Další kauza v Praze: Policie šetří miliardové zakázky na svoz odpadů

Praha - Protikorupční policie na základě trestního oznámení vyšetřuje okolnosti týkající se miliardových zakázek na svoz odpadu v Praze a snahu města o akvizici Pražských služeb za stovky milionů. Detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) si vyžádali podklady týkající se rozhodnutí pražské rady z roku 2012 a začátku roku 2013, zjistila ČTK z dopisu adresovanému na magistrát.

Podle informací ČTK jde o materiály, které připravoval a radě předkládal tehdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS). Už loni v létě v sídle Pražských služeb zasahoval jiný útvar policie, detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Policie se k tomu tehdy odmítla vyjádřit. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) řekl, že si vyžádali smlouvy z let 2008 až 2010.

Hlavní město má dlouhodobé problémy se zajištěním svozu odpadu. Původně mělo uzavřenou desetiletou smlouvu s Pražskými službami. Smlouva skončila na konci roku 2011. Praha chtěla vybrat nového dodavatele, ale tendr kvůli pochybnostem zrušila. Od té doby spolupráci s Pražskými službami několikrát prodloužila.

Naposledy loni na podzim získala firma roční zakázku za více než miliardu. I k ní si detektivové podle informací ČTK vyžádali podklady. Praha tehdy zakázku přidělila, i když dlouhodobě tvrdí, že hodlá vypsat otevřenou soutěž. Loni v listopadu zastupitelé schválili vypsání čtyřletého tendru v hodnotě 4,4 miliardy korun bez DPH. Otevřené výběrové řízení ale dosud vypsáno nebylo.

Průmyslová, zemědělská i stavební výroba se dlouhodobě a velkou měrou podílejí na tvorbě odpadu. Ke každoročnímu růstu pyramidy aktivně přispívá rovněž terciární sféra a jednotlivé domácnosti. Podle posledního průzkumu EUROSTATU, vyprodukoval občan EU28 v roce 2011 v průměru 503 kg odpadu. Na nás, Čechy, připadá „jen" 320 kg.

Zatímco Evropané dokáží 40 % vygenerovaného komunálního odpadu zrecyklovat (anebo aspoň zkompostovat), Češi opětovně využijí jen 15 % této zdánlivě nevábné masy a zkompostují všehovšudy 2 %. Evropská statistika nakládání s odpady oplývá řadou inspirativních čísel a srovnání. Kupříkladu na evropské skládky putuje stále méně odpadu. Konkrétně: 37 %. Pro srovnání: v roce 2001 tam směřovala polovina vyprodukované masy (51 %). Bezmála čtvrtina opadů (přesněji 23 %) se v současné Evropě zpracovává energeticky a teplárensky, a to za nejpřísnějších ekologických podmínek. Kontinentálními leadry v termické exploataci odpadů jsou skandinávské a německy hovořící státy.

Fakt, že 65 % objemu českých odpadů dosud putuje na skládky, nás nemůže uspokojovat. Vyspělá Evropa (konkr. SRN a Švédsko) na nich deponuje jen minimální kvanta dále již nevyužitelné a nezpracovatelné hmoty. Neobstojíme ani v technologiích kompostování vybraných sort odpadu. Tam dominují Nizozemci, Belgičané, ale třeba i naši jižní sousedé Rakušané. A na závěr statistické bilance ještě perlička: kdo je vůbec největším producentem odpadu v Evropě? Na čele kontinentálního pelotonu jsou Dánové s více než 700 kg na občana. V závěsu nalezneme Lucemburčany, Kypřany a Iry.

Související

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

Více souvisejících

Praha Policie ČR odpady

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy