Děti Země slaví 30 let: Ekoterorismus je v Česku vyprázdněný pojem, říká jejich šéf

Ekoterorismus je v Česku podle předsedy ekologického spolku Děti Země Miroslava Patrika vyprázdněný pojem. A ochrana životního prostředí už nepatří mezi prioritní společenská témata, řekl Patrik v rozhovoru s ČTK. Děti Země slaví 30 let od svého založení.

Spolek se zabývá ochranou životního prostředí, vznikl 28. září 1989 v Praze a dnes působí v sedmi pobočkách nebo klubech v pěti městech. Zájem o ochranu životního prostředí a přírody se podle Patrika postupně mění, největší byl podle něj po roce 1989, v posledních letech klesá. "Cítíme odmítavé politické proudy a spíše nižší mediální zájem o pozitivní činnost a výsledky ekologických spolků včetně nás," uvedl Patrik.

S tím souvisí i možnost prosazování názorů a cílů spolku, což je teď oproti dřívějšku podle Patrika obtížnější. "Ochrana životního prostředí nepatří mezí prioritní společenská témata jako deset až patnáct let po roce 1990. Existují totiž již dlouho příslušné ekologické zákony, které se úřednictvo snaží správně aplikovat, a také celá řada kontrolních mechanismů, včetně těch mediálních," uvedl Patrik. Ekologické spolky tak podle něj nyní musejí mít lepší odborné a finanční zázemí než dříve a sofistikovaně komunikovat s veřejností.

Mezi úspěchy spolku Patrik řadí to, že pomohl při schvalování takzvaného antifreonového zákona a že stále upozorňuje na ekologické prohřešky v anketách Ropák roku a Zelená perla. "Také se nám povedlo zabránit výstavbě cementárny u Tmaně v Českém krasu a ve Štramberku a rekreačního střediska Rajchéřov na Českomoravské vrchovině či plánu na výstavbu jaderných výtopen v Čechách," uvedl Patrik.

Naopak za největší prohru lze podle něj považovat asi fakt, že dálnice D8 z Prahy do Drážďan neprochází přes CHKO České středohoří dlouhým tunelem, jak ekologové prosazovali.

Členy spolku někteří politici označují za ekoteroristy, a to kvůli tomu, že svými připomínkami brzdí či brzdili některé velké stavby. "Od roku 2013 se tento pojem ve veřejném prostoru objevuje častěji, ale stále v 'českém bizarním' pojetí, který nemá s jeho významem žádnou souvislost. V případě Dětí Země jsme tak často označováni hlavně proto, že radikálně trváme na dodržování českých zákonů, nebojíme se kritizovat mocné a vlivné za jejich chyby a hlavně máme většinou pravdu. Takže jsme pro ně samozřejmě morální hrozbou, kterou nemohou účinně ovlivnit," uvedl Patrik. V českém kontextu je tak ekoterorismus podle něj "vyprázdněný pojem".

Zásadní plány do budoucna spolek podle jeho předsedy nemá. "Budeme se nadále zaměřovat na efektivní účast veřejnosti při rozhodování úřadů a politiků při schvalování různých staveb a koncepcí, které jsou v rozporu se základními zásadami ochrany životního prostředí," uvedl Patrik. Činnost spolku chce také nadále prezentovat v mediálním prostoru včetně sociálních sítí. "Existence a rozvoj občanské společnosti je totiž základním pilířem demokratického právního státu, stejně tak jako veřejná diskuse o našem ekologicky neudržitelném životním stylu," uvedl Patrik.

Související

ministerstva

Děti Země podaly žalobu na MMR kvůli stavebnímu řízení na část D8

Ekologická organizace Děti Země podala na ústecký krajský soud žalobu proti ministerstvu pro místní rozvoj. Důvodem je to, že ministerstvo a krajský úřad podruhé zamítly jejich žádost o obnovení stavebního řízení pro část dálnice D8 v úseku z Lovosic do Řehlovic. ČTK o tom dnes informoval Miroslav Patrik z hnutí. Dálnici přes České středohoří využívají řidiči od prosince 2016, zkolaudována není.
Klára Dostálová

Ropákem roku 2019 je Dostálová, Zelenou perlu má Babiš. Zde je jeho reakce

Antiekologickou cenu Ropák dostala za rok 2019 ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) za abnormálně zrychlenou přípravu nového stavebního zákona. Zelenou perlu za antiekologický výrok má předseda vláda Andrej Babiš (ANO), a to za výrok o motýlech a řepce. Na tiskové konferenci v Brně to dnes uvedl Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá. Babiš cenu komentoval tím, že on přírodu podporuje a nechápe, proč ocenění dostal.

Více souvisejících

Děti Země Miroslav Patrik (Děti Země) Ekologie Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy