Modrava - Ekologičtí aktivisté, kteří od 15. července blokují kácení Na Ztraceném u Modravy v NP Šumava, ve čtvrtek pozměnili taktiku, dva se uvázali v korunách stromů v horolezecké výstroji. Mluvčí parku Pavel Pechoušek řekl agentuře Mediafax, že přes snahy aktivistů se v lokalitě stále kácí.
Během čtvrtečního rána se sjelo do lokality Na Ztraceném poblíž Modravy 56 aktivistů. "Během dne bude určitě náš počet narůstat, ve středu nás bylo přes sedmdesát, ve čtvrtek očekáváme podobný počet. Dva účastníci blokády, horolezci, vyšplhali do korun stromů a visí v nich v horolezeckých sedácích. Jeden z horolezců je právník, druhý sociolog. Nejsme tedy parta lidí s dredy zapalující si jointa, jak nás někteří odpůrci označují," řekl agentuře Mediafax Mojmír Vlašín, jeden z organizátorů blokády.
Další z aktivistů se upoutávají ke stromům pomocí řetízků a na rukou mají navíc navlečené kovové trubky. "To velmi ztěžuje možnost odstřižení od stromu, pákovými kleštěmi se přes kovovou trubku nelze k řetízkům dostat," objasnil postup jeden z mužů upoutaných ke stromu.
Na místo přicházejí i lidé, kteří nejsou přímými účastníky blokády, ale aktivisty podporují. "Vzali jsme si dovolenou a přijeli jsme na jeden den vyjádřit ekologům podporu. Donesli jsme jim vodu, potraviny, repelenty a také impregnační spreje proti vlhkosti na boty a oblečení," řekl agentuře Mediafax Václav Kryštůfek, který s aktivisty sympatizuje. "Šokovalo nás, když jsme na Modravě viděli plno letáků s hanlivými hesly na adresu ekologických aktivistů," dodal Kryštůfek.
Letáky a transparenty vyvěsili na informační tabule v obci a dokonce i na štíty domů místní obyvatelé, kteří v drtivé většině s blokádou nesouhlasí. "Chceme Šumavu zelenou. Ti, co sem přijíždějí blokovat, tady nežijí, problematice Šumavy nerozumí a neuvědomují si, že na Šumavě žijí i lidé, ne jen kůrovec, kterého aktivisté tak úporně brání," dodává starosta Modravy Antonín Schubert (nez).
Obrovské napětí vládne mezi aktivisty a pracujícími dřevaři. "Pracujeme těžce a ve velmi náročném terénu. Jsme placení od vykonané práce a já jsem tu proto, abych si vydělal peníze. Aktivisté se v tom snaží zabránit. Je těžké zdržet se projevů nevole," řekl agentuře Mediafax jeden z dřevorubců pracující v lokalitě číslo tři Na Ztraceném, kde je největší koncentrace účastníků blokády.
Dřevorubce denně nabádají pracovníci parku k trpělivosti a k tomu, aby se veškerých projevů násilí zdrželi. "Šéf Informační a strážní služby NP Šumava Petr Šrail, náměstek ředitele Tomáš Fait i vedoucí územního pracoviště Modrava Jan Bečvář nabádají denně dřevorubce, aby na pracovišti snášeli vzniklá příkoří. Situace je velice napjatá. Blokáda trvá již třináctý den a aktivisté jim znemožňují práci. Tím firmy přicházejí o peníze,“ říká mluvčí Pechoušek a dodává, že firmy budou aktivisty o ušlý zisk žalovat.
Během středy porazili dřevorubci v lokalitě zhruba 300 stromů, obdobné množství, jako v předchozích dvou dnech. "Aktivisté práci nezabrání, ale zdržují dřevorubce. Abychom stihli porazit označené stromy, jejichž počet se v tuto chvíli blíží pěti tisícům, budeme zřejmě muset nasadit dva probírkové harvestory. Ty nasadíme v sušších oblastech na méně hodnotné porosty," vysvětlil Pechoušek.
Policie je již na místě, situaci řeší stejně jako v předchozích dnech antikonfliktní tým a pořádkové jednotky z klatovské policie. Pokud aktivisté neuposlechnou výzvy, policie je vyvede z prostoru a v případě opakovaného porušení příkazu odveze na služebnu v Kašperských Horách. "V přestupkovém správním řízení jim pak hrozí mnohatisícové pokuty," uvedla policejní mluvčí Dana Ladmanová.
Související
Počasí slibuje první sněhovou nadílku. Může napadnout až 20 centimetrů
Vlci budí na Šumavě obavy. Správa parku připustila, že jí utekli z výběhu
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
před 1 hodinou
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
před 2 hodinami
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
před 3 hodinami
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
před 3 hodinami
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
před 4 hodinami
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
před 5 hodinami
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
před 5 hodinami
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
před 7 hodinami
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
před 7 hodinami
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
před 7 hodinami
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
před 8 hodinami
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
před 9 hodinami
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
před 10 hodinami
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
před 10 hodinami
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
před 11 hodinami
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
před 12 hodinami
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
před 13 hodinami
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
před 14 hodinami
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
včera
Izraelská armáda povolala do služby 100 000 rezervistů. V dalších zvýší intenzitu útoků na Írán
Izraelská armáda v reakci na probíhající vojenské operace a eskalaci konfliktu s Íránem povolala do služby 100 000 rezervistů. Oficiální zástupci ozbrojených sil potvrdili, že tato rozsáhlá mobilizace má za cíl posílit strategické pozice země. Povolaní vojáci budou nasazeni především v jednotkách protivzdušné obrany, při zajišťování bezpečnosti hranic a v dalších klíčových sektorech, které jsou pro obranu státu nezbytné.
Zdroj: Libor Novák