před 57 minutami
Prvním miminkem roku 2025 je zřejmě Terezka. Na svět přišla dvě minuty po půlnoci
Aktualizováno před 1 hodinou
Živě Svět vstupuje do roku 2025, Česko už v něm je. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
před 1 hodinou
Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy
před 3 hodinami
Počasí přinese do konce prázdnin citelné oteplení i ochlazení, dorazí i silný vítr
Aktualizováno před 9 hodinami
Silvestr v Česku je zatím klidný. Policie uzavřela nábřeží, v ulicích jsou policisté s dlouhými zbraněmi
včera
Putin v novoročním projevu podle expertů mystifikoval Rusko
včera
Německo chce prodloužit kontroly na hranicích s Českem
včera
Čína odhalila světu železniční monstrum. Vlak CR450 překonává všechny rychlostní rekordy
včera
Po čtvrtstoletí u moci čelí Putin nové výzvě: Návratu Donalda Trumpa
včera
Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili
včera
Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa
včera
Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková
včera
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
včera
Mohou USA uspět v Sýrii? Zbývá jim prakticky jediná možnost
včera
Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné
včera
Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní
včera
Změny počasí, výhra Trumpa, války i revoluce v Sýrii. Co přinesl rok 2024?
včera
Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira
Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.
Zdroj: Libor Novák