Elektřiny z obnovitelných zdrojů se v Česku vyrábí pětkrát než v roce 2003

Loni bylo v ČR vyrobeno 9618 gigawatthodin elektřiny z obnovitelných zdrojů, což je více než pětinásobek oproti roku 2003 a meziroční nárůst o 2,4 procenta. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí za rok 2017, kterou v úterý projedná vláda a ČTK ji má k dispozici.

Největší podíl zaujímaly bioplyn (27 procent), biomasa a fotovoltaika (obě 23 procent). Dalšími zdroji jsou vodní (19 procent) a větrné elektrárny (šest procent), jejich potenciál je ale podle České informační agentury životního prostředí (CENIA) limitován přírodními podmínkami v Česku. Nejnižší podíl na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie připadá biologicky rozložitelné části tuhých komunálních odpadů (zhruba jedno procento).

Téměř ve všech druzích obnovitelných zdrojů se loni meziročně výroba elektřiny zvýšila. Výjimkou jsou vodní elektrárny, kde byl pokles způsobený suchem, a tedy nízkým stavem vody v tocích.

Česká republika plní cíl Státní politiky životního prostředí, který vyplývá z evropské směrnice z roku 2009 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů. Podíl těchto zdrojů na konečné spotřebě energie měl být do roku 2020 třináctiprocentní, cíl byl splněn v roce 2013, předloni pak hodnota pro Česko činila 14,9 procenta. Aktualizovaná Státní energetické koncepce pak ČR dává za cíl dosažení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v rozmezí 18 až 25 procent do roku 2040, loni podle zprávy činil tento podíl 11,1 procenta.

Stejně jako v předešlých letech, i loni bylo více elektřiny vyvezeno než dovezeno. Saldo za celý rok činilo 13 terawatthodin (TWh), což se rovná 15 procentům celkově vyrobené elektřiny. Vyvezeno bylo 28,1 TWh, dovezeno 15,1 TWh. Saldo bylo oproti roku 2016 o 18,8 procenta vyšší. "ČR je v Evropě, vzhledem k dostupnosti energetických zdrojů, významným vývozcem elektřiny, vyšší exporty mělo v roce 2016 pouze Německo, Francie a Švédsko," uvádí zpráva.

Související

Zbyněk Stanjura

Stanjura chce snížit podporu obnovitelných zdrojů a seškrtat dotace. Do zahraničí prý nakupovat nejezdí

Ministerstvo financí aktuálně zkoumá možnosti, jak snížit celkové platby na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE). Jedním z kroků může být úprava právního rámce, která by vedla ke snížení dotací. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to řekl v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Dodal, že ministerstvo financí hledá způsoby, jak snížit celkový objem plateb.
Solární energie

Ministři skupiny G7 se dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů

Ministři životního prostředí a energetiky ze skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se na dvoudenním zasedání v Japonsku dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie a vyzvali ke snížení spotřeby zemního plynu. Nestanovili ale termín pro postupné ukončení produkce elektřiny z uhlí. Potvrdili také závazek skupiny dosáhnout do roku 2035 plně nebo převážně dekarbonizované energetiky. Vyplývá to ze zveřejněného komuniké.

Více souvisejících

Obnovitelné zdroje energie Česká republika Elektřina větrné elektrárny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy