Silné deště a vítr poškodily lesy v Česku, vstup se nedoporučuje

Hradec Králové - Silné deště a vítr v minulém týdnu poškodily v lesích Lesů ČR téměř 250.000 metrů krychlových dřeva. Je to více než tři procenta celoročního objemu těžby dřeva ve státních lesích. Odstranění a zpracování polámaných a popadaných stromů může trvat týdny až několik měsíců. Lidé by návštěvu lesů zasažených silným deštěm a větrem měli pečlivě zvážit. ČTK to dnes sdělil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil, ale největší škody byly na severu Moravy.

"Naše hlavní úsilí se nyní zaměří na odstranění následků - nejprve je nutné zprůjezdnit veškeré lesní cesty, uvolnit koryta vodních toků a pak zpracovat zbytek popadaného dříví," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. V pátek podnik předběžně odhadoval asi 150.000 metrů krychlových poničené dřevní hmoty.

Nejvíc poničené dřevní hmoty nyní státní podnik podle kvalifikovaného odhadu svých zaměstnanců eviduje v Moravskoslezském kraji, zhruba 175.000 metrů krychlových. "V Moravskoslezském kraji lidem radíme, aby do lesů v zasažených oblastech raději vůbec nechodili," řekl ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Frýdek - Místek Jiří Silvestr.

Ve Zlínském kraji deště a vítr firmě poškodily asi 45.000 a v Olomouckém 25.000 metrů krychlových dřeva. V Jihomoravském kraji popadalo 6000 metrů krychlových. 

Těžba dřeva se v letech 1945 až 1989 neustále zvyšovala, ale nikdy nedosáhla výše celkového ročního přírůstu, který se pohybuje kolem 20 milionů m3. Při kulminaci v 80. letech se roční těžba blížila k 14 milionům m3. Pak začala klesat a nejvýraznější snížení zaznamenala v letech 1991 až 1993 na necelých 10 milionů m3, a to v důsledku navracení lesů původním majitelům. Nyní opět stoupá a dosáhla 17,68 milionu m3.

Přibližně polovina dřeva se zpracovává na pilách, 25 procent v celulózopapírenském průmyslu, sedm procent je paliva, zbytek tvoří tzv. rovnané průmyslové dříví a ostatní sortimenty. Vzhledem k tomu, že ceny dříví jsou na tuzemském trhu, přes svůj značný nárůst od roku 1990, stále nižší než na světových trzích, je dřevo předmětem čilého zahraničního obchodu. Kromě pilařských a celulózopapírenských závodů je v České republice rozvinuta výroba různých druhů aglomerovaných desek, lepených konstrukcí, stavebně truhlářských prvků i montovaných domků. Dlouholetou tradici má výroba nábytku, hudebních nástrojů, zápalek a dalších produktů ze dřeva.

K dobré tradici českého lesnictví patří jeho schopnost trvale uspokojovat tuzemskou potřebu dřeva z vlastních zdrojů a za určitých podmínek i část své produkce vyvážet do zahraničí. Rubem této skutečnosti je fakt, že spotřeba dřeva na jednoho obyvatele je v České republice asi o polovinu nižší než ve vyspělejších zemích. Řešením pro snížení vývozů dřeva by bylo zvýšení spotřeby dřeva na domácím trhu, píše server mezistromy.cz.

Související

Agrofert

Vítězem miliardového lesnického tendru je firma z koncernu Agrofert

Vítězem dvanáctimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2023 až 2027 je těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Z 84 soutěžených jednotek státní podnik zatím podepsal kontrakty na 78 a Uniles jich dosud získal 16. Na druhém místě jsou zatím s šesti podepsanými smlouvami firma Stora Enso Wood Products Ždírec a skupina PETRA z Hodonína. 

Více souvisejících

lesy čr lesy

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy