Brno - Nejvyšší správní soud v Brně rozhodl, že člověku závislému na návykových látkách, jehož léčba skončila kvůli nedostatku peněz, by měl hradit stát ze svých prostředků. Agenturu Mediafax o tom informovala ve středu informovala mluvčí NSS Sylva Dostálová.
"Zaujali jsme stanovisko, že pokud člověk na návykových látkách projeví vůli absolvovat dlouhou a náročnou léčbu závislosti a jediným důvodem pro její přerušení by byl nedostatek peněz, je třeba této osobě ohrožené sociálním vyloučením přiznat potřebnou pomoc v hmotné nouzi," řekla Dostálová.
Stanovisko vyplývá z případu ženy, u níž se NSS zabýval sporem týkajícím se příspěvku na živobytí pro osobu závislou na návykových látkách, která podstupuje léčbu závislosti v terapeutické komunitě. "Dlouhodobou alternativní léčbu závislosti stěžovatelce doporučila lékařka, která u ní neuspěla s jinými metodami," vysvětlila Dostálová.
Jelikož poplatek za terapeutickou péči v komunitě činí 5000 korun měsíčně a žena měla nedostatek peněz, neposkytnutí příspěvku na živobytí by mohlo vést k ohrožení její léčby. Magistrát města však příspěvek neposkytl, protože ženu nepovažoval za osobu v hmotné nouzi.
"Není totiž vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání a lékařské zprávy, které doložila, nelze považovat za uznání pracovní neschopnosti. Toto rozhodnutí potvrdil krajský úřad i krajský soud. Podle soudu stěžovatelka nedoložila rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, a proto na její případ nelze uvedenou výjimku použít," vysvětlila mluvčí.
NSS se však s názorem neztotožnil. "Ošetřující lékařka stěžovatelky sice nevydala, a ani nemohla vydat formální rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, nicméně vydala potvrzení, že žena není schopna z důvodu zdravotního stavu vykonávat v podstatě žádnou práci či účastnit se studia," uvedla soudkyně NSS Kateřina Šimáčková s tím, že Nejvyšší správní soud dospěl k závěru, že podmínka výroku o uznání dočasné pracovní neschopnosti je splněna i v případě, kdy ošetřující lékař potvrdí, že jeho pacient není schopen vykonávat pracovní činnost. "Není nutné učinit tak způsobem a formou, které jsou předepsané pro účely nemocenského pojištění," dodala soudkyně.
Soud také zohlednil tvrzení ženy, že jí hrozí sociální vyloučení. Podle zákona lze totiž za osobu v hmotné nouzi „považovat též osobu, která v daném čase, s ohledem na neuspokojivé sociální zázemí a nedostatek finančních prostředků nemůže úspěšně řešit svoji situaci a je ohrožena sociálním vyloučením“.
Související
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě