Hnutí Duha ukončilo na příkaz soudu blokádu, kácení na Šumavě začalo

Modrava - Kácet se začalo v lokalitě Na Ztraceném u Ptačího potoka u Modravy v pondělí ráno, kde dosud snahy parku blokovali ekologičtí aktivisté. Okresní soud v Klatovech dal za pravdu Správě NP a CHKO Šumava a vydal předběžné opatření proti blokádě, řekl agentuře Mediafax mluvčí správy Pavel Pechoušek.

Podle soudního předběžného opatření se má Hnutí Duha zdržet jakéhokoliv organizovaného pohybu, pobytu a jiné činnosti v lesích na území NP Šumava. "Soud se tak ohradil proti aktivitám Hnutí Duha, které vedení parku brání v zásahu proti kůrovci. V lokalitě na Ztraceném začala Správa Národního Parku Šumava kůrovcem napadené stromy asanovat již v pondělí ráno," řekl Pechoušek.

Na místě zasahuje policie, kterou přivolal organizátor akce Mojmír Vlašín. "Ráno přijeli těžaři a začali kácet v bezzásahové zóně i přes naši snahu tomu zabránit. Stále považujeme tuto činnost za nelegální, proto jsem přivolal policii. Předběžné opatření soudu je určené Hnutí Duha a tomu je soud také doručí. Blokádu však neprovádí Hnutí Duha, ale lidé, kterým není osud Šumavy lhostejný. Těm soudní rozhodnutí nikdo nedoručil," tvrdí Vlašín.

Podle Vlašína soud rozhodl na základě lesního zákona, jehož platnost je ale v chráněném území omezena. "Nevím, jestli park tuto skutečnost soudu zamlčel, ale skutečnost, že námi bráněná lokalita leží v bezzásahovém pásmu parku, platnost lesního zákona omezuje. Stále tedy tvrdíme, že kácení v této zóně je nelegální," vysvětlil Vlašín.

Podle něj se také aktivisté snažili kontaktovat ředitele parku Jana Stráského, ale neúspěšně. "Nebere nám telefon. Chtěli jsme ho sem pozvat, aby nám objasnil legitimitu zásahu v bezzásahové zóně. Pokud by to udělal a přesvědčil nás, že je v právu, asi bychom se rozešli," doplnil Vlašín.

Správa parku je přesvědčena, že i opožděný zásah bude dostatečně účinný. "I když se začne se zpožděním kvůli blokádě, zásah bude dostatečně účinný. Kůrovec zatím vylétl jen z vrchních částí kmenů, 99 procent jeho populace se i díky špatnému počasí nevyrojilo. Počasí nám tak dalo několik dní pro zásah navíc," řekl v závěru uplynulého týdne mluvčí Pechoušek.

Policii zavolalo do lokality Na Ztraceném i vedení parku. "Dostali jsme takové oznámení, že na místě vyznačeném pro těžbu se vyskytují neoprávněně lidé, kteří těžařům brání v práci. Policie tyto lidi vykazuje z prostoru a jejich jednání posuzuje jako přestupek," řekla agentuře Mediafax mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

"Hnutí Duha své jednání ospravedlňuje ochranou přírody. Svým přístupem samo ale nerespektuje ani základní ochranné podmínky národních parků, kde je na celém území zakázáno táboření mimo ochranná místa vyhrazená orgánem ochrany přírody a pořádat a organizovat hromadné veřejné akce mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody. Nastávají tak škody na státním majetku a finanční újmy dodavatelů prací, kteří mají danou práci zadanou na základě platného zadávacího řízení. Vlastník lesa je povinen provádět taková opatření, aby se předcházelo a zabránilo poškození působení škodlivých činitelů na les, zejména při zvýšeném výskytu škodlivých činitelů provést nezbytná opatření. Při vzniku mimořádných okolností a nepředvídaných škod v lese, mimo jiné přemnožení škůdců, je vlastník lesa povinen činit bezodkladná opatření k jejich odstranění a pro zmírnění všech následků," uvádí se v odůvodnění předběžného opatření.

Soud vzal za prokázané, že Hnutí Duha svojí činností prostřednictvím fyzických osob zabraňuje žalobci plnit povinnosti vyplývající ze zákona, zejména počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na majetku, přírodě a životním prostředí.

Na nezákonnost jednání ekologických aktivistů upozorňoval již minulý týden ředitel parku Jan Stráský. Poukazoval na to, že svou přítomností v počtu několika desítek osob na území Národního parku Šumava v lokalitě na Ztraceném, porušilo Hnutí Duha základní ochranné podmínky NP Šumava tím, že tu pořádali hromadnou organizovanou akci, kterou blokáda bezesporu je. Na tu ale neměli udělenou výjimku ze Zákona o ochraně přírody a krajiny.

„Tímto svým činem porušili zákon, za to ještě může Hnutí Duha hrozit pokuta až padesát tisíc korun," řekl Stráský.

Území Na Ztraceném patřilo sedmnáct let mezi zásahové zóny NP Šumava. "Nezodpovědným rozhodnutím předchozího vedení parku se dostalo do bezzásahové zóny. Současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ho opět vrátil do zásahového režimu, tam kde po celou dobu existence parku bylo a kam také patří," doplnil Stráský.

Jak už vedení Správy NP Šumava minulý týden avizovalo, výjimku z Natury 2000 nepotřebuje.

