Česko navštívil eurokomisař pro venkov. Zemědělce děsí zastropování plateb

Evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan, který dnes navštívil Česko, podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) naslouchá potřebám jednotlivých zemí. Toman proto věří, že zastropování plateb pro podniky do určité velikosti nakonec nebude direktivní, ale dobrovolné. Zároveň uvedl, že český požadavek má podporu řady zemí, a to i ze západní Evropy. Řekl to dnes na tiskové konferenci v Židlochovicích na Brněnsku.

Horní limit pro platby, který by postihl velké agropodniky hospodařící na tisících hektarech půdy, je klíčovým rozporem v projednávané společné zemědělské politice EU pro roky 2021 až 2027. Maximální platba pro jednu farmu by měla být podle návrhu ročně 100.000 eur (asi 2,6 milionu Kč). Kdyby byl tento limit dobrovolný, mohly by státy dotovat zemědělské podniky i vyšší částkou.

O definitivní podobě by se mělo rozhodnout v prvním pololetí příštího roku v Evropské radě a Evropském parlamentu. Postoj české vlády k direktivnímu zastropování je jednoznačně odmítavý, avšak řada europoslanců, poslanců či senátorů, například z ODS, limit naopak podporuje. Podle nich se menší a střední zemědělci mnohem lépe starají o krajinu a jsou perspektivou pro udržení života na venkově, zatímco velcí zemědělci mají k půdě vztah čistě ekonomický. O limit usilují právě i malí a střední zemědělci, kteří se dosud cítí vůči velkým podnikům v nevýhodě. Podle některých jihomoravských zemědělců však nelze hodnotit vztah k půdě podle velikosti podniku.

Česká republika o změnu z direktivního na dobrovolné zastropování usiluje kvůli tomu, že česká farma je průměrně výrazně větší než v západní Evropě vzhledem k historickému vývoji v českém zemědělství. "Společná zemědělská politika by měla zajišťovat každému zemědělci možnost podnikat. Států, které nás podporují, je poměrně dost. Jednali jsme s Francií i Německem, podporuje nás celá visegrádská čtyřka či Nizozemí. Samozřejmě máme i plán B, ale zatím ho nebudu zveřejňovat a intenzivně pracujeme na plánu A," řekl Toman.

Už dříve zastropování přímých plateb zemědělcům odmítl také český premiér Andrej Babiš (ANO). Mezi největší příjemce evropských peněz pro zemědělce patří v Česku společnosti holdingu Agrofert, který loni Babiš převedl do svěřenských fondů.

V dalších oblastech společné zemědělské politiky se podle ministra Tomana Češi s Hoganem víceméně shodují. EU má v dalších sedmi letech do zemědělského výzkumu a inovací dát deset miliard eur (asi 260 miliard korun), mají být podporováni mladí zemědělci, aby se podařilo zvládnout generační obměnu, má ubýt byrokracie a ke kontrole hospodaření se mají ve větším využívat družicová data. "Rozvíjí se a testuje se projekt smart villages, který bychom chtěli po roce 2020 podporovat a zavádět. Podpoří rozvoj venkova," řekl Hogan. Podporu má získat také tzv. cirkulární ekonomika, které spočívá v minimalizaci odpadů.

Související

Miroslav Toman

Proti koronaviru už bylo očkováno pět členů vlády

Očkováno proti nemoci covid-19 už je nejméně pět ze 14 členů české vlády. Informovala o tom dnes večer Televize Seznam. Vedle premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), kteří dostali vakcínu mezi prvními, byli očkováni také ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a ministři obrany Lubomír Metnar (za ANO) a zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Více souvisejících

Miroslav Toman zemědělci evropská komise

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy