Česku hrozí nedostatek obilovin. Pomůže vláda?

Praha - Předpokládaný nedostatek zejména krmných obilovin způsobený suchem by zemědělcům mohla pomoci vyřešit půjčka či prodej až 100 tisíc tun obilovin ze státních hmotných rezerv. Návrh ve středu projedná Nečasův kabinet.

Nedostatek obilovin na tuzemském trhu způsobilo letošní nepříznivé sucho. "Nedostatek lze řešit dočasným snížením minimálního limitu obilovin o 100 tisíc tun s platností do 31. 12. 2013 formou půjčky či prodeje. Předpokládá se, že budou poskytovány krmné obiloviny pro zemědělské podnikatele podnikající v suchem postižené oblasti," stojí v předkládací zprávě pro vládu.

Zemědělský podnikatel, který by možnosti chtěl využít, v praxi bude muset požádat na příslušné Agentuře pro zemědělství a venkov (AZV) o potvrzení, že obhospodařuje více než 30 procent výměry pozemků v suchem postižené oblasti. Které oblasti budou do této kategorie spadat, rozhodne ministerstvo zemědělství.

Zároveň také musí požádat příslušnou AZV o potvrzení počtu velkých dobytčích jednotek (VDJ) na základě výpisu z centrální evidence zvířat a výpočet výše možného nároku na půjčku obilovin. VDJ je přitom jednotka, která představuje 500 kilogramů živé váhy zvířete. Potvrzení nesmí být starší více než 30 dní před podáním žádosti. Následně mu pak může být poskytnuta půjčka maximálně ve výši jedné tuny obilovin na jednu VDJ přežvýkavce a dvou tun na jednu VDJ u prasat a drůbeže.

Samotný zemědělec bude žádat o půjčku Správu státních hmotných rezerv (SSHR), se kterou i podepíše příslušnou smlouvu o půjčce. Žádosti o půjčku se přitom budou podávat na pracoviště správy ve vyhlášeném termínu tak, aby v případě, že součet všech požadavků na půjčku a prodej obilovin bude vyšší než 100 tisíc tun, mohlo být provedeno krácení jednotlivých požadavků. V případě, že se v 1. kole půjček a prodejů nevyčerpá celé vyčleněné množství obilovin, může být vyhlášené 2. kolo.

Minimální množství půjčky je v návrhu stanoveno na 10 tun obilovin a půjčka bude poskytována na základě složení jistoty žadatelem u SSHR, která bude sloužit ke krytí půjčeného obilí. Za její poskytnutí je přitom stanovena výše úroku 0,485 procenta za každý i započatý měsíc trvání půjčky. Za vyskladnění a zpětné naskladnění zboží žadatelé o půjčku také budou muset zaplatit příslušným skladům manipulační poplatky, a to ve výši 78 korun bez DPH za jednu tunu, a to při vyskladnění i naskladnění.

"V konkrétních podmínkách a postupech pro poskytování půjček obilovin, které budou zpracovány ve spolupráci ministerstva zemědělství a SSHR, budou stanoveny jednotlivé kvalitativní parametry pro každou krmnou obilovinu (pšenice a ječmen krmný, kukuřice). Zároveň se v těchto podmínkách vyhlásí ceny pro jednotlivé krmné obiloviny," přibližuje materiál.

Zásoby obilovin z hmotných rezerv totiž budou zapůjčeny za cenu, za kterou "v případě nevrácení půjček bude možné nakoupit obiloviny tak, aby se SSHR nevystavila riziku případných ztrát". Pro krmnou pšenici, krmný ječmen a kukuřici tak návrh počítá s cenou 4500 korun bez DPH za tunu. Zemědělec také bude muset zajistit a uhradit dopravu spojenou s půjčkou obilovin.

"SSHR také může krmné obiloviny uvolnit i formou prodeje za předpokladu, že prodejní cena obilovin nebude nižší než tržní cena obvyklá v době uzavření obchodu tak, aby se nejednalo o veřejnou podporu ve smyslu Smlouvy o fungování EU," dodává materiál pro vládu.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR Ministerstvo zemědělství Petr Bendl

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy