Osm organizací odmítlo novelu mysliveckého zákona

Osm nevládních organizací včetně lesníků, ochránců přírody nebo některých zemědělců odmítlo předloženou novelu mysliveckého zákona, chtějí úplně nový zákon. Tyto organizace podle svého vyjádření představují více než polovinu myslivecky obhospodařovaných ploch. Majitelé lesů například chtějí zmenšit minimální výměru vlastních honiteb na polovinu, tedy 250 hektarů, uvedli dnes na tiskové konferenci.

Už dříve to označila za špatný krok Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ), podle jejího předsedy Jiřího Janoty je za tím pouze snaha, aby se "určitý počet jedinců dostal k vlastním honitbám".

Novelu, která přináší mimo jiné elektronizaci myslivosti nebo rušení tzv. normovaných stavů zvěře, už schválila vláda, nyní by ji měla posoudit Poslanecká sněmovna.

Proti novele se dnes vyslovila Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL), Český svaz ochránců přírody, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, Hnutí Duha, Spolek vlastníků honebních pozemků a Svaz vlastníků půdy.

"Obáváme se, že současný návrh novely dostatečně neřeší prevenci zabránit škodám na nově vysázených lesních porostech melioračních a zpevňujících dřevin," uvedl za SVOL Richard Podstatzký Thonsern. Podle něj by se měla snížit minimální výměra u honiteb na 250 hektarů ze současných 500 hektarů, majitelé pozemků by tak podle něj měli větší možnost se zvěří hospodařit. Honitby obhospodařované společenstvy myslivců (společenstevní honitby) by pak zůstaly na současných minimálních 500 hektarech. "Nechceme se tím dotknout lidové myslivosti," dodal zástupce SVOL.

Předseda ASZ Jaroslav Šebek dodal, že ministerstvo zemědělství ani Sněmovna nejsou dlouhodobě schopny něco s tristním stavem myslivosti udělat. "Novela nějakým způsobem věci posouvá, ale myslím si, že je to naprosto nedostatečné. Neřeší příčiny stavu, ale látá důsledky nefunkčního pojetí české myslivosti, která spočívá svým založením na lidové myslivosti, kdy vlastníci pozemků a řádní pachtýři nemají stejnou startovní čáru, jako je tomu v případu myslivců, kteří tuto aktivitu vykonávají," řekl.

Myslivci naopak novelu před týdnem pochválili, možné zmenšování honiteb odmítli. Podle předsedy myslivců Janoty by se snížením minimální výměry honiteb nepodařilo snížit počty zvířat, naopak by jich bylo v přírodě možná ještě více. "V zemích, kde je minimální výměra honitby, jsou stavy býložravé spárkaté zvěře pravděpodobně vyšší než u nás," řekl.

Podle novely se budou ulovená zvířata muset evidovat mobilní aplikací, na které bude muset být nahrané celé tělo. "Při použití mobilní aplikace je pro zaevidování ulovené nebo nalezené zvěře nezbytná manipulace s celým kusem zvěře, což činí obcházení tohoto způsobu kontroly plnění plánu obtížnější," uvádí ministerstvo. Současně se novelou zákona ruší papírové výkazy, vše bude elektronické. Myslivci to schvalují, podle Janoty se fotografie špatně falšují.

Nebudou se také určovat normované počty zvěře v dané honitbě. Stát se pak bude vyjadřovat k plánu lovu pouze v případě, že se zjistí, že zvířata působí v lokalitě příliš velké škody. Myslivci potom vytvoří takový plán lovu, aby zvířata les příliš nepoškozovala. "Orgány státní správy myslivosti jsou povinné kontrolovat plnění plánu lovu. V případě nesplnění plánu lovu budou ukládat uživateli honitby sankce," dodalo v důvodové zprávě ministerstvo zemědělství.

Novela mysliveckého zákona se řeší v době, kdy je v ČR, ale také ve velké části Evropy, kůrovcová kalamita. Zničené a vykácené jehličnaté stromy se budou muset nahradit novými, listnaté ale ve větší míře žere právě přemnožená zvěř. Diskuse se tak vede o vhodných nástrojích, jak škody způsobené zvěří snížit. Podle dnešního vyjádření nevládních organizací jdou škody do miliard korun, nejsou ale statisticky hlášené, protože se vlastníci lesů nechtějí s mysliveckými spolky o náhradu škod soudit.

V ČR je podle poslední myslivecké statistiky přes 90.000 držitelů loveckých lístků. ČMMJ má podle svého webu zhruba 60.000 členů.

Související

Ilustrační fotografie.

Ministerstvo má předložit novelu zákona o myslivosti do konce září

Sněmovní zemědělský výbor v dnešním usnesení požádal ministerstvo zemědělství (MZe), aby plánovanou novelu zákona o myslivosti předložilo poslancům nejpozději do konce září. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dnes členům výboru řekl, že například o stanovení minimálních výměr honiteb nebo zajištění povolenek pro vlastníky pozemků se musí rozhodnout na politické úrovni. V současnosti platí zákon z roku 2021.

Více souvisejících

myslivci zákony Asociace soukromého zemědělství ČR Ministerstvo zemědělství lesy kůrovec Zvířata

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 5 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy