Praha - O kvalitě potravin dnes v Praze jednali polský ministr zahraničí a rozvoje venkova Stanislaw Kalemba a český ministr zemědělství Petr Bendl. Oba ministři se domluvili, že v boji proti nebezpečným a nekvalitním potravinám začnou Česko a Polsko spolupracovat od nuly, píše rozhlas.cz.
Oba ministři se dohodli, že se vztahy na všech úrovních českých i polských dozorových orgánů zintenzivní. Budou si vyměňovat nejen informace a vzorky potravin, ale také začnou se společnými stážemi potravinářských inspektorů.
Shodli se také na tom, že pokud se nějaká závadná potravina najde, a je jedno zda v Polsku nebo Česku, nejprve obě strany provedou nezpochybnitelnou analýzu a až potom oznámí případ médiím.
Češi si dlouhodobě stěžují na kvalitu polského zboží a Varšava zase osočuje Prahu, že proti jejich výrobkům vede kampaň se snahou zvýhodnit domácí konkurenci.
Podle prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana se pohybuje množství záchytů nekvalitního zboží z Polska řádově kolem 25 procent z celkového počtu případů.
Standardem je v zemích něco kolem 14 procent, Polsko má tak skoro dvakrát takový počet záchytů nekvalitního zboží. "A když se kontrolují výrobky Klasa, tak tam je záchyt řádově do jednoho procenta," uvedl Toman.
"Není divu, že všichni protestují, aby se sem polské potraviny nevozily. Nejlepší řešení by bylo, kdyby si Poláci zametli před vlastním prahem. Pokud sem budou dávat kvalitní výrobky, není důvod nikoho atakovat," doplnil pro ihned.cz šéf potravinářů.
Navzdory aférám dovoz polských potravin do ČR za posledních 12 let vzrostl podle lednového vyjádření Svazu obchodu a cestovního ruchu více než čtyřnásobně. Obliba polských výrobků u českých zákazníků stoupá hlavně kvůli jejich nízké ceně.
Související
Agrofert bude vyzván, aby vrátil dotace, potvrdil Výborný. Kvůli Babišovi
Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
Ministerstvo zemědělství , Polsko , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
před 57 minutami
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
před 1 hodinou
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
před 2 hodinami
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
před 3 hodinami
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
před 4 hodinami
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
před 5 hodinami
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
před 5 hodinami
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
před 6 hodinami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 6 hodinami
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 7 hodinami
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 8 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 9 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 9 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 11 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během návštěvy obytného domu, který byl částečně zničen při ranním ruském úderu, prohlásil, že Kyjev na tento masivní útok rozhodně odpoví. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval prohlášením, že Rusko bude i nadále zvyšovat tlak na kyjevský režim, aby dosáhlo svých stanovených cílů.
Zdroj: Libor Novák