Praha - Veterináři za poslední týden našli v Česku prošlé párky, zapáchající kuřecí maso z Polska i uzenou krkovici a moravské maso s listeriemi i další výrobky, které neprošly kontrolou. Novináře o tom ve středu informoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Závažnější problémy se objevovaly méně často. Inspektoři Krajské veterinární správy pro kraj Vysočina nařídili po kontrole na Jihlavsku vrátit zpět polskému dodavateli 22,5 tuny strojně odděleného kuřecího masa - kvůli zápachu.
V Jihočeském kraji nařídila krajská veterinární správa zlikvidovat výrobci u Vlachova Březí 180 kg uzené krkovice a moravského masa kvůli bakterii listerie. Zde musí výrobce kromě toho počítat s pokutou a s nařízenou sanitací provozů a následnou kontrolou. V Plzeňském kraji kontroloři nalezli v neschváleném přístavku k budově závodu Český grunt, s. r. o, 115 kilogramů baleného zmrazeného masa bez označení, mimo mrazicí boxy prošlé přísady do masných výrobků, sklad nebyl uveden ve schvalovací dokumentaci. "Zahájili jsme správní řízení o pozastavení schválení závodu a o uložení pokuty. Současně byla nařízena likvidace potravin v tomto skladovacím zařízení," popsal Duben. Ve výrobně v Horní Bříze byly nesprávně označeny škvarky jako "domácí". Pikantní párky ze stejné výrobny se zase uváděly do oběhu s prošlou dobou použitelnosti. Na farmářském trhu v Břeclavi inspektoři ve dvou případech zjistili absenci označení výrobce, a to u masných výrobků (uzenin) a u mléčných výrobků (korbáčiky, nitě, tyčinky, brynza ze Slovenska). V Opavě zase inspektoři našli zhruba šest kilo kuřecích skeletů a jater neznámého původu. "U všech takovýchto zjištění musí dotyčný subjekt počítat se zákazem uvádění do oběhu, popřípadě s nařízením likvidace a vždy s pokutou," dodal mluvčí. Připomněl, že dalším nešvarem je nedodržování skladovacích teplot. Tentokrát našli veterináři jeden případ ve Zlínském kraji v Nivnici, šlo zhruba o 30 kg hovězího masa a kuřecího masa. A v Moravskoslezském kraji v Ostravě Zábřehu byla ve výrobně a prodejně zjištěna neodpovídající teplota drůbežího masa a vepřového masa.
Související
Globus v Havířově musel po otřesných zjištěních inspekce zavřít jeden úsek
Další test ukrajinského obilí na Slovensku potvrdil výskyt pesticidu
státní potravinářská inspekce , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
včera
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
včera
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
1. května 2026 21:57
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
1. května 2026 21:05
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.
Zdroj: David Holub