"Opačný dojem se snažilo u veřejnosti vzbudit Hnutí Duha a Strana zelených, která blokádu na Ztraceném pojala jako mediální prezentaci své strany, které již dlouhodobě klesají počty voličů. Výjimku ve smyslu Natury 2000 nepotřebujeme. Jde o běžné managementové opatření ochrany lesa v kulturních, nepřirozených smrčinách, tedy v žádném pralese, jak se veřejnosti snaží podsouvat Hnutí Duha a Strana zelených. Zásah proti kůrovci má za cíl předejít mnohonásobně větším škodám v porostech navazujících. V lokalitě samotné zásahem rozhodně nedojde k nevratným škodám,“ říká náměstek ředitele NP Šumava Jiří Mánek.

„V případě zásahu proti kůrovci, tak jak ho má v plánu vedení Správy NP Šumava, nejde ani o koncepci ani o záměr podle paragrafu 45 Zákona o ochraně přírody a krajiny proto Park nepotřebuje naturové hodnocení,“ vyplývá z rozboru Petra Petržílka z advokátní kanceláře zaměřující se na obor životního prostředí.

Za ředitele Stráského se postavili starostové z Modravy, Srní, Kašperských Hor, Horní Plané, Kvildy, Stožce a Nové Pece.

Správa NP Šumava se také zásadně ohrazuje proti tvrzením, které se v médiích objevily o víkendu. „Nařčení, že by zaměstnanci firem, které pro nás pracují, úmyslně najížděli do aktivistů, jsou jen přitažlivým příběhem, které Hnutí Duha nabídlo médiím,“ tvrdí mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

Související

Více souvisejících

hnutí duha soudy

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Andy Burnham

Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování

Bývalému princi Andrewovi mohou po nástupu nového britského premiéra Andyho Burnhama do Downing Street hrozit další problémy. Burnham by totiž podle zástupkyně obětí sexuálního násilí mohl souhlasit s veřejným vyšetřováním aktivit amerického finančníka Jeffreyho Epsteina ve Velké Británii. 

před 6 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Vlaky

České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019

České dráhy přepravily v první polovině roku 2026 nejvíc cestujících od předcovidového roku 2019. Rostoucí zájem o cestování táhne vnitrostátní přeprava. Největší přírůstky cestujících zaznamenal dopravce v rámci regionálních dopravních systémů a na vybraných dálkových linkách s velkým konkurenčním potenciálem, především v porovnání s individuálním motorismem.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě

Nejméně tři lidé včetně dítěte přišli o život při nočním ruském útoku na ukrajinskou metropoli Kyjev. Informovala o tom britská stanice BBC. Moskva tak pokračuje v sérii ničivých a smrtících útoků na hlavní město sousední země.

před 16 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj a Valerij Zalužnyj

Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme

Ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království a bývalý vrchní velitel ozbrojených sil Valerij Zalužnyj otevřeně prohlásil, že jeho země pravděpodobně nikdy nevstoupí do NATO. Na setkání s evropskými velvyslanci uvedl, že se v otázce členství pohyboval celá léta, avšak současná realita ukazuje, že alianční standardy jsou pro Kyjev v současné podobě nedosažitelné.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje

Teherán podle webu The Guardian usiluje o to, aby diplomatická jednání s USA schválně protáhl a udržel tak amerického prezidenta Donalda Trumpa v probíhajícím konfliktu až do podzimních voleb do Kongresu. Cílem íránské strany je uštědřit americkému prezidentovi politickou ránu, která by se mohla vyrovnat krizi s americkými teheránskými rukojmími za prezidenta Jimmyho Cartera.

včera

Policie ČR

V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění

V pátek odpoledne došlo v Tanvaldu v ulici Horská k vážnému incidentu, při kterém útočník napadl lidi nožem. Zásah záchranářů a policie si vyžádal ošetření čtyř zraněných osob, přičemž tři z nich utrpěly těžká poranění.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu

Federální odvolací soud v USA nařídil zastavení stavby kontroverzního tanečního sálu v hodnotě 400 milionů dolarů, který v Bílém domě prosazuje prezident Donald Trump. Páteční rozhodnutí představuje vážnou překážku pro administrativu a otevírá cestu k právní bitvě před Nejvyšším soudem.

včera

včera

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství

Americký prezident Donald Trump se vrací k snahám o omezení práva na občanství získané narozením na půdě Spojených států. Stává se tak jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud Spojených států odmítl jeho předchozí plošší pokus o zrušení této dlouholeté praxe. 

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump podepsal zavedení nových cel

Americký prezident Donald Trump podepsal nové nařízení, kterým zavádí patnáctiprocentní clo na dovážené produkty obsahující polysilikon. Toto opatření má začít platit čtvrtého prosince a jeho hlavním úkolem je podpořit domácí dodavatelské řetězce v oblasti mikročipů i solárních panelů.

včera

Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci. (19.12.2025)

WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců

Americké zpravodajské služby varují, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v období mezi letošním podzimem a rokem 2029 vyzkoušet odhodlání aliance prostřednictvím omezeného útoku. Cílem takových kroků by nebylo zabrání území, ale snaha otestovat, zda členské státy dodrží své závazky o kolektivní obraně. Tyto znepokojivé scénáře přicházejí v době, kdy Moskva čelí rostoucímu tlaku kvůli situaci na ukrajinské frontě. Masivní škody, které ukrajinské drony způsobují ruskému zázemí, totiž Kreml zahnaly do kouta.

včera

Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic

Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy